حسین خوش‌اقبال روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: افراد علاقمند و توانمند از احزاب، گروه‌های سیاسی و سلایق مختلف در استان باید در این رقابت سیاسی شرکت کرده تا با حضور خود زمینه را برای مشارکت و حضور حداکثری مردم و توسعه روز افزون استان فراهم کنند.

وی افزود: در شرایط حساس کنونی کشور که هجمه‌ها و تهدیدات دشمنان علیه نظام مقدس اسلامی بیشتر شده و با تحریم اقتصادی، تلاش برای ایجاد ناامنی و اغتشاش در کشور همه سعی خود را ضربه زدن به ایران اسلامی بکار گرفته اند، حضور و مشارکت حداکثری مردم در انتخابات دوم اسفند بار دیگر یاس و ناامیدی را به اردوی د شمن هدیه می‌کند.

خوش اقبال اضافه کرد: مقدمات لازم برای شروع رسمی مراحل مقدماتی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان کردستان همزمان با سراسر کشور انجام شده و حوزه های انتخابیه پنجگانه آمادگی کامل برای ثبت نام داوطلبان این دوره از انتخابات را دارند.

رییس ستاد انتخابات استان کردستان یادآور شد: دست اندرکاران ستادهای انتخابات در استان کردستان و عوامل اجرایی بدون جانبداری و در کمال بی طرفی و عدالت شرایط را برای حضور و ثبت نام داوطلبان از سلایق و گروه‌های مختلف سیاسی آماده کرده تا شاهد یک انتخابات باشکوه و مشارکت و حضور حداکثری مردم در دوم اسفند ماه امسال و انتخابات نمایندگی شایسته باشیم.

وی تاکید کرد: در این راستا فرمانداری‌های مراکز حوزه انتخابیه در این استان شامل (سنندج، سقز،  بیجار، قروه و مریوان) آمادگی لازم را جهت ثبت نام داوطلبان از تاریخ ۱۰ تا ۱۶ آذر ماه جاری دارند ضمن اینکه مجریان انتخابات همگام با هیات‌های نظارت، سلامت و صیانت از آرای مردم را به عنوان حق الناس وظیفه قانونی و شرعی خود دانسته و رعایت مُر قانون را فصل الخطاب می‌دانند.

شرایط داوطلبان ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی

انتخاب‌شوندگان هنگام ثبت‌نام باید دارای شرایط مشخصی باشند که از جمله آنها اعتقاد و التزام عملی به اسلام است همچنین داوطلبان نمایندگی اقلیت‌های دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام مستثنی بوده و باید در دین خود ثابت ‌عقیده باشند.

التزام عملی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، داشتن تابعیت ایران، ابراز وفاداری به قانون‌اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقۀ فقیه و داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی‌ ارشد یا معادل آن از جمله دیگر شرایط ثبت‌نام کنندگان است.

مطابق تبصره ۳ماده ۲۸ قانون انتخابات هر دوره نمایندگی مجلس معادل یک مقطع تحصیلی برای نمایندگی است، بنابراین ارائه گواهی سوابق نمایندگی از امور اداری مجلس الزامی است،  براساس تفسیر ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مدرک معادل تحصیلی در هر مقطع تحصیلی مدرکی است که واجد ارزش استخدامی باشد.

طبق استعلام انجام شده از مدیریت حوزه علمیه قم، صرفا مدرک مورد تاییدآن مرکز قابل قبول است که سطح یک حوزه معادل مقطع کاردانی، سطح ۲ حوزه معادل کارشناسی، سطح سه حوزه معادل کارشناسی ارشد و سطح چهار معادل مقطع دکترا است.

جانبازان، آزادگان و فرزندان شهدا از یک مقطع تحصیلی بالاتری برخوردار هستند و رزمندگانی که حداقل ۶ ماه سابقه رزمندگی داشته باشند نیز از یک مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار خواهند شد.

نداشتن سوء شهرت در حوزۀ انتخابیه،  داشتن سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی، شنوایی و گویایی از دیگر شرایط لازم برای داوطلبان است ضمن اینکه داشتن کارت پایان خدمت یا مدرکی دال بر معافیت دائم و همچنین حداقل سن ۳۰ و حداکثر ۷۵ سال تمام از دیگر شرایط لازم برای داوطلبان در زمان ثبت نام است.

داوطلبان میبایست در زمان حضور در ستادهای ثبت نام در حوزه انتخابیه اصل شناسنامه و تصویر تمام صفحات آن، اصل کارت ملی و تصویر پشت و روی آن،  یک قطعه عکس ۴*۳ جدید پشت نویسی شده همراه داشته باشند ضمن اینکه همراه داشتن اصل آخرین مدرک تحصیلی (کارشناسی ارشد یا معادل آن) و تصویر آن، همراه داشتن اصل کارت پایان خدمت و یا مدرکی دال بر معافیت دائم و تصویر آن، همراه داشتن اصل و تصویر مدارک ایثارگری و اصل و تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفا و عدم اشتغال در پست، مقام و شاغل موضوع ماده ۲۹ قانون انتخابات از دیگر مدارک لازمی است که باید در هنگام ثبت‌نام همراه خود داشته باشند.

استان کردستان دارای پنج حوزه انتخابیه و ۶ نماینده در مجلس شورای اسلامی است، (حوزه انتخابیه سنندج شامل شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره ۲ نماینده، حوزه انتخابیه بیجار یک نماینده، حوزه انتخابیه قروه شامل شهرستان‌های قروه و دهگلان یک نماینده، حوزه انتخابیه سقز شامل شهرستان‌های سقز و بانه یک نماینده و حوزه انتخابیه مریوان شامل شهرستان‌های مرویان و سروآباد یک نماینده) است، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.