محمد امین زاده عصر سه شنبه در دومین جلسه مناسب سازی معابر شهرستان افزود: باید سازمان بهزیستی با همکاری انجمن‌های مردم نهاد بویژه انجمن معلولان از تمام اماکن عمومی و فضای ادارات بازدید کرده و مشکلات را شناسایی و نتیجه را به فرمانداری اعلام کنند تا راهکارهایی برای حل مشکلات اتخاذ کنیم.

وی با اشاره به حفظ حقوق شهروندی توانجویان و سالمندان اظهار داشت: در صورتی که فضاهای عمومی برای رفت و آمد توانجویان و سالمندان مناسب سازی نشود از حقوق اولیه خود محروم خواهند بود لذا باید به این موضوع توجه ویژه‌ایی داشته باشیم و ادارات نیز در این زمینه نهایت همکاری را انجام دهند.

فضای ادارات و مساجد برای حضور توانجویان مناسب سازی نشده است

رئیس اداره بهزیستی بانه نیز در این جلسه گفت: با وجود تصویب مصوبات قبلی مبنی بر مناسب سازی فضای ادارات و مساجد برای حضور مستقل و بدون واسطه توانجویان، معلولان و سالمندان این کارها انجام نشده است.

لقمان صدیقی افزود: انجمن معلولین آسو ژیان بانه به دلیل اجرایی نشدن مصوبات قبلی مبنی بر مناسب سازی فضای ادارات برای رفت و آمد توانجویان، برنامه ها و جلسات مناسب سازی را تحریم کرده و در جلسات حضور پیدا نمی‌کنند.

وی اظهار داشت: یکی از ملاک های حضور جامعه معلولین در جلسات این است که بتوانند با ویلچر وارد ساختمان ادارات و سالن جلسات شوند که این شرایط در فرمانداری و سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فراهم نشده بنابراین اعضای این انجمن در جلسات حاضر نمی‌شوند.

صدیقی با اشاره به ساختمان‌های تازه تاسیس برخی ادارات در بانه یادآور شد: ساختمان کمیته امداد برای حضور معلولین مناسب سازی نشده ولی ساختمان‌های بنیاد مسکن و تامین اجتماعی برای حضور معلولین مناسب سازی شده و تمام نکات و قوانین مناسب سازی در آنها رعایت شده است.

وی تاکید کرد: در سایت اداری بانه چند اداره در حال ساخت است که با وجود انجام مکاتبات اداری، هیچکدام برای مناسب سازی فضای اداری از بهزیستی استعلام نگرفته‌اند.

صدیقی گفت: فضای ساختمان پزشکان و مطب های خصوصی در این شهر نیز برای حضور معلولین و سالمندان مناسب نیست حتی سرویس‌های بهداشتی این اماکن بسته است و کسی اجازه ندارد از این سرویس ها استفاده کند.

در شهرستان بانه چهار هزار توانجو با نیازهای ویژه وجود دارد که حدود ۳ درصد جمعیت این شهرستان را تشکیل میدهند

شهرستان مرزی بانه ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.