سومین نشست کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، رئیس کمیسیون عمران شورای شهر سنندج، نمایندگان ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان، بهزیستی و فعالین بخش خصوصی در سالن جلسات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج برگزار شد.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق سنندج هدف از برگزاری این نشست را بررسی پیشنهادات در خصوص اجرای تفاهمنامه اداره کل ارشاد اسلامی با دولت اقلیم کردستان، ارائه گزارش روند ثبت جهانی اورامان، ارائه گزارش در خصوص ثبت سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی و گزارش دیدار اعضاء کمیسیون با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد.

سید مختار هاشمی افزود: برای رسیدن به نقطه توسعه یافتگی راهی به جز همکاری و تعامل دولت با بخش خصوصی نیست و از مسئولین و مدیران در استان می‌خواهیم تا از تجارب و افکار این بخش بهره بگیرند تا برنامه‌ها بدون ایراد پیش رود.

وی افزود:  این روند در کردستان بسیار ضعیف است و مدیران از همکاری در برنامه‌ریزی با بخش خصوصی همکاری لازم را ندارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان در مورد روند ثبت جهانی هورامان گفت: ثبت منظر فرهنگی هورامان از سال ۱۳۹۳ شروع و در همان سال ثبت ملی آن انجام شد.

سید محسن علوی افزود: امور اولیه از قبیل امور مرمتی مثل کاه‌گلی کردن سقف منازل، ایجاد موزه، فعال کردن مرکز مطالعات، نقشه برداری سه بعدی روستاهای منطقه، اجرای طرح هادی در ۱۲ روستا، تهیه گزارش بافت معماری ۲۸ روستا، ثبت ملی ۲۱ باغ در ۲۱ روستا، تدوین گزارش هه‌وار نشینی و غیره که در مجموع ۱۷ هزار صفحه را در برگرفت و در حال ارزیابی‌های کارشناسی و آماده شدن برای ارائه به یونسکو است.

وی اضافه کرد: آمادگی کامل برای همکاری با تمام بخش‌های غیر دولتی در راستای برنامه‌ریزی و اجرا داریم.

۱۰ شهر کردستان در لیست شبکه شهرهای فرهنگ و هنر قرار گرفته است

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با تاکید بر وجود پتانسیل‌های ارزنده در بخش غیر دولتی گفت: وزارت ارشاد و اداره کل کردستان برای بهره گیری از این ظرفیت به ویژه در زمینه اقتصاد هنر برنامه‌ریزی ویژه دارند.

سامان احمدی اعلام کرد: ۱۰ شهر کردستان در لیست شبکه شهرهای فرهنگ و هنر قرار گرفته و پتانسیل‌های هر شهر در دستور کار است که ثبت شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی توسط شهرداری این شهر در حال اجراست.

وی افزود: این استان ظرفیت‌های بزرگی برای ثبت جهانی دارد که در مواردی مثل هه‌لپه‌رکی، لباس، موسیقی و بازی‌های محلی در دنیا بی‌نظیر است.

احمدی یادآور شد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمیسیونی ویژه برای پیگیری ثبت جهانی موسیقی کردی تشکیل و از محل اعتبارات داخلی در حال تامین زیرساخت‌های نرم و سخت افزاری مورد نیاز است.

وریا سلیمی از فعالین حوزه ورزش کردستان با اشاره به نقش تعامل دولت، بخش خصوصی و تشکل‌های صنفی و مدنی گفت: برای پیشبرد کار نیازمند ایجاد فرهنگ و روحیه تعامل هستیم زیرا هر کدام از این بخش‌ها ظرفیت و استعداد خاص خود را داشته و برای رسیدن به هدف باید تمام این موارد را تجمیع کرد.

وی افزود: اتاق بازرگانی در این راستا نقش بزرگی بر عهده دارد که در قالب ارائه پیشنهادات و معرفی سرمایه‌گذار می‌تواند آن را ایفا کند.

سلیمی اظهار داشت: در جامعه ما اقتصاد اعتقاد زیادی به نقش ورزش در توسعه ندارد که این امر رویه‌ای اشتباه است زیرا ظرفیت‌های بزرگی برای پیشبرد امور شکوفایی اقتصادی در این حوزه نهفته که هیچ جایگزینی نداشته و در دنیای پیشرفته از این ظرفیت‌ها بهره می‌گیرند.

وی افزود: برای نمونه به ظرفیت معرفی کالا اشاره می‌شود که می‌تواند در یک لحظه یک کالا را به طیف وسیعی از جمعیت داخل و خارج معرفی کند.

معاون سازمان ورزش و جوانان کردستان میزان تاثیر ورزش در زندگی بشر را بسیار بیشتر از آن دانست که اکنون معرفی می‌شود و اظهار داشت: بر اساس تحقیقات دانشگاهی در کانادا ۵۵ درصد از تجویز پزشکان مراکز معتبر درمانی دنیا ورزش است اما این ظرفیت‌ها در جامعه نادیده گرفته شده است و باید دولت، بخش خصوصی، نهادهای مدنی و تشکل‌های صنفی این وضعیت را دگرگون کنند.

هادی کاظمی افزود: بازی‌های بومی مناطق کردنشین ظرفیت و تنوع بسیار بزرگی برای توسعه گردشگری و شکوفایی فرهنگی دارد که اگر  تدابیری برای نجات آنها از تهاجم فرهنگی اندیشیده نشود از بین می‌روند.

وی گفت: زنان می‌توانند نقش بزرگی در توسعه ورزش داشته باشند و باید زمینه‌های این نقش را فراهم کرد.

یکی از فعالان حوزه صنایع دستی کردستان پیشنهادات خود  برای بهره گیری از ظرفیت‌های صنایع دستی برای توسعه اقتصادی و افزایش اعتبار و شهرت ملی در دنیا  را بیان کرد.

فلور یوسفی گفت: حجم بزرگی از پتانسیل‌های استان در حوزه صنایع دستی مورد توجه قرار نگرفته که این از ایرادات وارد بر روند توسعه کشور است و این را بدانید که صنایع دستی نه تنها از نفت و پتروشیمی کمتر نیست بلکه از آن بیشتر و بهتر است زیرا مزایایی مثل تکثر افراد شاغل، پائین بودن سرمایه مورد نیاز، بی‌نیازی در تامین موارد مورد نیاز تولید به خارج، نداشتن تخریب زیست محیطی و غیر قابل تحریم بودن دارد.

وی افزود: دولت باید در راستای تشکیل نهادهای صنفی این حوزه اقدامات موثر انجام دهد چون در شرایط حاضر نبود نهادهای صنفی مقتدر یکی از ضعف‌های آن است.

یوسفی اضافه کرد: اکنون که کشور درگیر یک جنگ اقتصادی سخت است ضرورت دارد تا از ظرفیت صنایع دستی برای ایجاد اشتغال و ارزآوری استفاده کرد.

هورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران استان کردستان و شهرستان‌های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود استان کرمانشاه را شامل می‌شود.

منطقه هورامان در استان کردستان دارای یک شهر (اورامان تخت) و ۷۶ روستا است که تاکنون ۱۳ روستای این منطقه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و پرونده ثبتی ۲۲ روستا نیز در حال پیگیری است.

واژه هورامان یا اورامان از ۲ بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنای خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است.

استان کردستان دارای یک هزار و ۵۱۹ اثر تاریخی شناسایی شده شامل آثار باستانی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان‌های طبیعی است که ۸۲۸ مورد از این تعداد شامل ۷۶۳ اثر تاریخی، هشت مورد میراث طبیعی، ۴۲ مورد میراث معنوی و هشت مورد میراث منقول است.

هم اکنون ثبت جهانی هورامان در دست بررسی است، در این راستا معاونت میراث فرهنگی و گردشگری کشور با هدف حفاظت، مرمت و بازسازی بافت‌های باارزش این منطقه پایگاهی به نام پایگاه منظر فرهنگی تاریخی هورامانات ایجاد کرده است،که در شهر هورامان تخت، روستای پالنگان و یکی از روستاهای سنندج یک نمایندگی از این پایگاه دایر شده است.

۹۹۳۶ / ۳۰۳۴

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.