گزارش جی پلاس

مُهر تایید برادعای وریا غفوری علیه سازمان لیگ؛ پول هنگفت به جیب چه کسی می رود؟

کمیته انضباطی با رد شکایت سازمان لیگ و تبرئه کاپیتان های استقلال و ذوب آهن، حکم تاییدی بر کسر پنج درصدی قرارداد بازیکنان و مربیان فوتبال زده است.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ شکایت سازمان لیگ از کاپیتان های استقلال و ذوب آهن به علت آنچه "نشر اکاذیب" قلمداد شده بود، از سوی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال رده شده است.

ماجرا به اظهارات وریا غفوری در دیدار با ذوب آهن علیه سازمان لیگ مبنی بر کسر غیر قانونی پنج درصد از قرارداد بازیکنان و مربیان توسط سازمان لیگ باز می گردد؛ اظهاراتی که توسط مسعود ابراهیم‌زاده کاپیتان ذوب آهن هم تایید شد.

غفوری در اظهاراتی شدیدالحن علیه این اقدام گفته بود: «سازمان لیگ هر سال، پنج درصد از قرارداد بازیکنان و مربیان را کسر می‌کند؛‌ بدون اینکه آنها راضی باشند. این اتفاق در لیگ‌های دسته‌های اول و دوم هم رخ می‌دهد و کسی نمی‌داند این پول بزرگ در کجا هزینه می‌شود. در این خصوص نظر کدام بازیکن و پیشکسوت را پرسیدند که چنین قانونی را تصویب کردند؟»

وی این اقدام سازمان لیگ را حق خوری دانست و افزود: در روز روشن، پول بازیکن را برمی‌دارند. این حق‌خوری است که در روز روشن، دست در جیب بازیکنان می‌کنند و باید در آن تجدیدنظر شود. این اتفاق در هیچ جای دنیا رخ نمی‌دهد و دیوار بازیکنان کوتاه است.  از من شکایت کردند، اما به موضوع اشاره نکردند و ما هم دفاعیه‌ای دادیم. من تا آخر این موضوع می‌روم.

حجت‌الله بهمنی، مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال این اظهارات را بدون اساس دانسته و گفته بود: حق عضویت برای همه بازیکنان 2 درصد است، درست مثل مالیاتی که بازیکنان پرداخت می کنند. این بازیکنان در لیگ فوتبال ایران فعالیت می کنند و باید قوانین را رعایت کنند. سازمان لیگ به هیچ عنوان خارج از قوانین عمل نکرده و نمی کند. ما با هیچ کس دشمنی نداریم ولی اظهارت خلاف واقع و تحریک عوامل فوتبال علیه یک سازمان باعث شکایت سازمان لیگ از کاپیتان استقلال شده و که قطعا به آن رسیدگی خواهد شد.

بعد از این اظهارات و گذشت حدود دو هفته از این جریان، کمیته انضباطی ادعای کاپیتان های استقلال و ذوب اهن را خلاف واقع و مصداق نشر اکاذیب ندانسته و رای به تبرئه این بازیکنان از شکایت سازمان لیگ داده است.

در این حکم آمده است: «باتوجه به صحبت‌های وریا غفوری بازیکن و کاپیتان تیم استقلال تهران درخصوص اخذ پنج درصد از قرارداد هر بازیکن، اعضای کمیته انضباطی پس از مطالعه گزارش و باتوجه به دفاعیات باشگاه استقلال، صحبت های غفوری را نشر اکاذیب ندانسته و رای برائت وی را صادر کرد.

درخصوص صحبت‌های مسعود ابراهیم زاده بازیکن و کاپیتان تیم ذوب آهن درخصوص اخذ مبالغی بابت حق عضویت و هزینه های پزشکی، اعضای کمیته انضباطی پس از مطالعه و گزارش و باتوجه به دفاعیات باشگاه ذوب آهن، صحبت های ایراهیم زاده را نشر اکاذیب ندانسته و رای برائت وی را صادر کرد.»

با این اتفاقات، مشخص است که سازمان لیگ در این بین اقدامی انجام داده که برخلاف گفته‌های مسئولان این سازمان مبنی بر کسر دو درصدی از قرارداد بازیکنان است و چه بسا اظهارات این دو بازیکن به واقعیت نزدیک تر است.

سوالی که در این بین مطرح می شود این است که اگر این پنج درصد از بازیکنان و مربیان لیگ برتری کسر می شود، چرا سازمان لیگ اصرار دارد ثابت کند که چنین اتفاقی رخ نمی دهد و حتی برای مقابله با این موضوع، دست به شکایت می زند؟

دیدگاه تان را بنویسید