قلعه نویی:امیدوارم ایرادهای فنی را برطرف کنیم/بخاطر ما به تیم ملی حمله می‌کنند

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران حریف دوستانه امشب را تیمی سرعتی و فیزیکی دانست.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ امیر قلعه نویی سرمربی تیم ملی فوتبال پس از برتری 2-1 ایران مقابل بورکینافاسو در کنفرانس مطبوعاتی این دیدار گفت: بابت اتفاقی که در کرمان افتاد به مردم ایران تسلیت می‌گویم و طلب مغفرت برای مرحومان و طلب صبر برای بازماندگان دارم. اتفاق ناگواری بود و ملت ایران سوگوار هستند. از مسئولان کیش و مردمی که به ورزشگاه آمدند، تشکر می‌کنم، همینطور از شما خبرنگاران که به اینجا آمدید. در تلاش بودیم قبل از سفر به قطر یک بازی تدارکاتی در ایران برگزار کنیم. دیدار امروز برای ما خوب بود. بورکینافاسو تیمی قدرتی، سرعتی و فیزیکی بود و بازی با آنها دستاوردهای خوبی برای ما داشت. ما پس از دو سه جلسه تمرین برای این بازی در زمین حاضر شدیم. برای اینکه بدن‌ها به شرایط ایده‌آل برسد، برنامه‌ریزی کرده‌ایم و با اندونزی نیز یک دیدار تدارکاتی پیش از اولین بازی‌مان در جام ملت‌های آسیا برگزار خواهیم کرد.

وی بار دیگر با تشکر از مسئولان جزیره کیش تصریح کرد: مسئله مهمی بود که بازی تیم ملی اینجا برگزار شود. فکر کنم آخرین بار تیم ملی در مشهد و جایی غیر از تهران به میدان رفت و استقبال خوبی هم شد. امروز اتفاقی نیفتاد و مسئولان کیش باید به فکر ساخت ورزشگاه بزرگ‌تر و ایجاد یک تیم برای کیش باشند. امروز از یکی دو بازیکن جوان استفاده کردیم که خیلی امیدوارمان کردند. ایرادی که داشتیم با وجود ایجاد موقعیت‌های زیاد از آنها استفاده نکردیم. این مسئله خطرناک است، باید فیلم بازی را بازبینی کنیم تا این مشکلات کوچک برطرف شود. از بازیکنانم راضی هستم، آنها تلاش کردند، به خصوص بعد از اینکه گل خوردیم. در نیمه اول، حداقل می‌توانستیم سه گل بزنیم. در نیمه دوم، مهدی قایدی موقعیت از دست داد و می‌توانستیم گل بزنیم. باید بیشتر تمرین کنیم، چون در بازی‌های جام ملت‌های آسیا، تیم‌ها شاید این همه موقعیت ندهند.

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان در پاسخ به این سؤال که «اوضاع حمایت از تیم ملی در آستانه جام ملت‌های آسیا را چطور می‌بینید؟»، گفت: مردم ایران همیشه در بدترین شرایط در ادوار تاریخ خودشان را نشان داده‌اند و اینکه چه مردم بزرگی هستند. دوستانی که گزارش می‌دهند، مردم، رسانه ملی و خبرنگاران در یک هفته گذشته مدل دیگری شده‌اند و حمایت می‌کنند و توقع هم همین بود. دیدم وحدت بسیار خوبی شده است و امیدوارم از این فرصت استفاده کرده و دل مردم را خوشحال کنیم. از کانون مربیان و در رأس آن ذوالفقارنسب بابت پویشی که راه انداختند، تشکر می‌کنم. از پیشکسوتان و همینطور سعید دقیقی که اینجا بود، تشکر می‌کنم و از نقطه نظرات‌شان استفاده کردیم.

قلعه‌نویی با بیان اینکه او نیز به تیم ملی فعلی امیدوار است، ادامه داد: در بازی امروز در هر دو نیمه توانستیم موقعیت ایجاد کردیم. گلی که خوردیم موقعیت آنچنانی نبود و از بدشانسی‌مان وارد دروازه شد. هنوز با ایده‌آل‌های‌مان فاصله داریم و امیدواریم ایرادهای تاکتیکی‌مان را در بحث دفاعی و حمله برطرف کنیم.

وی در واکنش به اظهارات اخیر سامان قدوس که گفته بود قلعه‌نویی بیشترین اعتماد را به او داشته و سبک بازی‌اش با حضور سرمربی جدید تیم ملی بهتر شده است، گفت: در گذشته خیلی به ما حمله می‌شد که فوتبال‌تان این مدلی است. وقتی به عقب برمی‌گردیم می‌بینیم که چطور آقایان به ما حمله می‌کردند. در تیم‌هایی که مسئولیت داشتم همیشه با دو بازیکن بازیساز بازی می‌کردم، یعنی شما نمی‌توانید با دو بازیکن بازیساز مدل دیگری بازی کنید، اما تبلیغات منفی می‌کردند. در استقلال، مجتبی جباری و جانواریو کنار هم بازی می‌کردند، در سپاهان محرم نویدکیا و جان‌واریو و در تراکتور کرار جاسم و سروش رفیعی. وقتی قدوس در یکی دو اردوی اول ایران حضور نداشت، به مهدی خراطی گفتم او بازیکنی است که می‌تواند به افکار قلعه‌نویی کمک کند. حالا دنبال یک بازیکن دیگر هم بودیم که نتوانست چیزی که می‌خواستیم انجام دهد. ما دو پلن تعریف کردیم. سامان بازیکنی است که توانایی بالایی دارد و اگر در گذشته به او بها داده می‌شد می‌توانست به تیم ملی کمک کند. امروز دیدید در نیمه اول پاس‌های خوب می‌داد و فضاسازی می‌کرد. اگر اشتباه نکنم روز گذشته با قدوس صحبت کردم که به یک جایگاه رسیدن، شاید خیلی راحت‌تر از حفظ آن باشد. شما باید تلاش بیشتری کنید تا این جایگاه را حفظ کنید. او هم قول داد که تلاش بیشتری کند. بازیکنان ما در هر دو نیمه جنگیدند و بین دو نیمه به آنها گفتم خیلی موقعیت از دست می‌دهید، ولی خوب جنگیدید.

قلعه‌نویی در پاسخ به این پرسش که چه کاری انجام داده است که بازیکنان تیم ملی اعتقاد دارند همدلی در دوره فعلی بیشتر از گذشته شده است، گفت: مربی باید صداقت داشته، معلم بوده و به نوعی پدر مجموعه باشد. از روز اولی که آمدیم با صداقت صحبت کردیم و جاهای دیگر نیز این روش کاری‌مان بود. ما خیلی از مشکلات را درون تیم حل می‌کردیم. در تیم‌های قبلی‌مان شرایط‌ ایده‌آل نبود، مثل نبودن پول. نمونه‌اش استقلال که یک بار نهم یا سیزدهم شده بود که من تحویل گرفتم. آخرین دوره‌ای که به سپاهان رفتم رتبه‌اش چهاردهم را در اختیار داشت. ما صادقانه کار کردیم، ولی در چارچوبی مسئولیت‌ها را مشخص کردیم. به خاطر دارم یک سال که قهرمان شدیم ما نیم‌فصل دوم چند هفته نتیجه نگرفتیم و آمدم چند بازیکن باتجربه را به زمین فرستادم، چون بازیکن باتجربه احساس مسئولیت بیشتری می‌کند. امروز هم امید ابراهیمی که مدتی از تیم ملی دور بود، بازی کرد و گل هم زد. وقتی با بازیکن روراست باشید او احساس مسئولیت می‌کند. خوشبختانه بزرگ‌‌ترهای تیم این کار را انجام می‌دهند و ما هم مثل پدر راهنمایی‌شان می‌کنیم، با این شرایط که برای‌شان چارچوب تعیین کرده‌ایم.

وی در مورد دیدار تدارکاتی تیم ملی با اندونزی پیش از شروع جام ملت‌های آسیا خاطر نشان کرد: یک تیم را در زمان کم به ایران آوردن خیلی سخت است. نمی‌خواهم یکسری مشکلات را باز کنم، ولی دغدغه‌هایی داریم. بازی با اندونزی چهار روز قبل از شروع مسابقات‌مان است و عین همین بازی برنامه‌ریزی کرده‌ایم. همه فکر و ذکرمان اما برای دیدار بیست‌وچهارم دی ماه برابر فلسطین است.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران راجع به هجمه‌هایی که برای دعوت امید ابراهیمی وارد شده بود، گفت: آنتونی مانیکونه می‌گوید جاهای زیادی مثل سوئیس، مکزیک و ... مربیگری کرده است، ولی اینجا نمی‌دانم چرا این رفتارها را می‌کنند و این همه حمله ندیده‌ام. در ازبکستان 2 بر صفر جلو بودیم و به خاطر اتفاقات مساوی کردیم، برای تیم‌های بزرگ دنیا نیز این اتفاقات می‌افتاد. به جای اینکه کمک کنند، حمله می‌کنند. بخش زیادی هم به خاطر ماست. ما به نظر همه احترام می‌گذاریم، ولی براساس تفکرات‌مان بازیکن انتخاب می‌کنیم. ابراهیمی چه در جوانی و چه الان می‌دانیم که می‌تواند کمک کند. خیلی از بازیکنان بودند که می‌توانستند کمک کنند، ولی محدودیت داشتیم.

«از دو بازیکن جوان‌مان که امروز بازی کردند هم رضایت داریم.»، وی با بیان این جمله تصریح کرد: از مردم کیش که در بدو ورودمان استقبال خوبی کردند، تشکر می‌کنم. زمین ورزشگاه خوب بود و یکی دو ایراد داشت که صحبت کردیم برطرف شود. همانطور که آنتونی مانیکونه گفته است امیدواریم روزی برسد که همه ورزشگاه‌های کشور به لحاظ ورزشی، فرهنگی و آموزشی شرایط خوبی داشته باشد. امیدوارم دغدغه و مشکلات اقتصادی هم نداشته باشیم. بزرگی می‌فرماید هر جامعه‌ای مشکلات اقتصادی داشته باشد دین و اخلاق از آن جامعه فاصله می‌گیرد. امیدوارم مسئولان کشور دغدغه‌ها را برطرف کنند تا دین و اخلاق از جامعه نرود.

دیدگاه تان را بنویسید