جی پلاس

گزارش گاردین از نابغه ایرانی: فیروزجا در کمین رکورد کاسپاروف!

روزنامه انگلیسی گاردین با اشاره به درخشش عجیب و باورنکردنی فیروزجا در شطرنج جهان از رویای او برای شکستن رکورد کاسپاروف در زمینه جوان ترین قهرمان تاریخ شطرنج جهان نوشت.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ نوجوان مازندرانی شطرنج که این روزها با پرچم فرانسه موفقیت های زیادی به دست آورده، همچنان در صدر اخبار شطرنجی جهان است. با وجود این که دو هفته دیگر مسابقه قهرمانی جهان بین کارلسن و نپومنیشی برگزار می شود، اما همچنان بخش زیادی از اخبار و تحلیل ها به علیرضا اختصاص دارد.

روزنامه گاردین در گزارشی می نویسد: نوجوان 18 ساله متولد ایران که این روزها برای فرانسه بازی می کند پس از مگنوس کارلسن و بابی فیشر سومین بازیکن جوانی است که توانسته به مسابقات کاندیداها راه پیدا کند. او در اندیشه این است که رکورد گری کاسپاروف (جوان ترین قهرمان شطرنج جهان) که در سال 1985 به ثبت رسیده را بشکند.

گاردین در حالی از فیروزجا به عنوان سومین بازیکن جوان راه یافته به رقابت کاندیداها نام برده که فرمت ادوار قبلی که فیشر و کارلسن به آن راه پیدا کردند کاملا متفاوت بود و در واقع می توان گفت در شیوه جدید برگزاری رقابت های کاندیداها که نسبت به گذشته بسیار سخت تر شده، فیروزجا جوان ترین بازیکن تاریخ جهان است که در این رویداد هشت نفره حضور خواهد داشت.

در ادامه گزارش این روزنامه انگلیسی آمده است: فیروزجا در رقابت های گرندسوئیس با کسب 8 امتیاز از 11 بازی توانست سهمیه حضور در مسابقات کاندیداها را به دست بیاورد. رویدادی با حضور هشت بازیکن برتر جهان که برنده آن مسابقه پایانی قهرمانی جهان را برگزار خواهد کرد. او حضور در این رویداد را زودتر از چهره ای مانند اسپاسکی در 1955 و تنها دیرتر از کارلسن و فیشر تجربه کرده است.

گاردین با اشاره به رکورد تاریخی اسطوره شطرنج جهان ادامه می دهد: گری کاسپاروف در سال 1985 در حالی که 22 سال و شش ماه داشت موفق به شکست کارپف شد و به مقام قهرمانی جهان رسید. کارلسن نیز در حدود همین سن و سال اما 5 ماه دیرتر یعنی نزدیک به 23 سالگی در سال 2013 با شکست آناند قهرمان جهان شد. آیا فیروزجا می تواند رکورد کاسپاروف را پشت سر بگذارد؟

روزنامه پرتیراژ انگلیسی البته شواهد تاریخی را مانع موفقیت فیروزجا می داند: البته که گذشته نشان می دهد که چالش قهرمانی جهان برای یک نوجوان شاید کمی زود و دور از دسترس باشد. کارلسن و اسپاسکی هر دو در دومین حضورشان در رقابت کاندیداها موفق به فتح آن شدند و فیشر در سومین بار. فیروزجا اگر در مسابقات کاندیداها قهرمان شود در مسابقه قهرمانی جهان در سال 2022 احتمالا به کارلسن خواهد باخت. با این حال در سال 2024 و در دومین تلاش هم اگر موفق به شکست کارلسن شود باز هم رکورد کاسپاروف را شکسته است.

گاردین صعود علیرضا در رده بندی جهانی را هم پوشش می دهد: فیروزجا هفته گذشته توانست به رده های بالای رده بندی جهانی دست پیدا کند و حتی پیش از شکست مقابل کاروانا به رده سوم هم بسیار نزدیک شده بود. به نظر می رسد فیروزجا تغییر اساسی در رویکرد خود به وجود آورده است. او تا چندی پیش در کنار کارلسن و ناکامورا جزو سه بازیکن برتر بولت (شطرنج فوق سریع) جهان بود اما اخیرا مدتی است که بولت را کنار گذاشته است. او حتی از حضور در مسابقات اسپید چس و چس دات کام که بیشتر استاد بزرگان شطرنج جهان حضور دارند کنار کشیده است. در عوض می بینیم که او در ریگا (مسابقات گرند سوئیس) پیشرفت تئوریکی قابل ملاحظه ای داشته و آخر بازی اش هم که قبلا نقطه ضعفش بود، به شدت پیشرفت کرده است. فیروزجا از سبک فوق تاکتیکی و جسورانه اش تا حدی فاصله گرفته و کاملا با حوصله بازی می کند تا در موقعیت مناسب از فرصتی که حریفش به او می دهد استفاده کند.

این روزنامه در پایان به پوشش دور اول مسابقات تیمی قهرمانی اروپا پرداخته است: فیروزجا در این مسابقات هم دست به مهره شده و روی میز یک تیم ملی فرانسه حضور دارد. جایی که چهره شاخص دیگری به نام لاگراو وجود دارد که نفر دهم جهان است. فیروزجا دیدار اولش را برابر رگر اتریشی پیروز شد و به رده چهارم جهان رسید. او اگر در ادامه مسابقات به همین روند خود ادامه دهد می تواند به رده دوم رده بندی جهانی (پس از کارلسن) دست پیدا کند.

  • درناز نظافتی ارسالی در

    افرین

دیدگاه تان را بنویسید