جام ملت های آسیا ۲۰۲۳

قلعه نویی: نگاه ها نسبت به فوتبال باید عوض شود/ به جای تمسخر، حمایت کنید!

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران برد شاگردانش را به مردم تقدیم کرد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ امیر قلعه‌نویی پس از برتری 2 بر یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل ژاپن و راهیابی این تیم به مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا، اظهار داشت: خدا را شکر می‌کنم. لطف خدا و اهل بیت شامل حال فوتبال ایران شد و توانستیم برد خوبی بیاریم. آسیا باید به این تیم تعظیم کند. مردم باید به بازیکنان ایران افتخار کنند که با قلب‌شان بازی کردند. لیاقت مردم بالاتر از این چیزهاست و امروز به خاطر مردم بازی کردند و توانستیم با بازی تاکتیکی و تکنیکی ببریم.

همچنین امیر قلعه نویی در نشست خبری پس از بازی مقابل ژاپن هم اظهار کرد: خدا را شاکریم که لطف و عنایتش شامل حال ما شد و توانستیم یک بازی خوب و تاکتیکی انجام دهیم و با تمرکز بالا بازی را ببریم. اولا آسیا باید به این بازی افتخار کند. فوتبال ایران باید به این بازی افتخار کند و جوانان شایسته‌ای که امروز جانشفانی کردند، با قلبشان برای مردم بازی کردند، این مردم لیاقتشان بسیار بالاتر از این حرف‌هاست. امروز سربازان وطن نشان دادند که چه انسان‌های بزرگی هستند و فعل خواستن را انجام بدهند. امیدوارم از این به بعد نگاه‌های نسبت به این فوتبال عوض شود.

او افزود: ما باید از فوتبال به عنوان یک فرصت استفاده کنیم و از این پس باید از فدراسیون فوتبال نهایت حمایت را داشته باشیم که بتواند در سطح کلی در فوتبال ایران تاثیرگذار باشد. این بازی نقطه عطفی برای فوتبال ایران بود و فکر می‌کنم که جوانان ما کار خیلی بزرگی انجام دادند، نه به خاطر این برد، بلکه به خاطر کیفیت خوبی که نشان دادند. یک برنامه داشتیم که خط میانی آنها را با چرخشی که داشتند از بازی خارج کنیم. تا قبل از گلی که دریافت کردیم موفق نبودیم اما پس از گل فوتبالی در نیمه دوم بازی کردیم که به نظرم از سطح آسیا بالاتر بود. امیدوارم نگاه مسئولان به فوتبال عوض شود و حمایت کنند. نه فقط تیم ملی بلکه باشگاه‌ها را که بتوانیم مانند قطری‌ها استادیوم و زمین‌های خوبی داشته باشیم.

قلعه‌نویی ادامه داد: باید به تیم‌های پایه توجه کنیم و در دقیقه ۹۰ سرمربی انتخاب نکنیم. الان برای جوانان و نوجوانان و رده امید باید از همین حالا اگر می‌خواهیم بالاتر از سطح آسیا باشند، برنامه ریزی کنیم. نوجوانان ما کار بزرگی انجام دادند اما باید با برنامه ریزی همراه شود که چشم‌انداز خوبی داشته باشیم و در رده‌های پایه و بزرگسالان ادامه داشته باشد. دست یکایک بازیکنان را می‌بوسم، کار بزرگی انجام دادند و خدا را شاکرم.

سرمربی تیم ملی در ادامه گفت: نمی‌خواهم از کسی انتقاد کنم فقط خواهش می‌کنم. اولا ایرانی را باور کنید، نه فقط فوتبال، بلکه در همه رشته‌ها، ایران و ایرانی می تواند کارهای بزرگی انجام دهد. متاسفانه در این چند سال گذشته این فضا را برای ایرانی‌ها به وجود نیاوردند. چقدر به ما حمله شد. از ۸ تیمی که به مرحله یک هشتم نهایی آمدند ۵ تیم در تورنمنت کافا و اردن بودند. دو تا از این تیم‌ها یعنی اردن و ما در جمع ۴ تیم هستیم. آقایان به جای اینکه مسخره کنید بیاید حمایت کنید. ما در شرایط سخت این تیم را جمع کردیم. ما هم دوست داشتیم با تیم‌های بزرگ کار کنیم. ولی وقتی شرایط جور نبود توانستیم با همین امکاناتی که داریم جلو برویم. بعد از خدا و اهل بیت ما به بازیکنان اعتقاد داشتیم. از این به بعد نگرشتان را عوض کنید و به جای تخریب، انتقاد کنید. تخریب و صحبت‌های آن مدلی فرق می‌کند. چطور می‌شود که تاجیکستان، عراق، ایران، اردن در جمع ۸ تیم برتر هستند؟ خواهش دارم این نگاه‌ها و رفتارها را کنار بگذارید.

او ادامه داد: منِ امیر قلعه‌نویی خیلی ایرادها دارم، انتقاد کنید اشکال ندارد و باعث پیشرفت می‌شوید ولی همدیگر را نزنیم. طوری باشیم که فوتبالمان پیشرفت کند. شاید این برد یک مسکن باشد. از مسئولان خواهش می‌کنم که برای تیم‌های پایه برنامه ریزی کنند. من دیگر از فوتبال چیزی نمی خواهم. دوران مربیگری‌ام رو به پایان است و عمرم را هم کرده‌ام. من ایران و ایرانی را دوست دارم. دوست دارم روزی که بازنشسته شدم ببینم مردم ما چقدر شاد هستند و آرامش دارند؛ چه از نظر اقتصادی و چه از نظرهای دیگر. الان باید قبول کنیم که کلی مشکلات در مملکت ما وجود دارد که ان‌شاءالله این مشکلات هم برطرف شود.

قلعه‌نویی در ادامه گفت: من چند سال در شهرستان‌ها زحمت کشیدم که بگویم ایرانی می‌تواند. در سال ۲۰۰۷ هم اگر کمک می کردند ایران و ایرانی می‌توانست به فوتبال کمک کند. مربیان و آدم‌های بزرگی داریم که می‌توانند در اروپا مربیگری کنند ولی چون در میادین بین المللی یکسری مشکلات داریم باعث شد ایرانی‌ها به لیاقتشان نرسند. از منتقدان ممنونم ولی در این چند روزه ما خیلی اذیت شدیم. حرف‌هایی شنیدیم که پیش خودمان می گفتیم این چه حرفی است. جا دارد از مجموعه گل‌گهر تشکر کنم که اجازه دادند به فوتبال ایران خدمت کنم. از این پس خواهشم این است که نگاه‌ها را عوض کنید. این باعث پیشرفت مملکت ما می‌شود. من خودم خیلی ایراد دارم. خواهشم این است که نگاه‌ها و رفتارها را درست کنیم تا کل مملکت ما درست شود.

سرمربی تیم ملی همچنین گفت: درمورد اینکه ترجیح می‌دهد در مرحله بعدی با کدام تیم از بین قطر و ازبکستان روبرو شود؟ گفت: خیلی‌ها دنبال این بودند که ما گروهمان را عوض کنیم. به بازیکنانم گفتند اگر قرار است قهرمان شویم باید مقابل همه تیم‌ها با قدرت بازی کنیم. این دو تیم بسیار خوب هستند و با آنها بازی کرده‌ایم. باید به قدرت تاکتیکی خودمان افتخار کنیم. بچه‌ها امروز ۷۰ درصد خودشان در نیمه دوم بودند و امیدواریم هرکسی که بازی می‌کند با این نوع نگرش در بازی بعدی هم ظاهر شود. تا فردا ساعت ۱۲ که اولین تمرین ما خواهد بود بچه‌ها حق خوشحالی دارند و بعد جزو تاریخ می‌شود و باید به فکر بازی بعدی باشیم.

فوتبال جای ناامیدی نیست و جای لذت بردن است. از نظر فنی به خصوص پس از گلی که دریافت کردیم یکی از بهترین بازی‌هایمان را انجام دادیم. اوایل بازی بچه‌ها اعتماد به نفس خوبی نداشتند که شاید به خاطر نتایج ژاپن در این تورنمنت بود اما بعد از اینکه گل خوردیم، مخصوصا در نیمه دوم یکسری تذکرات فنی دادیم که اگر سه هافبک آنها را از بازی خارج کنیم و از جلو پرس کنیم می‌توانیم حتی در ۹۰ دقیقه بازی را ببریم که خوشحالیم این اتفاق افتاد. ژاپن همیشه قابل احترام است و خوب بازی می‌کند و نشان داده تیم بزرگی است اما امروز خیلی بهتر از حریف بازی کردیم. مربی‌شان دوست خوب من است که در همین سه، چهار ماه پیش اجلاس فیفا اتفاقا صندلی‌های ما کنار هم بود. انسان بسیار با شخصیتی است و فوتبال را از نگاه عاشقی دوست دارد.

دیدگاه تان را بنویسید