جی پلاس

لژیونرهای ایران در صف اعزام به خدمت سربازی!

سه لژیونر ایران به روزهای اعزام به سربازی نزدیک شدند و باید دید چه تصمیمی در خصوص آن ها گرفته می‌شود.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ با وجود فروکش کردن فشارها به فوتبالیست ها برای سپری کردن دوران سربازی وظیفه عمومی، اکنون برخی از ملی پوشان و لژیونرهای فوتبال ایران در فاصله چند ماه تا 30 سالگی، مجبورند نسبت به تعیین تکلیف وضعیت خود اقدام کنند.

کاوه رضایی، مرتضی پورعلی گنجی و علیرضا بیرانوند، سه فوتبالیست لژیونر و ملی پوشی هستند که در 29 سالگی دغدغه سربازی را دارند و مهلت معافیت آن ها به پایان می رسد و باید به ایران برگردند!

موضوع به قانون مصوب ستاد کل نیروهای مسلح در مجلس شورای اسلامی و معافیت فوتبالیست های ملی پوش از سربازی تا 30 سالگی و بازیکنان لیگ برتری تا 28 سالگی مربوط می شود که بعد گذشت سه سال از تصویب چنین قانونی، حالا برخی از ملی پوشان تیم ملی به حد نصاب لازم برای شرکت در سربازی رسیده اند.

با توجه به تغییر و تحولات جدید در قوانین مربوط به امور نظام وظیفه، امکان خرید خدمت وجود ندارد و این سه ملی پوش که در 29 سالگی به سر می برند، با فرا رسیدن 30 سالگی، باید وضعیت معافیت موقت خود را مشخص کنند.

با توجه به اینکه هر سه بازیکن در دوران جوانی دوران سربازی را سپری نکرده و تا قبل از تصویب قانون با استفاده از معافیت تحصیلی و سپس معافیت فوتبالیست ها تا 30 سالگی از ایران به کشورهای خارجی تردد می کردند، ممکن است در آینده باز هم دچار مشکل شوند.

در گذشته و در دوران سرمربیگری کارلوس کی روش، فوتبالیست های زیادی به علت تاخیر حضور در دوران سربازی اجباری در هنگام اردوهای خارجی دچار مشکل می شدند اما در آن مقطع سازمان نظام وظیفه و ستادکل نیروهای مسلح این قانون را برای آن ها در نظر گرفت.

البته قانون سرباز قهرمان در جمهوری اسلامی هم وجود دارد که مشمول کسانی می شود که در بازی های آسیایی و المپیک به قهرمانی برسند اما در این سال ها فوتبال ایران هیچ گاه به المپیک نرفته و در آسیا هم توفیقی نداشته است.

باید دید این سه لژیونر ایرانی که جزو بازیکنان اصلی تیم ملی هم به شمار می روند، با فرا رسیدن 30 سالگی، چه اقدامی انجام خواهند داد و آیا قانون دامن آن ها را هم می گیرد؟

ظرف دو سه سال آینده، نوبت به بازیکنانی مانند علیرضا جهانبخش، سردار آزمون و دیگر ستاره های ایران هم می رسد و باید دید این لژیونرها چطور نسبت به حل و فصل این مسئله اقدام خواهند کرد. 

دیدگاه تان را بنویسید