تاج: برای چمن آزادی از آتش‌نشانی کمک گرفتیم/ درآمد فوتبالیست ها مفت خوری نیست

رئیس فدراسیون فوتبال درباره تخلف باشگاه لیگ برتری درباره ثبت قراردادها، وضعیت چمن ورزشگاه آزادی و شرایط تیم ملی امید و بزرگسالان صحبت کرد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، مهدی تاج پس از جلسه با سرمربیان تیم‌های فوتبال بزرگسالان و امید گفت:  در این نشست همراه با سازمان لیگ و مسئولان فدراسیون فوتبال نشستی با سرمربیان تیم ملی در رابطه با برنامه‌ریزی بازی‌های تیم ملی، امید و لیگ قهرمانان آسیا برگزار کردیم. اتمام لیگ برتر هم مهم است و درباره این موارد بحث شد.

وی در مورد بحث استفاده تیم فوتبال امید از بازیکنان استقلال و سپاهان تصریح کرد: هم سپاهان همکاری می‌کند و هم استقلال. تیم‌ها دغدغه‌های خاص خودشان را دارند چون می‌دانید لیگ در سال‌های گذشته شرایط مالی خوبی نداشته است. استنباط ما این بود که امسال به لیگ جدی نگاه شود و آن را از گردونه فیفا و AFC‌ خارج کنیم، به همین دلیل عددی برای سقف بودجه یا همان فیرپلی مالی لحاظ کردیم. با این شرایط، تیم‌ها سه بازیکن زیر 23 سال نمی‌توانستند به تیم امید بدهند و دچار محدودیت‌هایی بودند.

رئیس فدراسیون فوتبال در واکنش به مباحثی که در رابطه با کمک داور ویدئویی در برنامه فوتبال برتر مطرح شد، گفت: این برنامه را با غرض و مرض می‌دانم و برای من و بقیه مسئولان فدراسیون قابل اعتبار نیست ولی پاسخ کلی درباره VAR را داده‌ایم. مشکل این برنامه ندانستن نیست، نخواستن برای دانستن است. همه می‌دانند محدودیت‌ها کجاست و خود صداوسیما با تحریم‌های جدی روبه‌روست و خودش با هماهنگی ما برای پخش مستقیم بازی‌های جام ملت‌های آسیا پیگیری می‌کند. جلسات متعددی با مدیران صداوسیما در رابطه با پخش بازی‌ها برگزار می‌کنیم ولی این برنامه فاقد اعتبار است. هر برنامه‌ای در صداوسیما یا شما سؤالی داشته باشید چون غرضی نمی‌بینم مکلف به پاسخگویی هستم. برای آوردن VAR تلاش لازم را کرده‌ایم اما به لحاظ آوردن و انتقال پول مشکلاتی داریم که دست ما نیست. وزیر محترم امور خارجه تمام تلاشش را می‌کند تا بتوانیم این کار را انجام دهیم.

تاج در خصوص بازدید خودش و کیومرث هاشمی، سرپرست وزارت ورزش و جوانان از ورزشگاه آزادی خاطرنشان کرد: برخی‌ انتقاد کردند که چرا هفته گذشته در کنگره فیفا در استرالیا شرکت کردیم، کنگره‌ای که 275 مدیر فدراسیون کشورهای دنیا به همراه مدیران و دبیرکل فدراسیون‌ها شرکت کرده بودند. می‌خواهیم چمن ورزشگاه آزادی را آبیاری کنیم ولی آب نیست. قلعه‌نویی کمک کرده و از آتش نشانی خواستیم آب بیاورد. 300 هزار لیتر آب برای چمن دو زمین آزادی می‌خریم. شهرداری منطقه 20، 22 و 5 و زاکانی شهردار تهران کمک می‌کند و ورزشگاه آزادی از این قاعده مستثنی نیست. فکر کنم تا هفته آینده مشکل آب حل خواهد شد. در رابطه با کیفیت چمن ورزشگاه آزادی، همانطور که سرپرست وزارت ورزش بررسی کرد و دغدغه‌های ایشان بود، تا 20 روز آینده چمن ورزشگاه آزادی بازسازی خواهد شد. برخی از دوستان باید بدانند مجموعه اداری کشور برای برداشتن موانع تلاش می‌کنند.

وی با اشاره به وجود برخی مشکلات  در فوتبال ایران ادامه داد: در جلسه با سازمان لیگ، متوجه شدیم بلیت هواپیما مسئله اصلی برای باشگاه‌ها تبدیل شده است. برخی پروازها به گونه‌ای است که نمی‌توانیم 4،5 روز یکبار لیگ را پیگیری کنیم. این مشکلی است که من، قلعه‌نویی، نبی یا عنایتی درست نکرده‌ایم. ما باید با این مشکلات بسازیم. با این مشکلات است که لیگ را عالی برگزار می‌کنیم و سه چهار روز از اروپا عقب هستیم. همه ماموریت‌های‌ ما از جمله اردوهای تیم ملی و امید انجام می‌شود. تیم ملی فوتسال به برزیل خواهد رفت و چند روز دیگر نیز هتل کوثر را افتتاح خواهیم کرد. مشکل چمن ورزشگاه آزادی نیز با پیگیری سرپرست وزارت ورزش و دستور ایشان حل می‌شود.

رئیس فدراسیون فوتبال در مورد بحث حضور تماشاگران در ورزشگاه آزادی گفت: از نظر فدراسیون فوتبال طبق اطلاعیه‌ای که داده‌ایم ورزشگاه آزادی قابلیت حضور 50 هزار تماشاگر را برای بازی‌های تیم ملی و لیگ را دارد. ما عسگریان و هاشمی را به ورزشگاه آزادی بردیم. یکی از منابع درآمدی استقلال و پرسپولیس بحث حضور تماشاگران‌شان است، آنها باید بلیت بفروشند و در آمد کسب کنند، در صورتی که نتوانسته‌اند ورودی‌شان را به فدراسیون بپردازند. گفتن برخی از مشکلات به نوعی باعث ناامیدی در جامعه می‌شود. دو باشگاه اجاره زمین را بدون تماشاگر می‌دهند که نمی‌شود. هاشمی این مسائل را پذیرفت و موانع را برمی‌داریم تا با همین شرایط بازسازی ورزشگاه تماشاگران حضور داشته باشند.

تاج در رابطه با حضور بانوان در ورزشگاه‌ها یادآور شد: حضور تماشاگران بانوان از سوی فدراسیون انجام و از یکسری از ورزشگاه‌ها شروع شد. در بازی با ملوان انزلی محدودیتی قائل نبودیم و هر تعداد بلیت خواستند، فروخته شد. امروز هم حضور بانوان در چند ورزشگاه شروع می‌شود و شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که امیدوار هستیم در همه ورزشگاه‌ها شاهد حضور بانوان باشیم. در ورزشگاه آزادی جایگاه ویژه‌ای برای بانوان در نظر گرفته خواهد شد که سرویس‌های بهداشتی و ورود و خروج‌شان جداگانه است.

وی در مواجه با این پرسش که تکلیف اسپانسر تیم‌های ملی به کجا رسید، خاطرنشان کرد: خوشبختانه برخی مواقع اسپانسرهای محدودی داشتیم که هزینه‌های‌مان را تأمین کرده است. اسپانسر کارش انجام شده و به زودی هم برای تیم‌های ملی، کمپ تیم‌های ملی و مجموعه‌های دیگر اعلام می‌شود. اردوی‌مان 15 میلیارد تومان هزینه دارد که عدد کمی نیست و بدون اسپانسر نمی‌شود آن را پرداخت کرد. خوشبختانه این مسائل از جمله حق پخش با تدبیر انجام خواهد شد.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص حضور تیم‌های عربستانی در ایران برای مسابقات لیگ قهرمانان آسیا گفت: روابط‌مان با عربستان خیلی خوب است و با هم هماهنگ هستیم. در استرالیا نشستی با رئیس فدراسیون عربستان داشتیم و داوران را نیز به کشورشان فرستادیم تا آموزش VAR‌ ببینند. داوران بازی‌ ایران و آنگولا در فیفادی احتمالاً از عربستان خواهند بود. یاسر المسحل، رئیس فدراسیون فوتبال عربستان و من دنبال این هستیم محدودیتی که در سال 2016 ایجاد شده را برداریم ولی هنوز این مصوبه از سوی هیئت رئیسه AFC لغو نشده چون به کمیته انضباطی رفته است و از آنجا باید به هیئت رئیسه بیاید. اینطور نیست که هیئت رئیسه مذاکره و حل کند. رئیس فدراسیون عربستان گفته است 14 شهریور در مورد این موضوع تصمیم‌گیری می‌شود؛ یا رأی شکسته خواهد شد یا اگر سر جای خودش بماند بازی‌های رفت و برگشت با تیم‌های عربستانی در کشور ثالث برگزار می‌شود. ارزیابی خودم مثبت است و رفتار طرف عربستانی و وزیر امور خارجه‌مان مثبت بوده و دو طرف مذاکراتی با یکدیگر داشته‌اند.

تاج در مورد تخلف یک تیم لیگ برتری در عدم رعایت سقف قرارداد گفت: برای تیم‌های باشگاهی‌، باید ارزش اضافه‌های داده‌ها و ستاده‌های‌شان مثبت باشد. در بررسی صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها، این مورد برای همه باشگاه‌ها منفی بود. خیلی نمی‌خواهم روی این مورد توضیح بدهم چون ممکن است مورد سؤال AFC‌ قرار بگیریم که چطور آنها را تأیید کردیم. تأییدی که ما کردیم بر اساس قانون بود یعنی 5،6 باشگاه توانستند تراز مالی‌شان را مثبت نشان دهند. این کار قانونی است و باید انجام شود. اگر برخی تیم‌ها مجوز ملی نگیرند در لیگ نیز نمی‌توانند شرکت کنند. ما یک راه داشتیم که راه عافیت را پیش بگیریم و بگوییم  فوتبال همینطور جلو برود و خودمان را از دردسرهایی مثل اینکه یکی بگوید چرا سقف من را بستید یا چرا نمی‌توانم بازیکن بگیریم راحت کنیم ولی مطمئن بودیم نفرات بعدی که می‌آمدند مدعی می‌شدند ما راه عافیت را پیش گرفتیم و مدیریت نکردیم.

«باید از همه مربیان و مدیران باشگاه‌ها تشکر کنم که همکاری کردند.» وی با بیان این جمله افزود: آقای قلعه‌نویی حرف خوبی در جلسه زد که خیلی پسندیدم. او گفت می‌توانیم با ندادن بازیکن به باشگاه‌ها دعوا کنیم و جلوی‌شان را بگیریم و یک راه دیگر این است که رفاقت کرده و با همه مذاکره کنیم. این مدل خیلی خوب است. با همه باشگاه‌‌ها رفاقت می‌کنیم ولی پای حرف‌مان محکم ایستاده‌ایم. باید همه باشگاه‌ها باید ضوابط را رعایت کنند و خوشبختانه رعایت کرده‌اند. نامه‌ای آمده که باید در کمیته انضباطی راستی آزمایی شود و هر رأی‌ای که بدهد فصل الخطاب است اما اینکه همه باشگاه‌ها را بتوانیم راضی نگه داریم ممکن است اتفاق نیفتد. نقل قولی از رضا درویش، مدیرعامل پرسپولیس، علی خطیر از استقلال و همچنین مدیر فولاد خوزستان می‌کنم که گفتند اگر امسال این قانون را نمی‌گذاشتید عددمان به هزار میلیارد تومان و یک ورشکستگی قطعی داشتیم.

رئیس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: بازیکنان فهمیدند توان مالی‌مان همین بوده و بیش از این نیست. جامعه را باید حساب کرد، برخی از پرداختی‌ها در فوتبال با جاهای دیگر قابل مقایسه نیست. البته باید از حوزه فوتبال دفاع کنم، بازیکن چند سال می‌تواند فوتبال بازی کند و پول بگیرد؟ اینها مفت خوری نیست، اینها مثل بقیه مشاغل زحمت می‌کشند و صبح تا شب تمرین و کار می‌کنند. اگر بازیکنی مینیسک پایش پاره شود از گردونه فوتبال خارج می‌شود و دیگر نمی‌توانند کاری کنند. فوتبال نوعی شغل در دنیا و زحمت شرافتمندانه‌ای است که مربیان و بازیکنان می‌کشند. باید ادبیات‌مان را در قبال فوتبال تغییر دهیم. حالا یکی دو نفر در فوتبال کاری می‌کنند که مورد پسند جامعه نیست و مربوط به همه حوزه فوتبال نیست، بنابراین این دفاع قانونی از فوتبال را داریم.

تاج در رابطه با بحث حق پخش تلویزیونی یادآور شد: یکی از اهدافم در زمانی که کاندیدای ریاست فدراسیون شدم بحث تکمیل برخی کارها از جمله سیستم کمک داور ویدئویی و حق پخش تلویزیونی بود. اگر موانعی در خصوص تحریم‌ها نبود، VAR را داشتیم. در فیفا پول داشتیم و می‌توانستیم این سیستم را بیاوریم ولی به دلایلی که نمی‌توانم آن را فاش کنم یک نامه از ایران به شرکت EBS ارسال شد که تعدادی از این دستگاه‌ها آمریکایی است. این شرکت به بخش حقوقی دستور داد که این دستگاه‌ها به ایران داده نشوند. در حال پیگیری این نامه هستیم. کار بدی بود که از طرف یک مجموعه انجام شد.

وی ادامه داد: نکته بعدی، حضور بانوان در ورزشگاه‌ها بود که با مراواداتی که داشتیم نگذاشتیم فیفا به سمتی برود که برخوردی با ما انجام دهد. کشور به این جمع‌بندی رسید که این مهم انجام شود. در مسابقات تیم ملی حضور بانوان اتفاق افتاده بود و امروز هم برای لیگ انجام می‌شود. بحث بعدی، حق پخش تلویزیونی است که جزو موارد حیاتی فوتبال است. باید از صداوسیما باید تشکر کرد که البته کم شده که از صداوسیما تشکر کنم! این بار واقعا باید از صداوسیما تشکر کنیم که در بحث حق پخش تلویزیونی همکاری کرد. مجلس نیز این همکاری را داشت. آنها در کمیسیون‌ها کمک کردند و حق پخش به کمیسیون تلفیق آمد. اتمام باشگاه‌ها باید در اسنادشان درآمدهای فوتبال را نشان دهند که یکی از آنها قرارداد صداوسیما بود. ما قبل از اینکه در فیفا تصمیمی گرفته شود ورود کردیم، مثل بحث حضور بانوان. مجلس حق پخش را به رسمیت می‌شناسد و اینکه شیوه پرداخت آن موضوع ثانویه است. مطمئنم باشگاه‌ها از حق پخش سود می‌برند.

تاج گفت: گاهی اوقات  مورد انتقاد صداوسیما قرار می‌گیریم که چرا این مأموریت‌ها را انجام نمی‌دهیم اما هیچ وقت نگفتیم چه کسی نمی‌گذارد انجام دهیم. الزامی برای فدراسیون فوتبال بود و باید انجام می‌شد.

دیدگاه تان را بنویسید