هیات رییسه فدراسیون فوتبال رسمیت دارد یا ندارد؟

عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال صحبت‌هایی را در خصوص جلسه امروز اعضای هیات رییسه این فدراسیون انجام داد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، احمدرضا براتی، عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال در خصوص جلسه هیات رییسه فدراسیون فوتبال اظهار کرد: من در خصوص یکسری شایعه‌ها که مربوط به اعضای هیات رییسه می‌شود - مثل این که برخی اعضای هیات رییسه بخواهند یک فردی از دبیرکل برداشته یا یک فردی دبیرکل شود - می خواهم حرف بزنم. مساله به این کیفیتی که اطلاع‌رسانی شده، نبوده است. من این ها را می گویم که به گوش مجمع برسد. اعضای مجمع! شما به من رای دادید که حافظ منافع و حقوق شما در هیات رییسه فدراسیون فوتبال باشم. این فدراسیون یک روز به یک نتیجه‌ای رسیده که با یک شخصی قطع همکاری کند. بخشی از آن دلایل قطع همکاری منتسب به کسانی است که هنوز در فدراسیون حضور دارند. برای من سوال است که ما به یک نفر می‌گوییم، می‌خواهیم با شما به فلان دلایل قطع همکاری کنیم در حالی که مسئول آن دلایل هنوز در فدراسیون حضور دارد. این افراد به این جهت نمی توانند در آن مناسب یا پست‌ها باشند. آن افراد شاید در پست‌ها و مناصب دیگر به درد بخورند و مناسب باشند اما به درد پست‌های فعلی‌شان نمی‌خورند.

براتی در خصوص این که آیا منظورش حسن کامرانی‌فر است پاسخ داد: مساله یک نفر نیست، چندین نفر هستند. شاید این نظر من است که به صورت خصوصی به رییس فدراسیون گفتم. هیچ مستندی در این که یک شخص خاص باشد وجود ندارد، همینطور که سعی کردند در رسانه ها مساله را القا کنند. این‌ها در اکثریت هستند و من به عنوان اقلیت، می توانم فشاری به اکثریت وارد کنم؟ آیا جریان رسانه ای فوتبال می‌پذیرد که من در اقلیت باشم و فشاری وارد کنم؟ این که مسائل و کاستی هایی که در فدراسیون وجود دارد را به یکی دو عضو فدراسیون نسبت دهید، درست است؟ کجای قانون فوتبال دنیا نوشته که اگر من گویم فلانی صلاحیت ندارد، این اسباب آسیب به فوتبال کشور یا اسباب تعلیق باشد؟ این مسائل مطرح می‌شود تا مسائل دیگری که وجود دارد، دیده نشود و پوشش داده شود. کسانی که مسبب اصلی یکسری اتفاقات بودند، برخی‌شان هنوز سر کار هستند. با آقای رییس قطع همکاری کردیم به این دلیل که مشکلاتی وجود داشته ولی بعضی از دوستانی که مسبب این مشکلات بودند، هنوز در فدراسیون حضور دارند.

هیات رییسه فدراسیون فوتبال رسمیت دارد یا ندارد؟

براتی افزود:‌ خیلی از مسائل مهمی که باید اعضای هیات رییسه در جریان باشند را من در جریان نیستم. مثلا نامه‌ای که از فیفا در تاریخ ۱۲ آوریل به دست ما رسید، باید با من در جریان گذاشته می‌شد. این نامه ۲۳ فروردین به دست ما رسید و ۵ روز بعد جوابش را دادیم. من نه اصل نامه را دیدم و نه پاسخ این نامه را. فردا همین مجمع من را به خاطر این نامه مورد خطاب قرار می‌دهد. برخی از اعضای مجمع درباره برخی از اعضای هیات رییسه سوالاتی را مطرح کردند که من نسبت به هیچکدام از موضوعات مطرح شده دخالتی نداشتم. دوستان با اختیارات مدیریتی خودشان تصمیماتی گرفتند و من هم اعتراضاتی به آن تصمیم‌ها ندارم. من چرا باید نسبت به مسائلی که دخالتی در آن نداشتم، پاسخگو باشم؟ چرا نباید نسبت به این بی‌اطلاعی‌ها اعتراض کنم؟ فردا همین دوستان در همین مجمع به ما می‌گویند که اگر بی‌اطلاع بودی، چرا ما را در جریان نگذاشتی. اعضای محترم مجمع من دارم شما را در جریان می‌گذارم. بنده در همین چند موضوع بی‌اطلاع بودم. مثلا درباره این که هیات رییسه رسمیت دارد یا ندارد. این مسائل در ابتدا باید در هیات رییسه بررسی می‌شد. ماده ۸۵ تجویز کرده است که ما مسائل را تفسیر کنیم و اگر به بن‌بستی خوردیم، آن موقع باید استعلام صورت دهیم. چرا من به عنوان عضو هیات رییسه نباید در جریان این استعلام باشم که فدراسیون فوتبال به این شکل در بلاتکلیفی قرار نگیرد؟

وی ادامه داد: گلایه‌های من از جنس پاسخگویی به اعضای مجمع است. آن‌ها و خانواده فوتبال از من توضیح می خواهند و خطای یک نفر به پای این جمع و به خصوص من نوشته می‌شود زیرا می‌گویند تو که حقوقی بودی چرا؟ کل اعتراض من به دوستان این است که صراحتا هیچ فشاری وجود ندارد و من تکذیب می کنم. مگر یک نفر اقلیت می تواند به شش، هفت نفر اکثریت فشار بیاورد؟ می‌گویند من دنبال سهم‌خواهی هستم، اگر این چنین بود که گزینه اصلی سرپرستی فدراسیون بودم و با مخالفت شدید خودم بود که نخواستم. ماجدی لطف کرد که قبول زحمت کرد. من خودم امتناع کردم و بار آن را به دیگری سپردیم. چه چیز مهم‌تری وجود دارد که بخواهم؟ من در گذشته عضو کمیته‌ای بودم که در دوره هیات رییسه قبلی از آن استعفا کردم که به دلخواه خودم بود و روی آن هستم. هیچ سهم خواهی وجود ندارد. من عضو هیات رییسه با آرای مجمع هستم و تا موقعی که مجمع بخواهد، هستم و هیچ دغدغه ای هم به جز رعایت قانون و اینکه امانت‌دار اعضای مجمع باشم، ندارم و تا موقعی که بخواهند امانت‌دار آن‌ها باشم، هستم و این مجمع است که باید بپذیرد که دلسوزی من را می‌خواهد یا خیر. اگر نخواهد من هم به عنوان یک تماشاگر می‌نشینم و هر چه بقیه بگویند  را تایید می‌کنم. کل دغدغه من اجرای اساسنامه و امانت‌داری مجمع است.

براتی درباره دلیل شرکت نکردن سراجی در این جلسه و اختلافات موجود در هیات رییسه و تاثیر آن در برگزاری مجمع فدراسیون فوتبال توضیح داد: درباره علت غیبت سراجی اطلاعی ندارم. اختلافاتی وجود دارد و در هر جمع یکسری اختلافات وجود دارد. این نشان دهنده یک جمع پویاست. طبیعی است که اعضا درباره مسائل مختلف اختلاف نظر داشته باشند و جنس دغدغه من رعایت قانون و اساسانامه است و نمی‌پذیرم مسائلی در فدراسیون اتفاق بیفتد که من در بی‌اطلاعی بمانم و اگر بخواهد چنین اتفاقی بیفتد، من این مسائل را خدمت اهالی فوتبال و مجامع عمومی بازگو خواهم کرد.

تکلیف دبیرکل فدراسیون فوتبال چه می‌شود؟

او درباره صحبت‌های کامرانی‌فر اذعان کرد: به او گفتم که دبیرکل مسئول مکاتبات فدراسیون در جهت مصوبات هیات رییسه است یعنی اگر در هیات رییسه چیزی تصویب شد، دبیرکل می تواند در خصوص اجرای آن مکاتبه کند اما این که ابتدا به ساکن بدون این که مساله‌ای در هیات رییسه مطرح شود و کارشناسان خبره در خصوص آن نظر دهند، نمی‌پذیرم. ما بدون این که با دپارتمان حقوقی مشورت کنیم و نظر آن را به هیات رییسه بیاوریم - که بر مبنای آن تصمیم بگیریم و نظراتمان را به چالش بکشیم- ابتدا به ساکن مساله را که به درستی توصیف نشده برای فیفا توصیف می‌کنیم که آن‌هم نظرش را در خصوص توصیف ما می گوید. کامرانی فر برادر عزیز من است و کمک داور بین‌المللی بوده و در این حوزه خبره است اما برخی نقدهای این گونه به او در هیات رییسه دارم. ممکن است دوستان هم درباره نقطه نظرات من نقد داشته باشند که این مشکلی ندارد. این که در رسانه مطرح شود که یک نفر به دنبال سهم خواهی است و از مسائل و مطالبات قانونی‌اش صرف نظر کند، پسندیده نیست. من برای شما توضیح دادم که بالاترینش را به من دادند که من امتناع کردم و نخواستم. هیچ فشاری وجود ندارد. دبیرکل را رییس فدراسیون باید پیشنهاد دهد. من خودم این اساسنامه را نوشتم و مگر می‌شود کسی که اقلیت است پیشنهاد دهد؟ البته این تفکر اشتباه است که اقلیت همیشه نظر اشتباه می‌دهد و ممکن است حرف درست را بزند؛ مثل من.

براتی در خصوص صحبت کفاشیان مبنی بر غیر قانونی بودن عزل عزیزی خادم توسط هیات رییسه پاسخ داد: کفاشیان بزرگتر ماست و این نظر تخصصی او است. من به آن قطع همکاری می‌گویم و هیات رییسه تصمیم گرفته قطع همکاری کند. این مساله در اساسنامه استاندارد و نمونه فیفاست و مشابه آن در اساسنامه فیفا و AFC است و گزارش کامل به این دو نهاد داده شده است. ضمن احترام به نظر اهالی فوتبال و به خصوص کفاشیان، نظر همه دوستان محترم و قابل شنیدن است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر مطرح کردن بی‌اطلاعی‌اش از مسائل مختلف در جلسه هیات رییسه تصریح کرد: من مکررا مطرح کردم و فقط امروز نیست. پاسخش را از دوستان جویا شوید زیرا این پاسخ‌ها به امانت دست من می‌ماند.

دیدگاه تان را بنویسید