حسین خوش‌اقبال روز یکشنبه در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات مستقر در فرمانداری سنندج محل ثبت‌نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تاکنون بر اساس آخرین آمار کار ثبت نام ۱۶ نفر در پنج حوزه انتخابیه استان نهایی شده و سه نفر دیگر نیز در حال نهایی شدن است.

وی با بیان اینکه فرمانداری‌ها از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ عصر آماده ثبت نام داوطلبان هستند، افزود: توصیه می‌شود داوطلبان سریعتر کار ثبت نام را انجام دهند و این کار را به روزهای آخر موکول نکنند ضمن اینکه از آوردن همراهان زیاد خودداری کنند.

رییس ستاد انتخابات کردستان یادآور شد: با تدبیری که دست‌اندرکاران و عوامل اجرایی استان اندیشیده‌اند، زمینه ثبت نام برای همه کسانی که دلشان برای نظام و مردم می‌سوزد، در این دوره  از انتخابات فراهم شده است.

خوش‌اقبال بر فراهم شدن شرایط برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات تاکید کرد و گفت: از همه کسانی که این شایستگی را دارند که نمایندگی مردم را داشته باشند، دعوت می‌کنیم برای خدمت‌رسانی به جامعه ثبت نام کنند.

وی با بیان اینکه سرمایه اصلی نظام ما مردم همیشه در صحنه هستند، اضافه کرد: یکی از برکات نظام اسلامی این است مردم حق رای پیدا کردند پس باید از این فرصت برای پیشرفت کشور استفاده کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان افزود: امروز دشمنان انقلاب چشمشان به رای و نظر ملت ایران است و مردم نیز به واسطه عشق و ارادتی که به نظام دارند، همیشه حضور داشنته اند و این بار هم در انتخابات حضور پررنگی خواهند داشت.

خوش اقبال با بیان اینکه انتخابات همیشه برای دولت و مردم مهم بوده است، افزود: پشتیبان اصلی این نظام مردم هستند و نیاز است همه جریان‌ها و گروه‌های سیاسی در انتخابات مشارکت گسترده داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه تلاش ما امنیت کامل است تا دغدغه ‌ای برای حضور مردم وجود نداشته باشد، اظهار داشت: با توجه به اتفاقاتی که در خاورمیانه و کشور افتاده، انتخابات آینده بسیار مهم است و حضور گسترده به ثبات نظام در عرصه‌های بین المللی کمک می‌کند.

رییس ستاد انتخابات کردستان بر همکاری رسانه ها برای تشویق مردم به مشارکت پررنگ در انتخابات تاکید کرد و گفت: هر وقت مشارکت بالا بوده دشمن مایوس شده است و نظام اسلامی در عرصه های بین الملی با اقتدار حضور داشته است.

فرماندار سنندج هم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز تاکنون ۹ نفر داوطلب برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی در حوزه  انتخابیه سنندج، کامیاران و دیواندره ثبت نام کردند که ثبت نام هشت نفر تاکنون نهایی شده و نامنویسی یک نفر نیز در حال نهایی شدن است.

محمدابراهیم زارعی با بیان اینکه هفت کاربر و اپراتور هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ عصر در ۲ شیفت کاری، ثبت نام کاندیداها در حوزه انتخابیه سنندج را انجام می‌دهند، افزود: تمام امکانات برای ثبت نام داوطلبان فراهم است و و برنامه ریزی برای حضور پرشور مردم در انتخابات فراهم شده است.

وی حضور گسترده مردم در انتخابات آینده را نقطه عطفی برای استان دانست و یادآور شد: امیدواریم با تلاش هیات های اجرایی و بازرسی، ثبت نام داوطلبان به بهترین شیوه انجام شود.

ثبت نام کاندیداهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز شنبه ۱۰ آذر ماه همزمان با سراسر کشور آغاز شد.انتخابات سراسری یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در روز جمعه، ۲ اسفند امسال برگزار می‌شود و ثبت‌نام نامزدها از امروز به مدت هفت روز ادامه می‌یابد.
اصل کارت ملی و یک نسخه تصویر آن، اصل شناسنامه عکس‌دار و یک نسخه تصویر کلیه صفحات آن، یک قطعه عکس ۴*۳ جدید، اصل و یک نسخه تصویر آخرین مدرک تحصیلی معتبر (حداقل کارشناسی ارشد و یا معادل آن)، اصل و تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفاء و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل مشمول استعفای موضوع ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و اصل و یک نسخه تصویر کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا کارت معافیت دائمی یا مدرکی معتبر دال بر روشن بودن وضعیت مشمولان خدمت وظیفه عمومی از مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی است.
همچنین به استناد ماده‌ی ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و تبصره‌های ذیل آن، انتخاب‌شوندگان هنگام ثبت‌نام باید دارای شرایط اعتقاد و التزام عملی به اسلام، التزام عملی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه، داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی‌ارشد یا معادل آن، نداشتن سوء‌شهرت در حوزه‌ی انتخابیه، سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی، شنوایی و گویایی و حداقل سن ۳۰ سال تمام و حداکثر ۷۵ سال باشند.
داوطلبان نمایندگی اقلیت‌های دینی مصرّح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام، مستثنی هستند و باید در دین خود ثابت العقیده باشند.
ملاک محاسبه‌ی سن اشخاص برای ثبت‌نام در انتخابات بر اساس تاریخ تولد اولیه‌ی ثبت شده در شناسنامه رسمی است و تغییرات بعدی توسط دستگاه‌های ذیربط به استثنای محاکم قضائی ملاک عمل نخواهد بود.
طبق قانون کلیه جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا و رزمندگانی که حداقل ۶ ماه سابقه حضور در جبهه دارند از یک مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار می‌گردند.

جمهوری اسلامی ایران یکی از دموکراتیک‌ترین کشورهای دنیاست که تاکنون در آن ۱۲ دوره انتخابات ریاست جمهوری، ۱۰ دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، پنج دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و پنج دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری و علاوه بر آن، چندین انتخابات موردی برگزار شده که به طور حدودی، طی هر سال یک انتخابات به اجرا درآمده است.

استان کردستان دارای پنج حوزه انتخابیه و ۶ نماینده در مجلس شورای اسلامی است، (حوزه انتخابیه سنندج شامل شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره ۲ نماینده، حوزه انتخابیه بیجار یک نماینده، حوزه انتخابیه قروه شامل شهرستان‌های قروه و دهگلان یک نماینده، حوزه انتخابیه سقز شامل شهرستان‌های سقز و بانه یک نماینده و حوزه انتخابیه مریوان شامل شهرستان‌های مریوان و سروآباد یک نماینده) است.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.