به گزارش ایرنا، علی اصغر نوروزی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگاران مدعی شده است: شهرداری شهرکرد بر خلاف مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی و الزام شهرداری ها به حمایت از بافت ها و بناهای تاریخی بخشی از بافت و باروی تاریخی چالشتر را تخریب کرده است.
وی افزود: این اقدام درحالی صورت گرفت که براساس بند 22 ماده 55 قانون شهرداری ها در خصوص تشریک مساعی شهرداری با میراث فرهنگی در زمینه حفظ آثار و ابنیه باستانی شهر، ماده 102 قانون شهرداری و ماده 96 الحاقی این قانون که در آن شهرداری ها مکلفند نظرات و طرح های میراث فرهنگی را راجع به نحوه حفظ آثار باستانی و میزان حریم و مناظر ساختمان ها و میدان های مجاور آن ها را رعایت کنند، بدون توجه به مزیت های بناهای تاریخی چالشتر در راستای توسعه اقتصاد گردشگری شهر بر خلاف مواد 556 تا 555 قانون تعزیرات اسلامی بخشی از بارو و بافت تاریخی و ثبت ملی چالشتر را تخریب کرده است.
با این حال داود نجفی، شهردار منطقه چالشتر شهرکرد اعلام کرده است: این مخروبه از سوی مالک جمع آوری شده و شهرداری در آن نقشی نداشته است.
به گزارش ایرنا، در منطقه تاریخی چالشتر یک قلعه تاریخی نیز وجود دارد که متعلق به 110 سال پیش است.
مجموعه تاریخی چالشتر شامل سردر سنگی، خان نشین ، اندرونی، حمام، انبارها و اصطبلها است و قلعه عیانی و خان نشین این مجموعه تاریخی دارای 38 ستون سنگی با سر در و ایوان است.
7362/6021
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.