بیش از یکصد و ده جزیره کوچک و بزرگ به همراه آبزیانی منحصربه‌فرد چون سگ‌ماهی کیابی و پرندگانی هوش‌ربا از جمله ویژگی‌های بی‌رقیب تالابی است که به دلیل زمین‌خواری‌ها و دست‌درازی‌های انسانی حتی نتوانسته‌ایم هنوز در سیاهه‌ی بین‌المللی کنوانسیون رامسر ثبتش کنیم!

به گزارش جماران،  محمد درویش در صفحه ایسنستاگرامی خود نوشت:   انگار رویا می‌بینیم ... درست مثل افسانه‌های دوران کودکی ... مثل  آلیس در سرزمین عجایب؛ یک نفر با قایق از روی جنگل پارو می‌زند در حالی که نوای اردک‌ها، غازهای خاکستری، حواصیل، بوتیمار، چکاوک‌، دم‌جنبانک، خروس‌کولی، آبچلیک، چنگر، کشیک گردن‌سرخ، لک‌لک‌ها و ... شنیده می‌شود و یا گاه لکه‌ای از آبی آسمان را به هنرنمایی خود اختصاص می‌دهند ...

 

N3692306-6998643
  اما رویایی در کار نیست؛ اینجا  هشیلان است. مهم‌ترین پهنه‌ی آبی کرمانشاه با وسعت حدود پانصدهکتار که تداومِ حیاتش در گرو   سراب سبزعلی است؛ البته اگر موتورپمپ‌هایی که خونِ زمین را می‌مکند، اجازه دهند! بیش از یکصد و ده جزیره کوچک و بزرگ به همراه آبزیانی منحصربه‌فرد چون  سگ‌ماهی کیابی و پرندگانی هوش‌ربا از جمله ویژگی‌های بی‌رقیب تالابی است که به دلیل زمین‌خواری‌ها و دست‌درازی‌های انسانی حتی نتوانسته‌ایم هنوز در سیاهه‌ی بین‌المللی کنوانسیون رامسر ثبتش کنیم!
.
  هشیلان - به معنی خانه‌ی ماران - بیشترین خدمت را به تراز آب‌شناختی دشت کرمانشاه، تصفیه آب، تولید زیست‌توده، ارتقای ظرفیت گرمایی ویژه منطقه، حاصلخیزی خاک، کنترل آفات کشاورزی و نشاطِ مردمِ سرزمینش می‌کند و شگفتا که چنین عضو سودمندی در اغلب مناطق ایران و جهان قربانی توسعه کشاورزی، سدسازی، جاده‌سازی‌های نابخردانه و طرح‌های انتقال آب و دیگر حامل‌های انرژی شده و می‌شود! چگونه چنین حماقتی ممکن است؟
.
  اگر فقط یک اتفاق را نسلِ پس از  کرونا بتواند در ایران رقم بزند، به جرات می‌گویم که همه‌ی گناهان‌مان در تاراج اندوخته‌های طبیعی کشور را می‌توان چشم‌پوشی کرد! اینکه همه هم‌قسم شویم تا دیگر تامین حقابه هیچ تالابی قربانی نیازهای کشاورزی و صنعت نشود. آنگاه  گاوخونی در اصفهان؛  پریشان در کازرون؛  کافتر در اقلید؛   بختگان در نی‌ریز؛  هورالعظیم،  شادگان و  میانگران در خوزستان؛ هامون در سیستان؛  جازموریان در کرمان و بلوچستان و  ارومیه در چشم آبی نقشه گربه‌نشانِ وطن دوباره به آفتاب سلام خواهند داد و در پهنه‌ی وطن می‌درخشند ...
.
  می‌دانم ... بهشتی در کار نیست! به قول کارل پوپر در گفتگو با  هربرت مارکوزه: "تجربه بشر در ساخت بهشت در زمین، همواره به افزایش دوزخ و دوزخیان انجامیده است! بنابراین همین‌که تلاش کنیم کمی بهتر و انسان‌تر از دیروزمان باشیم، کافی است."

r2bi2S063Xn1qZkiKiZu5TW7yEDnR387Nnu3FPgp

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.