بی‌توجهی فدراسیون کشتی به هت‌تریک دعوا در مسابقات

رسانه‌ها از آن با نام «هت‌تریک» دعوا در مسابقات استانی کشتی نام می‌برند. چرا که در عرض مدت زمانی کوتاه سه درگیری در حین برگزاری مسابقات کشتی در استان‌های مازندران، لرستان و تهران رقم خورد. قبل‌تر از این هم اتفاقات عجیبی در حین برگزاری مسابقات لیگ دیده شده بود.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، اعتماد آنلاین درباره درگیری‌های متعدد در رقابت‌های داخلی کشتی نوشت: کافی است سرچ کنید درگیری در مسابقات کشتی. آن وقت انبوهی از نتایج از دو سال پیش تا به امروز نمایان می‌شود. از «درگیری خونین در مسابقات کشتی اردبیل» تا «درگیری در لیگ کشتی با تبر». تصاویر منتشر شده از درگیری‌های اخیر و استفاده از ادواتی نظیر چاقو و قمه و پرتاب صندلی نشان می‌دهد سطح خشونت در درگیری‌ها چقدر بالا بوده.

با این وجود از زمان انتشار این تصاویر و در حالی که از آخرین مورد آن دست کم یک هفته می‌گذرد فدراسیون کشتی هیچ واکنشی نشان نداده است. همانطور که در موارد قبلی نظیر هجوم هواداران به سمت تشک کشتی در پایان مسابقه انتخابی حسن یزدانی و علیرضا کریمی هم واکنش خاصی نشان نداده بود. 

در این میان روسای دو هیات استانی در گفت‌وگو با رسانه‌ها چنین درگیری‌هایی را بسیار جزیی قلمداد و تلاش کردند ثابت کنند مساله خاصی در میان نبوده و اگر هم اتفاقی افتاده ربطی به برگزار کنندگان مسابقات نداشته است.  به عنوان مثال در مورد مسابقات استانی تهران و در حالی که انتقادهای زیادی به کوچک بودن سالن، نبود وسایل گرمایشی و عدم استفاده از امکانات کافی مطرح شده بود محمدابراهیم امامی سرپرست هیات کشتی تهران در گفت‌وگو با تسنیم مدعی شد همه‌چیز عادی بوده و داوری‌ها هیچ مشکلی نداشته است.

او دعوا و درگیری را یک مساله «بین خودشان» عنوان کرد و گفت: «کشتی شهبازی و میرباغبان که تمام شد، شهبازی که باخته بود، اصلا هیچ اعتراضی هم به داوری نداشت اما ظاهرا برادرش بطری به تشک پرتاب کرد و بعد از آن درگیری روی سکوها ایجاد شد. این درگیری هیچ ربطی به مسابقه روی تشک نداشت و بعد از آن هم به بیرون از سالن کشیده شد. خیلی سریع آرامش بر سالن حکمفرما شد و توانستیم کشتی‌ها را ادامه دهیم.»

رییس هیات کشتی استان لرستان هم واکنش مشابهی با همتای تهرانی‌اش نشان داد. او هم گفت دعوا بین خودشان بوده و در نهایت مشکل خاصی هم پیش نیامده. فرید بهرامی درباره فیلم منتشر شده در فضای مجازی مربوط به درگیری در حین برگزاری مسابقات قهرمانی استان اظهار کرد: «این موضوع اصلا ربطی به مسابقه و داوری نداشت. دو کشتی‌گیر و مربیان‌شان هم نقشی در آن نداشتند و کار خودشان را انجام می‌دادند. متاسفانه دو مربی از روی سکو شروع کننده درگیری بودند و باعث ایجاد وقفه در کشتی‌ها شدند. وقتی آنها اعتراض کردند، تنش روی سکوها ایجاد شد و چند صندلی هم که مربوط به مربیان بود، به تشک پرتاب شد. بعد از ۵ دقیقه کشتی‌ها دوباره برگزار شد.»

این اظهارات در شرایطی صورت گرفته که دست کم تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد ماجرا بیشتر از یک درگیری ساده بوده و اتفاقا خیلی هم زود به پایان نرسیده است. از زمان وقوع درگیری‌ها در مسابقات تاکنون واکنش رسمی از سوی فدراسیون کشتی منتشر نشده است. برخی ناظران می‌گویند فدراسیون توپ را در زمین مقامات وزارت ورزش و حراست و نیروهای اجرایی این نهاد انداخته است.

به هر حال انتظار می‌رود وقتی برای چند روز تیتر رسانه‌ها را جملاتی نظیر «تبدیل شدن مسابقات کشتی به بوکس» یا «بزن بزن روی تشک کشتی» اشغال می‌کند فدراسیون‌نشینان واکنش مشخصی نشان بدهند. این نقدی است که بسیاری از اهالی کشتی و رسانه‌ها به رییس فدراسیون وارد دانسته‌اند. اینکه علیرضا دبیر علاقه‌ای به پاسخ دادن به حاشیه‌ها ندارد و آنها را مشمول گذر زمان می‌کند.  در این شرایط گویا هنوز تنها راهکار عملی برخورد با این مشکلات همان است که در مسابقات مرحله نیمه نهایی لیگ برتر اتخاذ شد. اینکه عده‌ای جلوی در ورودی گوشی خبرنگاران را هنگام ورود به سالن ضبط کنند تا شاید اتفاقات داخل سالن به بیرون درز پیدا نکند.

دیدگاه تان را بنویسید