افشاگری درویش درباره توافق پرسپولیس با ایرانسل و بیانیه استقلال درباره ادعاهای او

صحبت های درویش در خصوص شرایط این روزهای پرسپولیس، پاسخ باشگاه استقلال را به دنبال داشت.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ رضا درویش، مدیرعامل پرسپولیس، در واکنش به اعتراض جمعی بازیکنان تیمش در پایان دیدار با تراکتور همچنان اصرار دارد که ستاره‌های این تیم با تعصب و باغیرت هستند و باید به خواسته‌های آنها با توجه موفقیتی که کسب کرده‌اند، توجه کرد.

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس که حرف‌های عجیبی از وضعیت فشار مالی شدید به این تیم به زبان می‌آورد، درباره نکاتی صحبت کرده که تا به امروز کمتر به آن پرداخته بود، از جمله اینکه چرا هنوز نتوانسته‌اند با حامی مالی روی پیراهن به توافق برسند. درویش در پایان صحبت‌هایش گریزی به فوتبال عربستان می‌زند و از تفاوت دیدگاه اداره فوتبال در ایران و این کشور می‌گوید؛ چیزی که بدل به نکته قابل اشاره مدیران فوتبال ایران شده است: اینکه تا کی قرار است اغلب باشگاه‌ها و کل فوتبال ایران در تنگای مالی به نفس کشیدن ادامه بدهند.

رضا درویش در ابتدای صحبت‌هایش درباره شایعه اختلاف با اسپانسر پیراهن این تیم به واسطه نمادی که اکنون با حاشیه مواجه شده اینطور گفت: اولا که آنها اصلا به این نماد ورود نکردند و نمی‌شناسند. دوما اینکه سال‌هاست که روی پیراهن پرسپولیس به این شکل بوده و در ضمن اکنون سال‌هاست که یکی از بنگاه‌های اقتصادی بزرگ این نماد را دارد و هیچ ربطی ندارد. برخی به دنبال حاشیه‌سازی هستند و موفقیت تیم را برنمی‌تابند.

۲۰ سال این پیراهن تن پرسپولیس است، الان یادتان آمده؟

من یک روز گفتم کاش قهرمان نمی‌شدیم و خیلی حرف و حدیث درباره این جمله من شکل گرفت. منظور من همین روزها و اتفاقات بود. فرصت دارید بگویم؟ بعضی‌ها فکر کردند ما از قهرمانی بدمان می‌آید. چرا باید بدمان بیاید؟ چون با قهرمانی برای ما سدهای زیادی درست می‌کنند و کردند ما گفتیم کاش قهرمان نمی‌شدیم. بعضی‌ها فکر کردند ما قهرمانی را دوست نداریم. صبح و شب زحمت کشیدیم تا قهرمان شویم. شما ببینید از زمانی که قهرمان شدیم چه موانعی برای ما درست کردند. ۲۰ سال است که این پیراهن بر تن تیم است ولی الان ببینید چه حاشیه‌ای درست کردند. خب منبع این حاشیه مشخص است از کجاست! چرا برای تیم‌هایی که قهرمان نشدند علی‌رغم هزینه‌هایی چند برابر ما چنین حواشی‌ای ساخته نشد؟ بیایید ببینید درباره آنها کسی چیزی گفته؟

دیگران خلاف می‌کنند، گناه ما شفافیت است

مگر نگفته بودند تیم‌هایی که بالاتر از سقف قرارداد ببندند جلوی بازی‌شان گرفته می‌شود و نتیجه آنها سه - هیچ می‌شود؟ چه کردند؟ چه کسی باید رسیدگی و بررسی کند؟ بعد بیایید ببینید درباره پیراهن ما چه حاشیه و شیطنتی درست می‌کنند. می‌دانید چرا؟ چون همه کار علیه ما شد، اما با شروع بازی‌ها پرسپولیس با برد شروع کرد. می‌گویند ما این همه مانع درست کردیم، پس چرا پرسپولیس هنوز زنده است و موفق؟ طفلی بازیکنان ما از فصل گذشته طلبکار هستند، هنوز پول این فصل و آپشن‌ها را نداده‌ایم و نتوانستیم جلسه‌ای با خصوصی‌سازی داشته باشیم، ولی همه جانشان را برای تیم می‌گذارند. این اصالت ماست که ما را زنده و موفق نگه داشته است. هنوز نتوانسته‌ایم از محل سپرده‌مان برداشت کنیم، ولی همچنان می‌گویند تا روحیه و نشاط تیم را بگیرند. اما مطمئن باشید که هواداران ما آگاه هستند. قطعا فردا یک جلسه با خصوصی‌سازی خواهیم داشت تا شرایطمان مشخص شود. ما چیز زیادی نمی‌خواهیم. می‌گوییم یا مالک ما وزارت است یا خصوصی‌سازی. می‌گوییم هر چقدر که آن بچه گرفته به ما هم بدهید. می‌گوییم ما قهرمان شدیم و اصلا از آنها به ما کمتر بدهید. باور کنید ما کمتر گرفته‌ایم و باز هم کمتر می‌خواهیم. آنها ۹۰۰ میلیارد بدهکار هستند. هیچکس اندازه ما شفاف ما کار نمی‌کند و ما چوب همین شفافیت و این قهرمانی را می‌خوریم. آن روز که درباره قهرمانی گفتم به خاطر همین مسائل بود. اینکه از حقوق حقه خودمان محروم می‌شویم.

راه‌های درآمد را بستید، از آسمان برای ما پول ببارد؟
استادیوم در بازی اول بدون تماشاچی بود. من باید ۵۲۰ میلیون به شرکت تجهیز برای آن بازی بدهم. جا دارد از شرکت تجهیز هم البته تشکر کنیم و بدهکار هم هستیم به آنها و ممنون هستیم که تحمل کرده‌اند. اما من باید با کدام درآمد این هزینه را بدهم؟ تبلیغات حقوق حقه ماست و از آن محروم هستیم. پارسال ما در خصوص تبلیغات محیطی کاملا حساب و کتابمان را انجام دادیم و الان یک مقدار طلبکار هم هستیم. امسال هنوز بازی اول را ندادند. پخش تلویزیونی هم نداریم و می‌گویند حرفش را نزنید. تبلیغات محیطی هم که نداریم و هوادار هم نمی‌آید و بلیت‌فروشی نداریم. از آسمان باید بیاید تا هزینه‌ها را بدهیم؟ از کجا باید پول در بیاوریم؟

بازیکنان حق دارند گلایه کنند

بازیکنان حق دارند ناراحت باشند. پارسال قهرمان شدند و اینهمه زحمت کشیدند. فدراسیون که خودش را راحت کرده و می‌گوید ما عادت نداریم به قهرمان پولی بدهیم. سازمان لیگ هم همین‌طور . باید یک فرقی بین قهرمان و دیگر تیم‌ها باشد. ما طلب فصل گذشته را ندادیم و ۲۰ درصد امسال را هم ندادیم. خب مشخص است که این بنده خداها هم حق دارند.

ما توافق کردیم اما فشار آوردند باید با آن تیم هم قرارداد ببندید

ما با ایرانسل به توافقات مثبتی رسیده بودیم. اما الان به آنها فشار آورده‌اند که بیا و با یک تیم دیگر هم ببند! آنها هم می‌گویند ما اینقدر بودجه در نظر نگرفته بودیم اما همچنان فشار می‌آورند و همین باعث شده تا توافقات ما با تاخیر دنبال شود. مشکلات ما یکی دو تا نیست که! خب این بحث را باید چه کنیم؟ ما قهرمان شدیم و الان باید منتظر بمانیم که ببینیم چه می‌شود نتیجه این فشارها!

این بدهی‌ها مرا بیچاره کرده 

گفتم مشکلات ما زیاد است؛ از آن طرف دارایی آمده و ۹ میلیارد تومان اجرایی کشیده است برای بدهی مالیاتی قدیم. تازه از سال ۷۵ تا ۹۰ را من تسویه کرده بودم. دوستانی که می‌گویند ما پرداخت کرده بودیم لطفا به دارایی مراجعه کنند و بگویند آقا این بیچاره‌ها را اذیت می‌کنید و تحت فشار می‌گذارید. به بعضی‌ها برخورده که چرا ما گفتیم مالیات سالیان گذشته را پرداخت کرده‌ایم. از ۱۳۷۵ تا ۹۰ را قبلا تسویه کرده‌ام، ۹۵ و ۹۶ را در مقطعی دیگر، ۹۱ تا ۹۴ و ۹۸ و ۹۹ را هم ۲۶۹ میلیارد گفته‌اند که بخش زیادی از آن جریمه بوده است. برای دریافت مجوز باید یک کاری می‌کردیم و الان آن را به ۸۰ میلیارد رسانده‌ایم. ما حقوق پرسنل نداریم و الان این ۸۰ میلیارد هم به بدهی ما اضافه شده. خب از کجا باید بیاورم فقط برای بدهی‌های گذشته؟ ۳۸ میلیارد بدهی بیمه دارند! مگر چقدر می‌توانم بدهی گذشته بدهم و شرایط جاری باشگاه را هم پیگیری کنم؟

می‌گویید ۳۵۰ میلیارد سهام فروختید، اما کلی بدهی داریم

جالب است که ما ۳۵۰ میلیارد سهام فروخته‌ایم و هر کس می‌آید و می‌گوید آقا شما ۳۵۰ میلیارد سهام فروختید. باشگاهی که به ما تحویل دادید ۷۰۰ میلیارد بدهی داشته. شما ۳۵۰ میلیارد بورس را از این بدهی کم کن، باز ۳۵۰ میلیارد عقب است اما همه همین پول سهام را پیراهن عثمان کرده‌اند. به جز آن بدهی‌ها از زمانی که من آمده‌ام ۱۱۱ میلیارد بدهی‌ای که در صورت حساب‌ها نبوده را پرداخت کرده‌ام. این بدهی‌ها در صورت مالی نبود و بعدها یکی یکی آمد. اگر همین ۱۰۰ میلیارد نبود و به خاطر دریافت مجوز مجبور به پرداخت و اولویت آن شدم، الان بدهی و پیش پرداخت بازیکنان را داده بودم. اما کسی نمی‌داند و از این مسائل خبر ندارد و دشمن هم فراوان داریم و آرامش باشگاه را برنمی‌تابد و به دنبال حاشیه‌سازی بیشتر هستند. می‌گویند فلانی چطور با ۷۰۰ میلیارد و هزار میلیارد هزینه قهرمان نمی‌شود و این‌ها (پرسپولیس) با این‌همه مشکل قهرمان می‌شوند. آنها از سرمایه ارزی و ارتباطات و بودجه کلانی که در اختیار دارند بهترین استفاده مالی را می‌برند. اما خدا محبت کرد و بازیکنان و اعضای تیم غیرت کردند و قهرمان شدیم.

جریان گلایه بازیکنان از هیات مدیره

هیات مدیره هم تلاش می‌کند و این مشکلات مالی را که برای شما گفتم. ما نمی‌دانیم از کجا بیاوریم و چیکار کنیم. یک میلیارد هم سخت است که پول بیاورید. ما نه صنعتی هستیم و نه معدنی که بگوییم چند صد میلیارد پول خوابیده. من باید هزار تومن هزار تومن پول در بیاورم و این بدهی‌های بزرگ و مطالبات انباشته شده را پرداخت کنم. شما می‌نشینید و می‌گویید این‌ها مشخص است که فردا بروند چقدر بدهی به بار آورده‌اند! وقتی شما فقط بدهی گذشته را می‌دهید مشخص است که فرصتی برای پرداخت مسائل مالی جاری ندارید. پرداخت نکنی که نمی‌شود و پنجره بسته می‌شود و مجوز حرفه‌ای نمی‌دهند. یکی از بدهی‌هایی که بیچاره‌مان کرده و پولش را با بدبختی جور می‌کنیم بدهی ۸۵۰ هزار دلاری آقای رادوشوویچ است. می‌شود ۴۵ میلیارد تومان! خب برای چه من باید بدهم؟ مگر در دوره من بوده این اشتباه؟ می‌دانید ۴۵ میلیارد چه فشاری روی من می‌آورد و چقدر باعث می‌شود از مسائل روز تیم عقب بمانم؟ می‌دانید چقدر بیچاره می‌شوم تا این پول را جور کنم؟ تازه جور هم کنم برای پرداخت و واریز آن با توجه به شرایطی که هست چقدر باید حرص بخورم تا پول به حساب این دوست عزیز بنشیند؟  شما دعا کنید فقط برای ما!

باید به جنگ تیم‌های حکومتی برویم

این بچه‌ها اینقدر از خودگذشتگی و محبت دارند که واقعا شرمنده‌شان می‌شویم. آنها حق دارند و زحمت کشیدند برای قهرمانی تیم. امیدواریم مسئولان به یک اجماعی برسند. بابا ما باید برویم آسیا با تیم‌هایی بازی کنیم که ۲۰۰ میلیون دلار قیمت بازیکنانشان است. ۹۰ درصد تیم‌هایشان هم حکومتی است و برای فلان شازده و فلان وزیر. ببینید چقدر حکومت عربستان هزینه کرده و به این باشگاه‌ها کمک کرده. من باید تیمم را در شرایطی برای تقابل با تیم منتخب جهان آماده کنم که از الان فکر این هستم که ناهار چه کنم و مشکل داریم!

می‌گویند دولتی هستید، اما دولت کمک نمی‌کند

آنها ولی دنبال این هستند که این همه پول را چطور خرج کنند. باید یک عدالتی باشد و یک همیت ملی باشد و ما فردا به عنوان پرسپولیس ایران قرار است در آسیا حاضر شویم. ما در لیگ یک کاری می‌کنیم اما وقتی در آسیا هستیم همه باید پای کار باشند. گفتند تیم برود خصوصی‌سازی و مشکلات حل شود. خب چه شد؟ الان مشخص نیست مرغ هستیم یا شترمرغ! از آن ور حسابرس‌های دولتی می‌آیند و می‌گویند شما دولتی هستید و می‌گویم پس دمتان گرم و یک بودجه و آفر دولتی به ما بدهید و می‌گویند نه! نه ورزش قهرمانی یک ریال به کسی نمی‌تواند کمک کند.

مهاجم خارجی می‌آید، اما باید بتواند به تیم کمک کند

هنوز خبری نیست و اگر ما بخواهیم مهاجم خارجی بیاوریم باید کسی باشد که بتواند واقعا گرهی از تیم باز کند. وگرنه همین جا اینقدر جوان طراز اول داریم. اگر آقای گل‌محمدی تا الان تعلل کرده خودم در جریان هستم که بیش از ۳۰ بازیکن را به دقت موردبررسی قرار داده است.

در پاسخ به صحبت های درویش در خصوص وضعیت مالی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، باشگاه استقلال با انتشار بیانیه ای رسمی، نسبت به صحبت های مدیرعامل پرسپولیس واکنش نشان داد.

در بیانیه استقلال آمده: رضا درویش، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس که طی روزهای اخیر از سوی بازیکنان این تیم برای پرداخت مطالبات معوقه شان تحت فشار قرار گرفته، برای خروج از این فشار در مصاحبه ای طولانی حمله های پراکنده ای به باشگاه استقلال داشته و این تفکر غلط را به هواداران فوتبال و طرفداران دو تیم القا کرده که باشگاه استقلال بیشتر از پرسپولیس مورد حمایت دولت، وزارت ورزش، سازمان خصوصی سازی و سایر نهادها واقع شده است.

اگر هر نهاد دولتی طی یک سال گذشته، مبلغی به استقلال چه در قالب بخشش و چه در قالب اسپانسر کمک کرده، عاجزانه تقاضا می شود لیست این کمک ها را با جزییات برای آگاهی افکار عمومی منتشر کند و در ازای هر هزار تومانی که به استقلال داده، دو هزار تومان هم به باشگاه پرسپولیس بپردازد. باشگاه استقلال در سال گذشته از هیچ یک از منابع دولتی بهره مند نشده و اگر در این سال ها هر آنچه در قالب درآمدزایی به دست آورده، میزان و منابع آن کاملا شفاف و روشن است.

صد البته آنچه مدیرعامل محترم باشگاه پرسپولیس درباره حق پخش تلویزیونی، تبلیغات محیطی، هزینه سنگین اجاره بهای ورزشگاه، نبرد نابرابر با تیم های صنعتی گفته، به حق و منطقی است و درد مشترک استقلال و پرسپولیس محسوب می شود و ما نیز تمام این دغدغه ها را داریم اما متاسفانه جناب درویش درباره استقلال بی انصافی کرده و برای کاهش فشار بازیکنان پرسپولیس، به شیوه نادرستی تلاش داشته باشگاه استقلال را هدف حمله و هجمه قرار بدهد.

این در حالی است که اگر بازیکنان پرسپولیس امروز معترض به دریافت نکردن بخشی از آپشن های قرارداد خود هستند، آنها دست کم مبالغ پایه قراردادهای خود را تمام و کمال دریافت کرده اند اما بازیکنان باشرافت استقلال به دلیل مشکلات مالی، هنوز مبلغ پایه قرارداد سال گذشته خود را هم نگرفته اند و با این وجود دو هفته متوالی از جان مایه گذاشتند و با شرافت، نجابت و غیرت برای سربلندی هواداران استقلال جنگیده اند.

جناب درویش که امروز برای برون رفت از بحران مالی پرسپولیس، استقلال را به دریافت کمک های دولتی متهم می کند، حتما به خاطر دارند سال گذشته وقتی دولت دستور داد دو اپراتور دولتی در راستای مسئولیت های اجتماعی خود از استقلال و پرسپولیس در قالب اسپانسر حمایت نمایند، پرسپولیس این کمک را به صورت کامل دریافت کرد اما استقلال هنوز ریالی از این کمک را دریافت نکرده که به همین بهانه از مدیریت محترم همراه اول که همیشه حامی ورزش و ورزشکاران بوده تقاضا می شود دستور پرداخت مطالبات باشگاه استقلال را صادر فرماید تا باشگاه به تعهدات سال گذشته خود در قبال بازیکنان و مربیان عمل کند.

استقلال و پرسپولیس به عنوان سرمایه های اجتماعی کشور برای استفاده از تمامی ظرفیت های درآمدزایی فوتبال باید کنار هم باشند نه روبروی هم چرا که این رویارویی قطعا به ضرر هر دو باشگاه تمام می شود. در این دوران که باشگاه های خصولتی (صنعتی) به راحتی از بودجه دولتی به میزان دلخواه استفاده می کنند و به هیچ نهاد و ارگانی هم پاسخگو نیستند و استقلال و پرسپولیس با این که برچسب دولتی دارند، با این همه هوادار و سرمایه اجتماعی، حق استفاده از بودجه دولتی را ندارند و مجبورند به شیوه خصوصی درآمد زایی کنند، روا نیست مدیرعامل محترم پرسپولیس رقابت داخل میدان دو تیم را به جنگ بیرونی تبدیل کند.

استقلال به عنوان سردمدار شفافیت و تبعیت از قانون، به گواه سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال سقف بودجه را تمام و کمال رعایت کرده و این که امروز کنار باشگاه هایی قرار بگیرد که قرارداد ۵۰ میلیارد تومانی را ۱۵ میلیارد در سازمان لیگ ثبت کرده اند، هیچ تعبیری غیر از بی انصافی ندارد. همین امروز هنوز دو مربی و سه بازیکن استقلال به واسطه رعایت دقیق قانون موفق به ثبت قرارداد و اخذ مجوز نشده اند و باشگاه دنبال راهکاری قانونی برای اضافه کردن آنها به لیست خود است.

در چنین شرایطی که استقلال و پرسپولیس کنار یکدیگر باید دنبال تامین منابع مالی و احقاق حقوق از دست رفته خود باشند، انصاف نیست مدیرعامل محترم باشگاه پرسپولیس به صراحت بگوید باشگاه استقلال مانع عقد قرارداد ایرانسل با باشگاه پرسپولیس شده، در صورتی که داستان کاملا متفاوت از آن است که جناب درویش در مصاحبه خود بیان داشته اند.

جا دارد از مدیریت ایرانسل که نگاهی فرا رنگی دارد و می خواهد همزمان حامی هر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس باشد، قدردانی کنیم ولی باشگاه پرسپولیس اصرار دارد شرکت ایرانسل حامی انحصاری پرسپولیس شود و حق حمایت از باشگاه استقلال را نداشته باشد. از مدیرعامل محترم پرسپولیس می خواهیم رقابت دو باشگاه را در زمین مسابقه دنبال کند و اجازه بدهد خارج از میدان رقابت، دو باشگاه دوشادوش هم برای احقاق حقوق از دست رفته خود تلاش کنند.

باشگاه استقلال یک بار دیگر از مدیرعامل پرسپولیس تقاضا دارد راه برون رفت از بحران مالی فعلی را در فرار رو به جلو و حمله به استقلال نبیند. قطعا ایشان بهتر از ما می داند نه سازمان خصوصی سازی و نه وزارت ورزش ریالی  به استقلال پرداخت نکرده اند و استقلال از منابع دولتی هیچ گونه دریافتی نداشته که ایشان دنبال کمتر و بیشترش برای پرسپولیس باشد.

امیدواریم مشکلات هر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در سایه تدبیر و نه در جاده حواشی و حمله غیر منصفانه به رقیب، برطرف شود و دو باشگاه به عنوان سرمایه های اجتماعی بتوانند حقوق از دست رفته این دو باشگاه بزرگ را مطالبه کنند تا پاسخگوی محبت هواداران فهیم و متعصب خود باشند.

دیدگاه تان را بنویسید