قانون بازی جوانمردانه مالی به فوتبال آسیا می‌آید؟

کنفدراسیون فوتبال آسیا به دنبال این است که بتواند قانون فرپلی مالی را در رقابت های باشگاهی این قاره پیاده کند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس و به نقل از تسنیم؛ نشریه الریاضیه عربستان مدعی شد که کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در نظر دارد قانون بازی جوانمردانه مالی را در دوره آینده مسابقات باشگاهی قاره کهن اجرا کند. به این ترتیب باشگاه‌هایی که مخارج بیشتری نسبت به درآمدهای خود داشته باشند، با تنبیهاتی چون محرومیت از شرکت در رقابت‌ها مواجه خواهند شد.

قانون بازی جوانمردانه مالی برای اولین بار در فوتبال اروپا اجرا شد و درآمد باشگاه‌هایی که در مسابقات زیر نظر اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) شرکت می‌کنند، باید به اندازه مخارج آنها باشد. قانون فوق در سال 2009 به تصویب رسید و از ابتدای فصل 12-2011 اجرا شد.

اگر چنین قانونی در فوتبال آسیا اجرا شود، برای باشگاه‌های ایرانی از جمله استقلال و پرسپولیس که در کسب مجوز حرفه‌ای و درآمدزایی مشکل دارند، خبر بدی محسوب می‌شود و چنین قانونی ممکن است باعث غیبت آنها در رقابت‌های فوتبال باشگاهی آسیا شود.

رقابت‌های فوتبال باشگاهی آسیا از فصل 25-2024 قرار است در سه سطح به نام‌های لیگ قهرمانان نخبگان آسیا (AFC Champions League Elite)، لیگ قهرمانان آسیای دو (AFC Champions League 2) و چلنج لیگ آسیا (AFC Challenge League) برگزار شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید