نگویند که مردم افغانستان در کنار طالبان بودند و با امریکا جنگیدند. اینقدر «امریکا امریکا» نگویند و مردم را به این گمان نیندازند که لابد همه این سیاست‌ها به خاطر امریکاستیزی است و ایران الان به خاطر این که شکست امریکا بهتر برجسته شود، حاضر است مردم افغانستان را فراموش کند.

مهاجران افغان پس از تصرف شبه نظامیان طالبان بر افغانستان از طریق گذرگاه مرزی پاکستان وارد این کشور می شوند. عکس: AFP

به گزارش جماران؛ محمد کاظم کاظمی شاعر و اندیشمند افغانستانی مقیم ایران در یک گروه تلگرامی در باره سیاست جمهوری اسلامی ایران درباره طالبان نوشت:

ایران در عمل در مورد افغانستان روش خوبی انتخاب کرده است. ولی در سخن و در عرصۀ رسانه می‌کوشد که آن روش را به جای این که درست توجیه و تفهیم کند، به بیراهه ببرد.

فضای رسانه‌ای و اظهارات مسئولان باید به نوعی باشد که همین تلاش ایران برای طی این مسیر برای مردم پذیرفتنی و قابل قبول شود. یعنی شفاف بیایند و همین را بگویند.

نیایند بگویند که «چون طالب حالا تغییر کرده است، ما با او نمی‌جنگیم.» بگویند که میدان مبارزه فرق کرده است و ما در این میدان جدید که مبارزۀ مدنی و فرهنگی و سیاسی می‌تواند باشد، باز هم در کنار مردم افغانستان هستیم.

نگویند که مردم افغانستان در کنار طالبان بودند و با امریکا جنگیدند. اینقدر «امریکا امریکا» نگویند و مردم را  به این گمان نیندازند که لابد همه این سیاست‌ها به خاطر امریکاستیزی است و ایران الان به خاطر این که شکست امریکا بهتر برجسته شود، حاضر است مردم افغانستان را فراموش کند.

درست و راحت بگویند که ما نگران افغانستانیم؛ عملکرد طالبان را با نگرانی دنبال می‌کنیم؛ در کنار مردم هستیم ولی سعی می‌کنیم در هر حال از جنگ پرهیز کنیم و راه‌های دیگر را دنبال کنیم.

در این صورت هم مردم افغانستان راضی‌ترند و هم گروه وسیعی از مردم ایران که سکوت و توجیه‌کاری نسبت به طالبان آن‌ها را آزرده و کلافه کرده است، می‌دانند که عقلای مملکت به فکر قضیه هستند و صلاح را در این دانسته‌اند. روشی که به نظر من هم معقول است.

کاش کسی این حرف‌ها را به مسئولان برساند. زبان ما که مو درآورد..

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.