اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، محمدصالح احمدی روز شنبه در جلسه تفهیم برنامه ابلاغی کشت های بهاره کردستان اظهار داشت: در سال زراعی جاری 592 هزار هکتار از مزارع استان زیر کشت محصول گندم رفته که شامل 560 هزار هکتار دیم و 32 هزار هکتار آبی است.
وی افزود: پیش بینی تولید برای سال زراعی جاری یک میلیون و 200 هزار تن است که طبق برنامه ریزی های انجام یافته یک میلیون و 60 هزار تن مازاد بر مصرف کشاورزان خریداری می شود.

** بارندگی های کردستان 56 درصد رشد داشته است
وی با بیان اینکه میانگین بارندگی استان در سال زراعی جاری به 517 میلی متر بوده رسیده است، افزود: این میزان در مقایسه با 325 میلی متر سال گذشته افزایش 56 درصدی داشته است.
احمدی با تاکید بر اینکه زمان مصرف کودهای شیمیایی در مزارع بسیار اهمیت دارد خاطر نشان کرد: در چهار ماه گذشته حدود 24 هزار تن کود شیمیایی وارد استان شده و چهار هزار و 883 تن خریداری شده و به زودی وارد استان می شود.

** سمپاشی مزارع کشاورزی کرستان با پهپاد انجام می شود
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: انتظار می رود با توجه به بارندگی های مناسب سال جاری با رویش زیاد علف های هرز در مزارع روبرو شویم که کشاورزان باید در اولین فرصت با مناسب شدن شرایط جوی نسبت به مبارزه با علفهای هرز اقدام کنند.
احمدی اضافه کرد: مبارزه به هنگام با علف های هرز می تواند 25 تا 30 درصد بر افزایش تولید در مزارع استان مؤثر باشد.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در سال زراعی جاری برای اولین بار از پهپاد برای سمپاشی مزارع کشاورزی استان استفاده می شود.
احمدی تصریح کرد: هماهنگی های لازم با دو شرکت برای انجام این سمپاشی ها در بخش هایی از استان صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته کمترین میزان سن زدگی در محموله های گندم استان مشاهده شده است فزود: باید در سال جاری علاوه بر مبارزه با آفت سن، دیگر امراض و آفات گندم توسط کارشناسان پهنه و خود کشاورزان رصد و پایش شود.

** 33 هزار هکتار از مزارع زیر کشت جو رفته است
احمدی با اشاره به اینکه در سال زراعی جاری 29 هزار هکتار جوی دیم و چهار هزار هکتار جوی آبی در استان کشت شده است اظهار داشت: امسال 570 تن بذر جو اصلاح شده در استان تولید و در اختیار کشاورزان قرار داده شد.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کردستان از کشت سه هزار و 562 هکتار کلزا در استان خبر داد و افزود: این میزان از کلزا توسط 950 بهره بردار در سطح استان کشت شده است.
وی وضعیت رویشی مزارع کلزای استان را بسیار مناسب اعلام و اضافه کرد: انتظار می رود مانند سال گذشته زراعی با مراقبت های ویژه کارشناسان و بهره برداران و نیز ریزش های مناسب جوی بیشترین عملکرد را داشته باشم.
احمدی افزود: در سال زراعی جاری برنامه ابلاغی کشت آفتاب گردان در استان یک هزار 56 هکتار است که تلاش می شود با تلاش کارشناسان زراعت و کارشناسان محقق شود.
وی میزان برنامه ابلاغی کشت گلرنگ در استان را یک هزار هکتار اعلام کرد و افزود: بذور اصلاح شده مورد نیاز این محصول تهیه شده و به زودی در شهرستان های استان توزیع می شود.
احمدی گفت: برنامه ابلاغی تولید چغندر نشائی به میزان 500 هکتار است و کشاورزانی که در این راستا با جهاد کشاورزی همکاری کنند نشاء و نوار تیب رایگان دریافت می کنند.
وی با اشاره به اهمیت کشت نخود در تناوب با گندم و جو گفت: در سال جاری علارغم شرایط نامناسب جوی و بارندگی های مداوم، توانستیم 639 هکتار نخود درفصل پاییز را به صورت انتظاری کشت کنیم.
3034
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.