فقط تاج می‌تواند VAR را وارد ایران کند!

تز منسوخ افشاریان برای داوری دربی

رئیس کمیته داوران بر این باور است که مشکل VAR فقط به دستان رئیس فدراسیون فوتبال حل می شود.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ خداداد افشاریان شب گذشته و با حضور در یک برنامه تلویزیونی در خصوص انتشار عکس ورزشی خانوادگی‌اش در رسانه ملی، اظهار داشت: می‌دانید با آن عکسی که در رسانه ملی بدون اجازه منتشر کردید، چه فشار و آسیبی به خانواده‌ام وارد شد؟ آن داور چه گناهی کرده که داماد من است، یا آن یکی داور دیگر که برادرِ برادر زن من است، باید تنبیه شود؟

وی افزود: شما رضایت خداوند را در نظر نگرفتید و بی‌رحمانه به من حمله کردید. اکثر داوران حال حاضر لیگ و ناظران بدون توجه به رابطه فامیلی، اعتقاد دارند که پسر من یکی از بهترین داوران آینده فوتبال ایران خواهد بود. نمره و عملکرد او در لیگ یک و لیگ‌های پایین تر کاملا مشخص است و من هم آن نمره‌ها را نداده‌ام. الان گناه او این است که پسر من است؟ به اندازه چهار داور تمرین می‌کند، چون زیر سوال است. او اگر بلد نباشد چند بازی می‌تواند داوری کند؟ هرکسی شغل پدرش را ادامه می‌دهد و گناهی نکرده است که داور شده است.

وی به سوال‌ها درمورد حضور فرزندش در داوری اینطور پاسخ داد: استان لرستان ۴۵ داور دارد که رده‌های مختلف سوت می‌زنند. حالا یک نفر از آن‌ها هم فرزند من باشد چه ایرادی دارد؟ پسر من داور بسیار خوبی است و ناظران هم تایید کردند، حالا اگر من رئیس نباشم این مسئله ایرادی ندارد؟ شما می‌خواهید بفهمید که این‌ها داور هستند یا می‌خواهید من را بزنید؟ من چهل سال در این داوری هستم و طبیعی است که خانواده من در داوری حضور داشته باشند. هیچ رانتی برای فرزند من وجود نداشته است و کل مدارکش را پیش مدرس‌های مختلف دریافت کرده است. مگر فقط من از یک نفر امتحان می‌گیرم که فقط پسرم قبول شود؟

رئیس کمیته داوران، ادامه داد: آقای افشون اصلا چه کسی است که امضای او پای کلاس‌ها مهم باشد؟ او اصلا در آن زمان مسئولیتی نداشتند و پسر من اگر شایسته باشد در آینده خواهد درخشید و اگر نباشد از فوتبال دور خواهد شد.

وی دفاعیاتش درباره تغییر شناسنامه فرزندش را مطرح کرد: روزی که فرزند من شناسنامه‌اش را گرفت برای سال ۶۹ بود اما موقعی که برای تیم نوجوانان ذوب آهن بازی کرد، شناسنامه او برای سال ۷۱ بود. این تغییر تاریخ تولد کاملا قانونی است ولی من نمی‌دانم منتقدان دنبال چه هستند؟ خیلی از داوران و افراد این کار را انجام می‌دهند و این کار برای داوری نبود بلکه برای زمانی بود که می‌خواست فوتبال بازی کند و به داوری ارتباط نداشت. آینده داوری برای پسر من است و شما این را خواهید دید.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال درباره حضور بستگانش در این عرصه، خاطرنشان کرد: این اشخاصی که از خانواده و فامیل من در داوری حضور دارند، شایسته و با کیفیت هستند. اگر واقعا شایسته باشند و حرفه‌ای عمل کنند حق خودشان را از داوری می‌گیرند و اگر اینگونه نباشد کنار می‌روند. گناه این افراد این است که فامیل من هستند؟

وی با تاکید بر اشتباهات داوری فصل، بیان کرد: اشتباهات داوری نتیجه ۱۱ بازی این فصل را جابه‌جا کرده است و از همه آنهایی که ضرر دیدند عذرخواهی می‌کنم. خودم از داوری‌ها راضی نیستم اما بعضی تصمیمات داوران اشتباه نیست و دل هر کسی را به درد می‌آورد. از هر کسی که عمدا و سهوا از داوری‌ها متضرر شده عذرخواهی می‌کنم. سال ۱۴۰۱ تعداد ۲۴۰ بازی داشتیم که در ۲۹ بازی، اشتباهات داوری روی نتایج اثرگذار بود و در فصل جاری تعداد ۸۰ بازی داشتیم که اشتباهات داوری نتیجه ۱۱ بازی را جابه‌جا کرده است.

افشاریان سختی‌های مدیریت کمیته را اینطور شرح داد: ما داوری را برای یک بازی انتخاب می‌کنیم ولی به دلیل مشکلات بلیت نمی‌توانیم به موقع او را به این بازی برسانیم. من الان فقط حدود ۱۰ الی ۱۲ داور دارم که با خیال راحت می‌توانم آن‌ها را برای بازی‌های بزرگ انتخاب کنم ولی داوران ما جوان هستند و نیاز به حمایت و صبر تیم‌ها دارند.

وی گفت: من جرات ندارم یک داور جوان را برای تیم‌های تارتار و نکونام انتخاب کنم چون با کوچک‌ترین اتفاق‌ها اعتراض می‌کنند و باعث می‌شوند داور کلا کنار برود. داوران ما مجانی کار می‌کنند و فقط انتظار عزت داریم ولی با کوچک ترین صحنه‌ها انواع فحش‌ها به داوران ما داده می‌شود. هفته قبل یک مربی گفته است که چرا یک داور را روی تیم‌های ما تست می‌کنید؟ خب این حرف چه معنایی دارد؟ پرکار ترین داوران ما در سال ۱۰ بازی سوت می‌زنند که دستمزد آن می‌شود حدود ۶۰ میلیون تومان، آن هم فقط در عرض یک سال است.

وی بااشاره به تحریم‌های مربوط به VAR گفت: با VAR هم اشتباه داوری وجود خواهد داشت زیرا تا زمانی که انسان قضاوت می‌کند، اشتباه هم وجود دارد. همه کشورها VAR دارند ولی ما نداریم و قطعا با این روند، داور با استرس وارد زمین خواهد شد. داور عراقی بازی پرسپولیس - استقلال تاجیکستان به دلیل اشتباهی که داشت، محروم شد و او حتی با VAR هم اشتباه کرد و از سوی AFC محروم شد.

وی ادامه داد: تاج تلاش زیادی برای ورود VAR می‌کند ولی خیلی از چیزها دست ما نیست. ما نمی‌توانیم VAR را مانند بقیه تحریم‌ها دور بزنیم چون آن شرکت می‌ترسد. VAR که در اصفهان وجود دارد، آمریکایی است و از کشور خارج خواهد شد اما VAR که در تهران وجود دارد را نگه می‌داریم. هفت VAR را هم تصمیم گرفته‌ایم خریداری کنیم ولی هرجایی که ما عقب گرد انجام می‌دهیم، مقصر ما نیستیم.

رئیس کمیته داوران ادامه داد: اگر در فوتبال ما با VAR هم اشتباه کنیم، همان جا تیرباران می‌شویم. برای ورود VAR فقط یک نفر می‌تواند این کار ر انجام بدهد و این شخص مهدی تاج است. نباید بگویم ولی او بسیار با نفوذ است و در همه نفوذ دارند. نایب رئیس AFC شدن کم چیزی نیست و تنها شخصی که می‌تواند VAR را وارد کند اوست.

وی از ورود هدست‌های جدید برای داوری خبر داد: دو هفته دیگر هدست‌های جدید وارد کشور خواهد شد. من در جریان هستم که چه قدر نبود این هدست‌ها به ما ضربه می‌زند و من تمام این صحنه ها را حفظ هستم. مشکلی بابت اسپری نداریم و کاملا موجود است. متوجه شدید که VAR یک بحث غیر فوتبالی است پس خواهشا دیگر به ما اعتراض نکنید.

افشاریان درباره تست‌های اشکان خورشیدی، حاج ملک و عباس راکی خاطر نشان کرد: عباس راکی از باهوش‌ترین داوران لیگ است و قضاوت او در بازی خیبر-فجرسپاسی سالم بود و پنالتی‌هایی که اعلام کرد نیز درست بود. از این به بعد همه تست‌ها در تهران برگزار خواهد شد و اشتباهات قبلی را نیز انجام نمی‌دهیم.

خداداد افشاریان، رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال با اشاره به دربی پیش‌رو اظهار داشت: پیشنهاد می‌کنم که برای دربی پیش‌رو 2 کمک داور برای پشت دروازه‌ها به تیم داوری اضافه شوند. فکر می‌کنم این کار از نظر روانی برای همه خوب باشد. از طرفی ممکن است این کار را نکنیم و برخی‌ها بگویند که چرا این کار را نکردیم! پیشنهاد من این است که برای دربی 2 داور اضافه کنیم، چون در جریان بازی داور وسط وقتی‌ آنها را می‌بیند آرامش می‌گیرد. این اقدام شاید منسوخ شده باشد، اما از نظر روانی به ما کمک خواهد کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید