گزارش جی پلاس

لائوس، داوری که با کارت زرد خودنمایی می کند

داور اسپانیایی در جام جهانی ۲۰۲۲ و لالیگا دو قضاوت جنجالی داشت و ۳۴ بار کارت زرد نشان داد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، متئو لائوس همیشه یک داور خاص بوده است و در هفته های اخیر بیش از همیشه توجهات را به خود جذب کرد. داور اسپانیایی در سه قضاوت آخر خود جنجال به راه انداخت. او رکورد بیشترین تعداد کارت زرد در تاریخ جام جهانی را به خود اختصاص داد و در لالیگا یک رکورد جدید به ثبت رساند. 

لائوس که ۲۵ سال است قضاوت می کند از فصل ۰۸-۲۰۰۷ کار خود را در لالیگا شروع کرد و از سال ۲۰۱۱ داور فیفا شد. داور اسپانیای خصوصیات متفاوتی دارد و صحبت مداوم با بازیکنان در جریان بازی و پس از بازی یکی از ویژگی های برجسته اش است. لائوس همیشه سعی می کرد اجازه دهد بازیکنان بازی شان را انجام دهند اما ناگهان تغییر روش داد. 

داور ۴۵ ساله تصمیم گرفت برای کنترل بازی مدام بازیکنان را جریمه کند اما آن شرایط را بدتر کرد و  اعتراضات را به همراه آورد. در نهایت در سرنوشتش در جام جهانی نیز تاثیر گذاشت. او قضاوت دیدار حساس هلند و آرژانتین را در یک چهارم نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بر عهده داشت و ۱۷ کارت زرد و یک کارت قرمز نشان داد که در تاریخ این رقابت ها بی سابقه بود. 

متئو لائوس

لائوس از دقیقه ۴۳ شروع به جریمه بازیکنان دو تیم کرد و تا ضربات پنالتی به این کار ادامه داد و آن رکورد عجیب را به ثبت رساند. لیونل مسی پس از پیروزی تیمش به شدت از داور اسپانیایی انتقاد کرد و گفت: "نباید فیفا داوری را انتخاب می کرد که در سطح چنین بازی هایی نیست. قبل از بازی می ترسیدیم چون او را می شناختیم چگونه قضاوت می کند." 

داور والنسیایی پیش از آن در دو دیدار جام جهانی سوت زده بود که هر دو در مرحله گروهی بودند. در بازی قطر و سنگال که نخستین کارت زرد را در دقیقه ۲۰ نشان داد در مجموع شش بار بازیکنان دو تیم را جریمه کرد و کارت قرمزی نشان نداد. بازی حساس ایران و آمریکا نیز به عهده او بود. لائوس که از دقیقه ۴۳ شروع به جریمه بازیکنان کرد تنها چهار کارت زرد نشان داد.

پس از قضاوت جنجالی در یک چهارم نهایی فیفا عملکرد لائوس را در بخش های مختلف بررسی کرد و در نهایت از داور اسپانیایی خواست که به خانه برگردد. سه هفته بعد لالیگا او را به عنوان داور داربی کاتالونیا (بارسلونا و اسپانیول) انتخاب کرد. لائوس باز هم ترجیح داد به روش جنجالی خود ادامه دهد. او ۱۷ کارت زرد و سه کارت قرمز نشان داد که یکی از کارت های قرمز توسط VAR اصلاح شد. 

متئو لائوس

داور اسپانیایی از دقیقه ۷۴ تا پایان دیدار ۱۲ کارت نشان داد. در این زمان بود که جوردی آلبا (بازیکن بارسلونا) و سوزا (بازیکن اسپانیول) با دریافت کارت زرد دوم اخراج شدند. لائوس هر کسی که اعتراض می کرد را جریمه می کرد. ژاوی ارناندس و رافینیا روی نیمکت بودند که کارت زرد دریافت کردند. سرمربی بارسلونا پس از بازی گفت: "لائوس بدون دلیل کارت می داد و نتوانست بازی را کنترل کند."

چند روز بعد لائوس به عنوان داور دیدار لینارس دپورتیوو و سویا در کوپا دل ری انتخاب شد. هواداران میزبان پیش از بازی به داور اسپانیایی کنایه زدند و گفتند: "ما در حال آماده سازی بنر بازی بودیم که جریمه شدیم." لائوس در این بازی هم جنجال ساز شد و تنها ۱۷ دقیقه از بازی گذشته بود که خورخه سامپائولی را با کارت زرد جریمه کرد. لحظاتی بعد تصمیم گرفت سرمربی آرژانتینی سویا را اخراج کند. 

لائوس هم مانند اغلب داوران در گذشته قضاوت های جنجالی داشت اما هرگز به شکلی داوری نکرده بود که در دو بازی ۳۴ کارت زرد نشان بدهد. او پیش از آغاز جام جهانی در این فصل ۱۳ بازی را در رقابت های باشگاهی و ملی قضاوت کرد و ۵۰ کارت زرد نشان داد (سه کارت قرمز که همه پس از دریافت دو کارت زرد اخراج شدند). بیشترین تعداد کارت زردی که در یک بازی نشان داد هفت عدد بود. 

 پس از بازی چهارشنبه شب برخی منابع غیررسمی خبر از بازنشستگی لائوس دادند. یک روز بعد داور اسپانیایی را به خاطر قضاوت جنجالی اش در داربی کاتالونیا جریمه کردند و نام او را در فهرست داوران هفته شانزدهم لالیگا قرار نداند. به نظر می رسد آخرین روزهای قضاوت لائوس است چون مسئولین برگزاری بازی ها دیگر نمی توانند مانند گذشته به او اعتماد کنند.

وبگردی

    دیدگاه تان را بنویسید