به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد دره وزمی عصر شنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان از صادرات 497 میلیون دلاری کالا از گمرکات در این مدت نیز خبر داد و اظهار داشت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 110 درصد رشد داشته است.
وی کشورهای عمده صادرات از استان را عراق، امارات، روسیه و پاکستان اعلام کرد و افزود: عمده صادرات استان به عراق با 97.8 درصد بوده است.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت کردستان با اشاره به اینکه سهم صادرات کردستان در سطح کشور به عراق هفت درصد است، یادآور شد: هدف کمی صادرات 393 میلیون دلار بود ولی 497 میلیون دلار تحقق یافت به عبارتی 126 درصد رشد تحقق هدف صادرات را داشته ایم.
دره وزمی میزان واردات استان را در این هشت ماه 25 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته 49 درصد کاهش داشته است.
وی اضافه کرد: 35 درصد واردات استان از کشور عراق، 26 درصد ترکیه، 17 درصد سویس، 9 درصد ایتالیا و هشت درصد هم از آلمان بوده است.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت کردستان با اشاره به اینکه متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی در استان 2 هزار و 945 دلار است، اظهار داشت: این میزان نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته 54 درصد افزایش داشته است.
دره وزمی یادآور شد: سهم وزنی واردات استان کردستان در سطح کشور 04/ درصد و سهم دلاری هم 08/ درصد بوده است.
کردستان دارای سه گمرک باشماق مریوان، سیرانبند بانه و سنندج است که گمرک مرزی باشماق در میان 108 گمرک فعال صادراتی کشور در هشت ماه منتهی به آبان سال 97 از نظر ارزش کالاهای صادر شده رتبه 16 و از نظر وزنی نیز رتبه 20 را کسب کرد.
9936/9102
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.