مصطفی معین وزیر پیشین علوم با تاکید بر این که سقوط آموزش و پرورش را می‌توان زمینه‌ساز سقوط یک کشور دانست، هشدار داده است که این واقعیت خود را در فقر و فلاکت، نابرابری و تبعیض، فساد اداری و ناهنجاری‌های اجتماعی نشان می‌دهد!

به گزارش جماران؛ دکتر مصطفی معین در یادداشتی با عنوان "سقوط آموزش و پرورش" نوشت:

یوسف نوری، وزیر آموزش‌وپرورش، از افت تحصیلی حدود ۳۰ درصدی دانش آموزان سخن گفته و اینکه حدود چهار میلیون دانش‌آموز از تحصیل محروم هستند!

طبق گزارش‌های مختلف، افت تحصیلی دانش‌ آموزان که از یک دهه قبل رو به افزایش گذاشته است هنوز هم ادامه دارد!

وی با تاکید بر این که سقوط آموزش و پرورش را می‌توان زمینه‌ساز سقوط یک کشور دانست، نوشته است که این واقعیت خود را در فقر و فلاکت، نابرابری و تبعیض، فساد اداری و ناهنجاری‌های اجتماعی نشان می‌دهد!

وزیر اسبق آموزش عالی با ابراز این عقیده که علیرغم شعارهای پرشمار ایدئولوژیک و به اصطلاح انقلابی، نه تنها آموزش و پرورش بلکه آموزش عالی، بهداشت و درمان، فرهنگ و آنچه به تعلیم و تربیت و سلامت جسم و جان و اندیشه و کرامت انسان مربوط است هیچگاه اولین اولویت سیاست‌ و برنامه‌ دولت‌ها و مجالس کشور نبوده، یادآور شده است: اگر بودجه پیشنهادی دولت برای آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۲ را که حدود ۲۰۶ هزار میلیارد تومان است بر تعداد دانش‌آموزان(بیش از ۱۵ میلیون) تقسیم کنیم سرانه دانش آموزی حدود ۱۳ میلیون تومان یا ۳۰۰ دلار می‌شود، در صورتیکه سرانه دانش‌آموزی میانگین دنیا بیش از ۹۰۰۰ دلار است! یعنی یک سی‌ام متوسط جهانی!!

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند

وبگردی

    نظرات و دیدگاه ها

    مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.