جی پلاس؛

رویای عراق 2023 برای تکرار حماسه 2007

تیم ملی عراق روز گذشته با برتری مقابل ژاپن، قاره آسیا را شگفت زده کرد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ عراق همیشه تیمی پر تلاش و رقیبی سرسخت برای مدعیان سنتی آسیا بوده. تیمی که ایران در زمان کارلوس کی روش و در دو دوره پیاپی جام ملت ها نتوانست شکستش بدهد و سایر غول های شرقی و غربی هم همواره مقابل این تیم چالش های سختی را پشت سر گذاشته اند.

عراق در جام ملت های این دوره اما انگار با رویکردی متفاوت پا به میدان گذاشته است. تیمی که دیگر صرفا قرار نیست گربه سیاهی برای مدعیان باشد بلکه انگار می خواهد خود، یکی از آن ها قلمداد شود.

آن ها بازی اول را در مقابل اندونزی مقتدرانه پشت سر گذاشتند و 3-1 به برتری رسیدند. با این حال، کمتر کسی فکر می کرد که آن ها بتوانند چنین بردی را مقابل ژاپن قدرتمند که کلاسی جهانی دارد، تکرار کنند. عراقی ها اما با ارائه فوتبالی شجاعانه و البته با حمایت پرشور هواداران شان روی سکوها، توانستند در نیمه اول نفس ژاپن را بگیرند و دو گل به این تیم بزنند و در نیمه دوم هم با ارائه فوتبالی بسته و منظم، از برتری شان محافظت کردند.

عملکرد عراق در این دو بازی، بسیاری را به یاد عراق سال 2007 انداخت. تیمی که از دل جنگ و اوضاع آشفته آن کشور سر برآورده بود و کمتر کسی فکر می کرد که بتواند قهرمان آن جام شود. آن ها اما در دور گروهی استرالیای تازه وارد به آسیا را شکست دادند و بالاتر از این تیم به مرحله بعدی راه یافتند. در ادامه هم کره جنوبی و عربستان دیگر قربانیان بزرگ عراق بودند و این تیم درنهایت موفق شد جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

حالا شروع عراق 2023 هم دست کمی از آن تیم قهرمان ندارد. عراق با دو برد، حالا با 6 امتیاز صدرنشین گروه D است و با توجه به این که نتیجه بازی رو در رو در صورت تساوی امتیازات ملاک است، آن ها قطعا به عنوان تیم نخست صعود خواهند کرد و در دور بعد باید به مصاف یکی از تیم های سوم گروه ها بروند.

مسیری که می تواند یک بار دیگر و پس از حماسه سال 2007 که با هدایت جوروان ویرای برزیلی و ستاره هایی نظیر یونس محمود، کرار جاسم، هوار ملا محمد و نشاط اکرم رقم خورد، عراق را این بار با هدایت خسوس کاساس اسپانیایی و چهره هایی مثل مهند علی، سعد ناطق، ایمن حسین و دیگران به آن افتخار بزرگ برساند.

دیدگاه تان را بنویسید