اخبار مرتبط

سید جمیل احمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دستیابی به افزایش بهره وری تولید و افزایش تولیدات داخلی و کیفی سازی این تولیدات تنها در گرو استفاده از نیروی انسانی ماهر، متخصص و کارآمد در بخش تولید کشور است.
وی با بیان اینکه رشد فزاینده جمعیت، میزان بالای بیکاری و مشارکت روزافزون در فعالیت‌های اقتصادی را از علل تقاضاهای جدید برای تربیت نیروی انسانی ماهر است، اضافه کرد: جامعه هنوز به ارزش و جایگاه واقعی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای واقف نیست و فقدان مهارت در جامعه چالش پیش روی کشور است در حالی که نیروی انسانی ماهر و فنی از جمله شاخصه‌های رشد و توسعه یافتگی در جوامع امروزی محسوب می شود.
وی مهارت آموزی را راه برون رفت از فقر دانست و خواستار ایجاد گفتمان مهارت در سطح کشور شد و گفت: یکی از مهمترین چالش های امروز، موضوع بیکاری است و فقدان مهارت مورد نیاز بازار در افراد جویای کار از جمله علل آن به شمار می‌ رود.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای کردستان تاکید کرد: لازم است تربیت افراد ماهر و کارآفرین مورد توجه قرار گرفته و علاوه بر مهارت های فنی، مهارتهای غیرفنی مانند مهارت کارآفرینی نیز به مخاطبان ارائه شود.
وی افزود: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به عنوان تنها متولی رسمی ارائه آموزش های مهارتی غیررسمی در کشور با دارا بودن بیش از 6 هزار عنوان استاندارد آموزشی مطابق با سرفصل های سازمان جهانی کار (ILO) و وجود مربیان متخصص و کارآمد خود می کشود تا در سال جاری همچون سنوات گذشته نقش مهم و کلیدی خود را در تحقق منویات رهبر معظم انقلاب به درستی ایفا کند.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان افزود: این اداره کل با دارا بودن 16 مرکز چارت دار دولتی و بیش از 135 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای و بهره گیری از تیم های سیار روستایی، مراکز جوار دانشگاه، پادگان، زندان، صنایع و صنوف تلاش می کند نسبت به گسترش بیش از پیش آموزش های مهارتی در سطح استان اقدام کند.
وی آموزش های مهارتی را راهکاری مناسب در راستای ایجاد بستری مطمئن در راستای ایجاد اشتغال مولد و پایدار در سطح کشور اعلام و اضافه کرد: در کشورهای پیشرفته دنیا توجه به آموزش های مهارتی و مقوله فنی و حرفه ای به عنوان اصلی لاینفک در توسعه کشور مورد توجه قرار گرفته است.
احمدی افزود:70 درصد از آموزش های ارائه شده در کشورهای توسعه یافته جهان به آموزش های مهارتی اختصاص داده شده است که بر این اساس بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به سرعت به سمت مهارت‌ آموزی و تربیت نیروی کار ماهر رفته‌ و از نقش راهبردی آموزش های مهارتی در برنامه ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های کلان خود سود برده‌اند.
6108
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.