وقتی مسئولان مرا نمی‌خواهند به شکل دیگری برای کشورم افتخارآفرینی می‌کنم

سرمربی تیم ملی بسکتبال با ویلچر امارات عدم تمایل فدراسیون در کشور را دلیل پذیرفتن پیشنهاد خارجی عنوان کرد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ عباس آقاکوچکی در بسکتبال ایران نامی آشنا محسوب می شود. سرمربی تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران در پارالمپیک توکیو، پس از این مسابقات با ایران قطع همکاری کرد.

او در تازه ترین سخنان خود، در گفت‌وگو با فارس، در خصوص پذیرفتن هدایت تیم ملی بسکتبال با ویلچر امارات اظهار داشت: بعد از پارالمپیک توکیو فدراسیون برای تیم ملی کادر فنی جدیدی را انتخاب کرد و من از تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران جدا شدم. در مسابقات انتخابی که در تایلند برگزار شد در این رقابت‌ها از طریق صلیب سرخ جهانی به صورت خیرخواهانه هدایت تیم ملی بسکتبال با ویلچر افغانستان را بر عهده داشتم. طی 2 سال که این کار خیر خواهانه را انجام می‌دادم به صورت هوایی می رفتم و تمرینات این تیم را زیر نظر خودم می‌گذارندم ولی پس از آمدن طالبان این رفت و آمدها قطع شد و به صورت آنلاین به آنها تمرین می‌دادم. در مسابقات تایلند تیم ملی بسکتبال با ویلچر افغانستان نمایش خوبی را از خود نشان داد که باعث شد همه این تیم را تشویق کنند.

وی در ادامه گفت: در مسابقات تایلند که اماراتی‌ها هم در این رقابت‌ها حضور داشتند بلافاصله بعد از اینکه متوجه شدند دیگر سرمربی تیم ملی ایران نیستم مذاکرات خود را آغاز کردند و من هم با توجه به این که شرایط را مهیا برای همکاری دیدم این پیشنهاد را قبول کردم. همه ما گوشت و پوست استخوانمان و خونمان برای ایران است، اما وقتی دیدم کادر فنی جدید تیم ملی بسکتبال با ویلچر تیم ملی را اداره می‌کند و فدراسیون هم با من همکاری نخواهد داشت با اطلاع کمیته ملی پارالمپیک هدایت تیم ملی امارات راپذیرفتم. اماراتی‌ها هم گزینه‌های زیادی را برای هدایت تیم ملی خود داشتند و در نهایت من را مشتاقانه انتخاب کردند چرا که کارم در تیم ملی ایران،افغانستان،مالزی و تایلند را بررسی کره و از من برای تیم ملی بسکتبال با ویلچر امارات برنامه خواستند.

*به اماراتی ها گفته ام که در مسابقات جهانی به فکر نتیجه نباشند

سرمربی تیم ملی بسکتبال با ویلچر امارات درباره وضعیت این تیم عنوان کرد: تیم ملی امارات اردویی را داشت و من برای اولین بار به تمرین این تیم پا گذاشتم و شرایط آنها را دیدم به آنها اعلام کردم که نباید در مسابقات جهانی به دنبال کسب نتیجه و پیروزی باشند، چرا که شرایط لازم را ندارند. نگاه فدراسیون امارات بلند مدت است و ابتدا می‌خواهند خود را در مسیر پیشرفت قرار دهند که اولین قدم هم مسابقات جهانی پیش رو است.در جلساتی که داشتم به مسئولین این کشور اعلام کردم که نیاز به زمان داریم و نمی‌توانیم در این مسابقات کار بزرگی را انجام دهیم.

*برنامه 5 تا 10 ساله برای رشد تیم امارات ارائه داده‌ام

آقاکوچکی در پاسخ به این سوال که برنامه‌های شما برای تیم ملی امارات چیست؟ بیان کرد: در اولین اقدام از 4 تیم این کشور بازدید کردم و تمرینات این تیم‌ها را زیر نظر گرفتم و بازیکنانی را که می‌توانستند در تیم ملی حضور داشته باشند را به اردو دعوت کردم. اردوی اولیه را برگزار کردیم و یک برنامه 2 ماهه تا رقابت‌های جهانی تنظیم کردیم که شامل اردو ها و دیدارهای تدارکاتی است تا بتوانیم به آمادگی نسبی برای حضور در رقابت‌های جهانی برسیم. برنامه‌های کلی کوتاه مدت 5 ساله و 10 ساله به فدراسیون کشور امارات داده‌ام و آنها با منطق این برنامه را پذیرفتند و مطمئنم اگر برنامه‌ها را به خوبی پیش ببرند می‌توانند در آینده یک تیمی باشند که بسکتبال را خوب بازی می‌کنند. چرا که تیم ملی ایران را هم به همین روش به یک تیم قدرتمند تبدیل کردم.

*سخت‌ترین کارم در امارات استعداد یابی و پشتوانه سازی است

سرمربی تیم بسکتبال امارات با اشاره به شرایط سنی بازیکنان این تیم اظهار کرد: بازیکنان تیم ملی امارات از نظر سنی بسیار پیر هستند و یکی از کارهای سخت من استعداد یابی و ساخت بازیکن برای این کشور است. باید بازیکنان جوان را انتخاب کنم و با برنامه برای تیم ملی تبدیل به یک بازیکن حرفه‌ای کنم. از همین ابتدا هم من بیشتر روی جوانان بیشتر کار می‌کنم و تأکید می‌کنم روی جوانان سرمایه گذاری کنند. کشور امارات با توجه به سیاستی که در تیم‌های ملی و ورزش خود دارند بازیکن ملی تبعه ندارند و همین امر باعث شده تا کمی عقب بمانند که البته این موضوع در رشته بسکتبال با ویلچر حل شدنی است. همچنین امکانات خوبی هم در اختیارم است تا بتوانم کار خودم را به خوبی انجام دهم.

* ایران یکی از شانس‌های کسب سکو در مسابقات جهانی است

آقاکوچکی در خصوص تیم ملی بسکتبال ایران گفت: تیم ملی بسکتبال با ویلچر کشورمان یکی از شانس‌های جام جهانی امارات است، این را بدون تعارف می‌گویم بالاخره من یک ایرانی هستم. تیم ملی ایران بسیار قدرتمند است و می‌تواند در مسابقات جهانی حتی روی سکو قرار بگیرد. ملی پوشان ایران در مسابقات جهانی باید با آمریکا، استرالیا و انگلیس برای رسیدن به سکو بجنگد که شایستگی آن را دارد که به مقام جهانمی دست پیدا کند. حتی در مسابقات پارالمپیک توکیو اگر کرونا گریبان گیر تیم ملی کشورمان نمی شد می توانستیم به راحتی جزء 4 تیم برتر پارالمپیک باشیم.

* قلبم برای ایران می‌تپد/ هر افتخاری کسب کنم به نام کشورم تمام خواهد شد

سرمربی تیم ملی بسکتبال با ویلچر امارات درباره اینکه به عنوان یک مربی ایرانی در تیم ملی کشور دیگر حصور دارد خاطر نشان کرد: خوشحالم که توانستم در سال هایی که در تیم ملی حضور داشتم تیم ملی را به یک تیم بزرگ تبدیل کنم  و در حال حاضر هم سعی می کنم نماینده خوبی برای ایران در این زمینه باشم. من حتی اگر با تیم ملی امارات هم به جایی برسم اول این نام ایران است که نمایان می شود چرا که من نماینده کشورمان هستم.

وی تاکید کرد: قلبم برای ایران می تپد، اما وقتی مسئولان کشورمان مرا نمی‌خواهند سعی می‌کنم به نحوه دیگری برای کشورم افتخار آفرینی کنم. همکاری نکردن مسئولان با من خواسته و سلیقه مسئولان است، اما بنای بر پایه شایسته سالاری بوده و به دنبال بهترین‌ها دنیا هستند. گاهی این صحبت را می‌کنند که فلانی کشورش را رها کرد و رفت، اما خدا شاهد است که اولویت من ایران است. وقتی مسئولان مرا نمی‌خواهند، مجبور هستم پیشنهادهای خودم را قبول کنم و به کارم ادامه دهم.

 

دیدگاه تان را بنویسید