نصری تحلیلگر مسائل بین الملل معتقد است که گفت‌وگوی مستقیم با دولت بایدن در چارچوب نشست‌ ۴+۱ می‌تواند موجب خروج از انسداد شود. تنها ملاحظه‌ این است که ایران باید ابتدا اطمینان حاصل کند که مذاکرات مستقیم با آمریکا پیشاپیش به منظور «شکست»‌ طراحی نشده باشد.

به گزارش جماران؛ رضا نصری، تحلیلگر مسائل بین الملل در یک رشته توییت نوشت: «گفت‌وگوی مستقیم ایران و آمریکا در چارچوب ۴+۱ امکان‌پذیر است. به شرایطی:

تبادل پیام میان تهران و واشنگتن در فضای رسانه‌ای و توئیتری ظرفیت محدودی دارد و دستخوش تفاسیر مغرضانه و دستکاری‌های بازیگران پیرامونی است. طبیعتاً، تبادل پیام در مورد یک موضوع مهم و امنیتی مانند برجام نمی‌تواند صرفاً‌ در چنین فضایی ادامه پیدا کند.

گفت‌وگوی مستقیم با دولت بایدن در چارچوب نشست‌ ۴+۱ می‌تواند موجب خروج از انسداد شود. تنها ملاحظه‌ این است که ایران باید ابتدا اطمینان حاصل کند که مذاکرات مستقیم با آمریکا پیشاپیش به منظور «شکست»‌ طراحی نشده باشد.

به همین خاطر لازم است اولاً جایگاه (Status) آمریکا در این نشست از پیش مشخص شود؛ و ثانیاً محور گفت‌وگو به «چگونگی بازگشت به برجام با اتکاء به سازوکارهای درون‌ متنی برجام» محدود باشد. یعنی هیچ عامل «فرامتنی» در دستور کار مذاکرات قرار نداشته باشد.

نشست کمیسیون مشترک یک فوروم باز بین‌المللی نیست و مذاکراتی که در آن صورت می‌گیرد (چه از جایگاه شرکت‌کننده و چه از جایگاه مهمان) طبیعتاً نباید خارج از متن برجام باشد.

اگر آمریکا این شرایط را قبول کند، دلیل مهم دیگری برای امتناع ایران از انجام گفت‌وگوی مستقیم وجود ندارد.»

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.