جی پلاس

عجیب ترین طلای کشتی تاریخ ایران

علی اکبر یوسفی در حالی توانست مدال طلای سنگین وزن را کسب کند که اصلا در لیست اعزامی به مسابقات نبود.

لینک کوتاه کپی شد

گروه وزرشی جی پلاس؛ علی اکبر یوسفی اولین و تنها مدال طلای تاریخ سنگین وزن کشتی ایران در مسابقات جهانی را در شرایطی به دست آورد که اصلا قرار نبود در ترکیب اصلی تیم قرار بگیرد و این موضوع جذابیت مدال او را چند برابر کرده است.

امین میرزازاده که در المپیک نیز در این وزن دوبنده را بر تن کرده بود، انتخاب کادر فنی برای رقابت های 130 کیلوگرم فرنگی بود، اما ویروس ناخوانده کرونا، مهمان بدنش شد تا مسابقات را از دست بدهد. به ناچار نفر دوم وزن یعنی یوسفی جایگزین او شد و توانست اولین طلای تاریخ کشتی ایران در سنگین وزن را تصاحب کند! 

از میزان آمادگی میرزازاده اطلاعی در دست نیست. هرچند شنیده می شود که او در مسابقه انتخابی در اردوهای داخلی یوسفی را شکست داده و به همین دلیل نفر اول این وزن بوده است، اما نمی توان با قطعیت اظهارنظر کرد که اگر خود او به مسابقات اعزام می شد، باز هم مدال طلا به دست می آمد چرا که مسابقات نمی تواند ملاک قطعی برای برتری کشتی گیران باشد.

مسابقه انتخابی یکی از رایج ترین معیارها برای انتخاب نفرات در این رشته ورزشی است و در کشورهای صاحب کشتی مانند روسیه و آمریکا نیز از این روش برای انتخاب نفرات ملی پوش انتخاب می شود. زمانی در ایران مسابقات انتخابی اهمیتی نداشت و کادر فنی به صلاحدید خود نفرات را انتخاب می کرد که البته مورد انتقاد فراوانی بود. حالا چند سالی است که مسابقات انتخابی به مصلحت اندیشی کادر فنی و بررسی میزان آمادگی در تمام اردوها و مسابقات ترجیح داده می شود، اما نتیجه باز هم مورد انتقاد است.

دیدگاه تان را بنویسید