جی پلاس

نوله، فدرر یا نادال؛ چه کسی بهترین تنیسور تاریخ است؟

سه تنیسور بزرگ جهان رقابت نزدیکی برای کسب لقب بهترین تنیسور دنیا دارند.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس، رقابت برای عنوان بهترین تنیسور تاریخ با قهرمانی نواک جوکوویچ در مسترز هزار امتیازی پاریس دوباره به بحث اصلی این رشته تبدیل شد. مرد شماره یک جهان با فتح این جام دوباره در یک آمار از بزرگترین رقبایش، راجر فدرر و رافائل نادال پیشی گرفت. در ادامه به برخی از آمار برای مقایسه عملکرد جوکوویچ، نادال و فدرر اشاره می شود تا مشخص شود کدام یک بهترین تنیسور تاریخ است. 

سال و هفته ها به عنوان مرد شماره یک 

در این بخش نوله از تنیسورهای اسپانیایی و سوییسی پیشی گرفته است. اگر این هفته هم حساب شود اکنون ۳۴۶ هفته است که جوکوویچ در صدر رنکینگ ATP قرار  دارد و همچنان این رکورد تاریخی در حال افزایش یافتن است. به نوشته آس، فدرر با ۳۱۰ هفته و نادال با ۲۰۹ هفته در رتبه های بعدی قرار دارند. 

پیروزی مرد شماره یک جهان در پاریس موجب شد نوله نخستین تنیسوری لقب بگیرد که هفت سال در بالاترین سطح رنکینگ قرار می گیرد. جوکوویچ سال های ۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵، ۲۰۱۸، ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ را به عنوان مرد شماره یک جهان تمام کرد. او توانست از رکورد شش سال پیت سمپراس پیشی بگیرد. از طرفی نادال و فدرر تنها پنج سال را با صدرنشینی به پایان رساندند. 

ویمبلدون - فدرر - جوکوویچ

 گرند اسلم

هر سه تنیسور تاکنون ۲۰ بار فاتح گرند اسلم شده اند. جوکوویچ فرصت داشت در اپن آمریکا از دو رقیبش پیشی بگیرد اما این اتفاق نیفتاد. اپن استرالیا جایی است که نادال و نوله می توانند بیست و یکمین گرند اسلم خود را به دست آورند. 

مسترز هزار امتیازی 

جوکوویچ با پیروزی در پاریس توانست نادال را کنار بزند و رکورد بیشترین قهرمانی در مسترز هزار امتیازی را به نام خود ثبت کند. تنیسور صربستانی اکنون ۳۷ عنوان دارد و تنیسور اسپانیایی ۳۶. نوله از در میان آن ها تنها کسی است که تجربه قهرمانی در تمام رقابت های مسترز هزار امتیازی را داشته است. فدرر با فتح ۲۸ مسترز  فاصله زیادی با آن ها دارد. 

نواک جوکوویچ

فینال تور ATP 

فینال تور ATP آخرین رقابت مهم هر سال است که فدرر در این زمینه نسبت به دو رقیبش برتری دارد. تنیسور سوییسی تاکنون شش بار قهرمانی در این رقابت ها را تجربه کرده است. جوکوویچ پنج بار این عنوان را فتح کرده است اما نادال هنوز عنوانی در این بازی ها به دست نیاورده است.  

تمام رقابت ها

اگر تمام مسابقات در نظر گرفته شود فدرر بالاتر از نوله و نادال قرار دارد. تنیسور سوییسی تاکنون ۱۰۳ عنوان فتح کرده است و شش جام با رکورد تاریخی جیمی کانر فاصله دارد. نادال ۸۸ بار و جوکوویچ ۸۶ قهرمانی را تجربه کرده اند. 

رافائل نادال

عناوین تیمی

در این بخش نادال برتری دارد. تنیسور اسپانیایی تاکنون پنج بار فاتح جام دیویس شده است (۲۰۰۴، ۲۰۰۸، ۲۰۰۹، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۹). این در حالی است که جوکوویچ تنها در سال ۲۰۱۰ و فدرر در سال ۲۰۱۴ قهرمان شده اند. در ATP کاپ نوله توانست با صربستان در سال ۲۰۲۰ اسپانیای نادال را شکست دهد. فدرر تاکنون در این رقابت های جدید شرکت نکرده است. 

المپیک 

اگر درباره مدال های المپیک صحبت کنیم دوباره نادال بالاتر از همه قرار دارد. تنیسور اسپانیایی در رقابت های فردی قهرمانی در المپیک پکن ۲۰۰۸ را تجربه کرده است و در رقابت های دو نفره با مارک مارکس در ریو ۲۰۱۶ مدال طلا را بر گردن آویختند. فدرر همچنین دو مدال المپیک دارد. او در بازی های دو نفره پکن ۲۰۰۸ به همراه استن واورینکا مدال طلا را کسب کرد و در لندن ۲۰۱۲ مدال نقره رقابت های تک نفره را به دست آورد. جوکوویچ تنها یک مدال المپیک دارد. او برنز بازی های ۲۰۰۸ پکن را در رقابت های تک نفره بر گردن آویخت. 

دیدگاه تان را بنویسید