پائز: ستاره ها نیامدند مهم نیست/ قول صعود به المپیک ندادم

سرمربی تیم ملی والیبال در نشست خبری حاضر شد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. او خودداری ستاره ها از حضور در تیم ملی را مهم ندانست و گفت به بازیکنانی نیاز دارد که با قلبشان برای تیم بازی کنند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ وحید مرادی نایب رئیس فدراسیون، سرپرست گروه و مدیر تیم ملی والیبال در ابتدای این نشست ضمن عذرخواهی برای تاخیر در شروع نشست خبری به دلیل چند تصادف در بزرگراه نیایش گفت: قبلا جلساتی با خبرنگاران داشتیم و در جریان کم و کیف بکارگیری موریس موتا پائز هستند. ماراتن را برای انتخاب پشت سر گذاشتیم و این توفیق را به دست آوردیم که در خدمت ایشان باشیم و از توانایی این مربی بهره ببریم.

وی تصریح کرد: رئیس فدراسیون با توجه شرایط حساس والیبال از بنده خواستند که به عنوان سرپرست کاروان و مدیر تیم ملی در خدمت والیبال باشم تا ملی پوشان با انگیزه بالا در شرایط سخت کنونی که کار سختی پیش رو داریم، وارد مسابقات شوند و به نظر من کسب سهمیه المپیک عملی است و پائز هم به این موضوع باور دارد.

در ادامه این نشست خبر سرمربی تیم ملی والیبال در صحبت های مقدماتی خود گفت: خوشحال هستم که در ایران حضور دارم. به تازگی کار را با کادر فنی و بازیکنان شروع کردیم و همکاری نزدیکی با مسئولین فدراسیون داریم. با قلب و عشق کار را شروع کردیم تا انشاالله در تابستان یک کار بزرگ انجام دهیم و آن هم کسب سهمیه المیپیک است.

موریس موتا پائز در ادامه نخستین نشست خبری خود که امروز (یکشنبه نهم اردیبهشت) در کمیته ملی المپیک برگزار شد، به سئوال های خبرنگاران پاسخ داد که مشروح آن‌به قرار زیر است:

* چرا به شما مربی برزیلی – فرانسوی گفته می‌شود؟ پیش از قطعی شدن قرارداد و بعد از آن شناختتان از والیبال چقدر شده است؟

من متولد برزیل هستم و ریشه و خانواده ام در برزیل هستند. 37 سال پیش با همسرم به فرانسه رفتیم و سه فرزند من در آن جا متولد و بزرگ شدند و از هر دو کشور تجربیاتی کسب کردم که امیدوارم همه را به ایران منتقل کنم.همه با کیفیت والیبال ایران آشنا هستند و ایران در سطح پایه هم بازیکنان خوبی دارد. بازیکنان عشق بازی برای کشورشان را دارند همه باور داریم تحقق هدف راه یابی به المپیک باورپذیر است و من هم خوشحالم که این تیم را رهبری می کنم.

چالش اول که برخی از بازیکنان ستاره نتوانستند حضور داشته باشند را چطور دیدید؟

حضور بازیکنان بزرگ ستاره خیلی مهم نیست و بیشتر باید به ساخت تیم باور داشته باشیم. سال پیش خیلی از این بازیکنان حضور داشتند اما نتایج خوب نبود. سیکل المپیک چهار ساله است و ما در یک ماه باید این کار را انجام دهیم. هدفی داریم که همه مردم ایران باید آن را با عشق باور داشته باشند و هر بازیکنی باید با قلب خود برای عشقش بیاید و بجنگد و هر کس این باور را ندارد بهتر است در تیم حضور نداشته باشد و امیدوارم تابستان امسال یک اتفاق خوب رقم بخورد.

* شائبه هایی وجود دارد که پائز یک مربی سفارشی است، نقش مسئولین فدراسیون جهانی در انتخاب شما چه میزان بوده است؟

من باور ندارم که این موضوع تاییری در انتخابم داشته باشد. من در فرانسه، ژاپن و چند کشور دیگر کار کردم و مسئولین برزیلی فدراسیون والیبال منفعتی از این موضوع نمی برند. رزومه من مشخص است و هر جایی که رفتم و کار کردم بهترین بودم، 25 مقام آوردم و در بخش والیبال ساحلی نیز و زنان نیز کار کردم. در کشورهای مختلف و با فرهنگ های مختلف کار کردم و پرورش یافتم و این موضوع مهم تر از دیگر مسایل و یا توصیه است. مطرح شدن این مبحث بی احترامی به فدراسیون والیبال ایران است و مسئولین فدراسیون کار خود را بلد هستند. به نظر من معجزه در ورزش وجود ندارد و قطعا کار سختی پیش رو داریم و این چالش فقط برای ایران نیست بلکه دیگر تیم ها مانند صربستان، ترکیه و .. هم این چالش را دارند.

وحید مرادی سرپرست سابق فدراسیون و نایب رئیس فدراسیون درباره این سئوال گفت:بله چند جلسه با فابیو داشتم نه تنها از فابیو بلکه از هر کسی که از والیبال آگاهی داشت سئوال کردم که اگر مربی می شناسند که به والیبال ایران کمک کند؛ معرفی کنند. پائز را بر اساس سوابق انتخاب کردیم، او مربی جنگنده است و مهمترین فاکتور انتخاب این موضوع است. شناخت خوبی به ظرفیت های والیبال ایران دارند. انتخاب هیچ ارتباطی به فدراسیون جهانی نداشت و اگر هم داشت، اشکالی نداشت.

* والیبال ایران در کل دنیا شناخته شده است اما شما بازی بازیکنانی که در اردو هستند را دیده‌اید و این بازیکنان چقدر انتخاب خود شما بوده اند؟

همیشه به افرادی که کنارم هستند گوش می دهم. من در مدت سه ماه خیلی خواب نداشتم چون هم برای لیگ اوکراین و هم ایران کار می‌کردم. تلاش کردیم تمام اطلاعات را داشته باشیم و به هر حال زمان کمی برای ارائه لیست در اختیار داشتیم. نتوانستم مسابقات زیادی از تیم ایران را ببینم. البته لئوناردو و پیمان اکبری اطلاعاتی به من می دانند و پیش از این به ایران آمده بودم و شناختی از بازیکنان و مربیان داشتم البته از نزدیک ارزیابی دقیق تری می توان از بازیکنان داشت و البته وقتی کادری را انتخاب می کنم به کارش ایمان دارم و شیوه و سبک کاری من به این شکل است که تمام نظرات را می شنوم اما تصمیم نهایی و مسولیت اصلی آن با من است. ترسی ندارم و شجاعانه عمل می کنم. والیبال ایران وارد فصل جدیدی می شود و باید همدل باشیم برای فصل جدیدی که قرار است برای والیبال ایران آغاز شود.

* آیا با انتخاب دستیار ایرانی (پیمان اکبری) اختلاف نظری با فدراسیون داشتید؟ چه برنامه‌ای برای مبارزه با بازیکن سالاری در تیم ملی والیبال ایران دارید؟

برای انتخاب کادر فنی به توانمندی و کیفیت توجه دارم. مارسلو قبلا همکاری داشتم و کارش فوق العاده است و در 2016 ریو این موضوع اثبات شده است. درباره لئورنادو که در کسب سهمیه جهانی برای تیم ملی یرزیل نقش مهمی داشت و تیم ملی آرژانتین را شکست دادیم. درباره معیار انتخاب دستیاران ایرانی نیز انتخاب توانمندترین مربی با کیفیت بالا مد نظر بوده است و پیمان اکبری رزومه مشخصی دارد. انتخاب از طرف فدراسیون بود و باید این کار انجام می داد که منطقی و من هم 100 درصد موافق بودم. به نظر من اختلاف نظرها کلید پیشرفت است و نیاز دارم که افراد در کنارم نظرات متفاوتی نسبت به ایده های من داشته باشند. از فدراسیون هم انتظار دارم که نظرات متفاوت را به من منتقل کند اما تصمیم گیرنده نهایی من هستم. باید فردی در کنارم باشد که در نقاط کور با نظرات خوب خود راه گشا باشد. نقش اکبری در تمریناتی که قبل از آمدن من شروع شده بسیار مهم است. درباره بازیکن سالاری هم باید بگویم که ستاره ها در همه رشته های ورزشی و به ویژه فوتبال وجود دارند. شاید چالش برانگیز باشد اما من در دوره مربیگری‌ام این مشکل را نداشتم. در دوران کاری بازیکنان می دانستند که همه را دوست دارم و باور تیمی ایجاد کردم که تیم از همه چیز مهمتر است. پیروزی سخت به دست می آید و باید بازیکنان به این تفکر برسند که همه با هم در یک مسیر باشیم. در این بازه زمانی که فرصت کمی داریم با هم کار کردن خیلی مهم است زیرا در این مدت نمی توان تغییرات اساسی ایجاد کرد و باید به همدلی برسیم.

*با تیمی کره ای قرارداد بستید لیگ ملت ها پایان کار شماست؟ لیست فعلی تیم ملی ممکن است باز هم ورودی داشته باشد درباره تغییرات لیست هم بگویید.

قرارداد من با کره جنوبی بعد از لیگ ملت‌ها نیست و امیدوارم بعد از المپیک باشد. این هدف راه یابی به المپیک یک رویا نیست بلکه یک واقعیت قابل دسترس است. کره یک ماجراجویی جذاب می تواند بعد از المپیک باشد. به بازیکنان جوان اشاره می کنید اما در شرایط مسابقات حساس، فشار زیادی به بازیکن وارد می‌شود و نوع عکس العمل آن‌ها هم معیار است. در پست پاسور جوانان خوبی داریم اما به تجربه هم نیاز داریم. آمادگی جسمانی بازیکنان و تطبیق آن با تفکر کادر فنی هم مهم است. باید عملکرد بازیکنان را آنالیز کنیم در این سه روز تمرینات را از نزدیک دیدم و کادر در ادامه با حضور لئوناردو کامل تر می شود و می توانیم بررسی های دقیق تری داشته باشیم.

* بعد از پیشنهاد فدراسیون والیبال ایران با کدام مربی مشورت کردید؟ تا کنون تجربه رهبری یک تیم ملی نداشتید و این موضوع چقدر کار شما را سخت می‌کند؟

اطلاعات شما دقیق نیست، زیرا من سرمربی تیم ملی والیبال زنان فرانسه به عنوان نفر اول بودم. با خولیو ولاسکو، کولاکوویچ و یک مربی بدنساز که از والیبال ایران شناخت کافی داشت در ارتباط بودم و قبلا همکاری کردم، اما مشورت رسمی برای این موضوع نداشتم. سبک کار ولاسکو را در عملکرد بازیکنان ایران در تمرینات می بینم. به هر حال والیبال ایران سبک خاص خود را دارد و باید برای رسیدن به اهداف همه با هم تلاش کنیم.

*شانس کمی برای ورود به المپیک داریم. آیا قول صعود به المپیک به فدراسیون ایران دادید؟

در ورزش کسی نمی‌تواند قول قطعی پیروزی دهد. آن چه من قول دادم این بود که با تمام توان برای راه‌یابی به المپیک تلاش می‌کنم. آن چه شفاف است تلاش و کار در کنار هم است و اگر نشد حریف ما بهتر بوده است. فاکتوری که خیلی مهم است بحث ذهنی بازیکنان است و این از فرهنگ ایران نشات می‌گیرد که جنگندگی دارند. با کوبا و صربستان و … رقابت داریم و فشار روی همه تیم هاست اما این که بازیکنان به قدرت مبارزه برسند خیلی مهم است. من به ایران آمدم چون کیفیت بازی بازیکنان ایرانی را می دانم و در سال 2014 این کیفیت را در بازی با برزیل دیدم.

* آیا کار کردن با تیم ایران که قبلا مربیان بزرگی همچون ولاسکو داشته است، استرس برای شما ایجاد نمی کند؟

در حقیقت من با افراد مختلفی در جهان کار کردم. فلسفه کاریم این نیست که چه کسی بالاتر یا پائین تر از از من است. ولاسکو میراث بزرگی در والیبال ایران گذاشته است. اما من به این موضوع فکر نکردم. ولاسکو فشاری برای من ایجاد نمی کند. مهم این است که در آینده باید چکار کنیم. باید برای ادامه مسیر بیشتر بدانیم، اینکه مربیان بزرگی در والیبال ایران کار کردند، مهم این است اما در حال حاضر باید چکار کنیم؟ البته قطعا ولاسکو مربی خوبی است ولی من به این موضوع زیاد فکر نمی کنم و اهمیت نمی دهم.

*در دوره پیشین تیم ملی والیبال اتفاقاتی رقم خورد از جمله مصاحبه های بازیکنان و … چه برنامه هایی برای کنترل این شرایط دارید؟

نمی دانم سوال تان را کامل متوجه شدم یا خیر اما برای کسب سهمیه این شیوه انتقاد کردن دستاوردی برای ما نخواهد داشت اگر کسی با شیوه کار ما مخالف است نباید به تیم بیاید. اگر پذیرفت و آمد دیگر انتقاد معنایی ندارد. زمان این رسیده که گذشته را فراموش کنیم و باز هم تاکید می‌کنم باید فصلی تازه را شروع کنیم. به مرادی هم گفتم درک نمی کنم که با توجه به شناختی که از تیم ملی دارم چرا این نتیجه رقم می‌خورد. توان بازیکنان بیش از این است و شاید پیش از مسابقات انتقاد کردن کمی وقت تلف کردن است. الان باید کنار هم باشیم و بعد از لیگ ملت ها هر نتیجه ای به دست آمد وقت نظر دادن است که کدام بخش خوب نبود اما در حال حاضر وقت این حرف ها نیست و زمان زیادی نداریم. مربی ای حرفه ای هستم و می دانم در دنیای حرفه‌ای نتیجه برای همه مهم‌تر از شیوه بازی کردن است و این موضوع من را اذیت نمی‌کند. این شغل را که انتخاب کردم می دانستم این فشارهای رسانه و افکار عمومی وجود دارد و با این فشارها بیشتر پیشرفت می‌کنم به همین دلیل عاشق فشارهای کاری هستم.

*در فهرست 30 نفره ایران بازیکنان بزرگی همچون موسوی و غفور نیستند، آیا تجربه آنها به کسب سهمیه المپیک کمک نمی‌کرد؟

دو بازیکن اشاره شده قطعا کیفیت بالایی دارند اما این فاکتور هم باید در نظر بگیریم که در این شرایط باید همه آمادگی لازم را داشته باشند. قابل درک است اگر آنها همراه تیم ایران باشند، خیلی کمک می کردند. بازیکن اگر قرار است با تیم باشد، باید 100 درصد توان خود را داشته باشد. من با آنها در ارتباط بودم و صداقت آنها را خیلی دوست داشتم که گفتند شرایط لازم را برای همراهی ندارند. زمان کمی داریم و باید با تیم‌های بزرگی مبارزه کنیم. به عنوان مثال بازی مقابل صربستان از جمله این مسابقات مهم است که نتیجه آن حساس و تعیین کننده خواهد بود.

*کیفیت بازیکنان و عاشق تحت فشار بودن باعث انتخابتان برای سرمربیگری شد اما زمانی فشرده داریم و چه چیز باعث شد این ماموریت غیرممکن را بپذیرید و به ایران بیایید؟

اگر بخواهیم بگوییم ماموریت غیرممکن باید این واژه را برای هر چهار تیم که امتیازات نزدیکی دارند به کار ببریم. در حالی که به نظرم امکان پذیر است نه غیر ممکن و ما هدف داریم و این هدف و فشارها باعث بیدار شدن شما می شود و بهتر می توانید نسبت به وقایع عکس العمل نشان دهید. می توانیم این فرصت را فراهم کنیم که توانایی واقعی خود را نشان دهیم احساس خوشبختی دارم که در والیبال کار می کنم چون برای من والیبال یک عشق است که از هشت سالگی ایجاد شد و می خواهم آن را به بازیکنانم انتقال دهم و فشار را از آن ها گرفته و برای بازی آماده‌شان کنم.

*شما گفتید ستاره‌ها مهم نیستند و باید کار تیمی بهتر شود، آیا تیم ملی والیبال ایران در شرایط کنونی تجربه لازم برای کسب سهمیه المپیک را دارد؟

شاید من نتوانستم درباره ستاره توضیح درستی بدهم، نمی گویم ستاره اهمیت ندارد، بلکه جایگاه ستاره برایم مهم است که چه جایگاهی را برای تیم به دست می آورند. عملکرد بهتری برای بازیکنان تیم ایجاد کند، به نظر من قرارداد بالاتر و یا پول تعریف درستی برای ستاره نیست. ستاره کسی نیست که رسانه ها به آن توجه دارند. در تیم ملی باید ارزش‌های درست را تعریف کنیم و ستاره های نیاز داریم که این روحیه خوبی برای مبارزه داشته باشند و برای مردم دستاورد مهمی کسب کنند. ارزش های واقعی و افرادی که 100 درصد توان و ذهن خود را بگذارند.

*نکات پایانی

خوشحال و مفتخرم که اینجا هستم. می دانم قرار نیست همیشه نظراتمان برابر باشد و راه پیشرفت هم همین است. همیشه در دسترس شما هستم. با هماهنگی فدراسیون هر زمان که بخواهید در خدمت شما خواهم بود و از دیدن شما خوشحال خواهم شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید