پپ موفق ترین یا ولخرج ترین!؟

سرمربی تیم فوتبال منچسترسیتی بخشی از موفقیت هایش را مدیون ولخرجی باشگاه هایی است که در آنها کار کرده است.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ نام پپ گواردیولا با پیروزی و قهرمانی مترادف شده، اما هیچ مربی‌ای در تاریخ فوتبال به اندازه او برای خرید بازیکن پول خرج نکرده است.گواردیولا 16 سال روی نیمکت بوده و در بارسلونا، بایرن مونیخ و منچسترسیتی مجموعا 2040 میلیون برای نقل و انتقالات هزینه کرده است. فقط در باشگاه انگلیسی او 1.24 میلیارد یورو برای خرید بازیکن پول خرج کرده است.

بالاترین هزینه میان مربیان

پپ گواردیولا با 2040 میلیون یورو برای خرید 78 بازیکن در طول 16 سال مربیگری، جایگاه اول مربیانی را به خود اختصاص داده است که بیشترین هزینه را برای خریدها می‌کنند. پس از او مورینیو با 1860 میلیون یورو (118 بازیکن و 23 سال حضور روی نیمکت)، آنچلوتی با 1690 میلیون (108 بازیکن در 28 سال) و ماسیمیلیانو آلگری با 1490 میلیون یورو (108 بازیکن در 28 سال مربیگری) قرار دارند. دیگو سیمئونه نیز 1210 میلیون برای خرید 82 بازیکن در 17 سال هزینه کرده است.

شکستن طلسم لیگ قهرمانان با سیتی

پپ گواردیولا پول زیاد خرج کرده، ولی او یک برنده است. مربی‌ای که قادر به رقابت برای بهترین عناوین با سبک بازی جذاب است. او همچنین از کامبک تاریخی رئال در فصل 22-2021 درس‌های لازم را یاد گرفت و فصل قبل توانست تیمش را قهرمان چمپیونزلیگ کند. پپ معتقد است برای برنده شدن باید مُصِر باشد، در لحظات کلیدی درست عمل کنید و همچنین توان مالی بالایی داشته باشید تا خود را با خرید بازیکنان مناسب تقویت کنید. داده‌ها هیچ شکی باقی نمی‌گذارند. گواردیولا از زمان ورودش به منچسترسیتی، 1242 میلیون یورو برای 51 خرید خرج کرده است.

گواردیولا یعنی قهرمانی

گواردیولا مترادف با پیروزی و همچنین هزینه است. او در 16 سالی که مربیگری کرده، در فاصله زمانی حضورش در بارسلونا، بایرن مونیخ و منچسترسیتی، بیش از 2000 میلیون یورو خرج نقل و انتقالات کرده است. 

طبق گزارش پورتال تخصصی ترانسفرمارکت، قهرمان اروپا در تابستان امسال برای تقویت تیم 241 میلیون یورو هزینه کرد و مجموع هزینه خرید گواردیولا در تمام تیم‌هایش به 2040 میلیون یورو رسید.

بیش از 500 میلیون برای تقویت دفاع

پروژه منچسترسیتی برای قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا با جذب پپ در سال 2016، تضمین خریدهای بزرگ و در اختیار قراردادن بهترین‌ها به این مربی اسپانیایی شروع شد. آنها با 1242 میلیون یورو در مجموع 51 بازیکن را به خدمت گرفته‌اند. بیش از 500 میلیون یورو برای جذب مدافع خرج شده است. امسال سیتی با پرداخت 90 میلیون یورو برای یوشکو گواردیول او را به گران‌ترین مدافع تاریخ تبدیل کرد. 

چالش بزرگ پپ گواردیولا این بود که خارج از بارسلونا قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شود تا آنها نتوانند به او بگویند دو قهرمانی او با بارسا به لطف لئو مسی بود. او سه فصل را در بایرن مونیخ گذراند و نتوانست لیگ قهرمانان را به دست بیاورد تا اینکه در هشتمین سال حضورش در منچسترسیتی به عنوان پادشاه اروپا تاج‌گذاری کرد. 

رکورد 36 قهرمانی

لیگ قهرمانان اروپا موفقیتی بود که به افتخارات سیتی در لیگ برتر و جام حذفی اضافه شد تا دومین سه گانه پپ پس از موفقیت او با بارسلونا در فصل 09-2008  ثبت شود. تابستان امسال او با قهرمانی در سوپرجام اروپا به رکورد قهرمانی های خود اضافه کرد و در مجموع 36 عنوان قهرمانی (14 قهرمانی با بارسلونا، 7 قهرمانی با بایرن و 15 قهرمانی با سیتی) دارد. قهرمانی در لیگ قهرمانان در استانبول مقابل اینترمیلان نقطه اوج یک پروژه گران‌قیمت در سیتی گواردیولا بود، اما پروژه‌ای که در آن هزینه‌ها نیز بالا بوده است. در طول هشت سال حضور این مربی در سیتی، در مجموع 978 میلیون یورو از فروش 86 بازیکن به دست آمده است. باید اضافه کرد که لیگ قهرمانان اروپا حدود 110 میلیون یورو درآمد برای سیتی داشت.

 

دیدگاه تان را بنویسید