جی پلاس

بحران در فوتبال ایران؛ ستاره های خارجی در عربستان و امارات!

در حالی که فرهاد مجیدی و یحیی گل محمدی در گیر و دار پرداخت نشدن دستمزد بازیکنان خود هستند، نمایندگان آسیایی امارات و عربستان با ستاره های گران قیمت خود آماده تصاحب جام نقره ای لیگ قهرمانان آسیا شده اند.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ لیگ قهرمانان آسیا از حدود یک ماه دیگر آغاز خواهد شد. رقبای عربی برای فتح این مسابقات و نگه داشتن جام قهرمانی در غرب آسیا، خریدهای نجومی خود برای جذب ستاره های بین المللی را آغاز کرده اند.

الهلال عربستان، یکی از پرافتخارترین تیم های آسیا و رقیب استقلال در مرحله یک هشتم نهایی، تغییرات بسیاری را با ورود مربی و بازیکنان تاثیرگذار انجام داده است. همچنین النصر، دیگر تیم عربستانی و رقیب تراکتور هم عقب نمانده است. در شرایطی که این دو تیم مدعی و پرافتخار برای تصاحب جام قهرمانی و نگه داشتن آن در غرب اسیا برنامه ریخته اند، در ایران وضعیت چندان مساعد نیست و سطح اعتراضات به عملکرد مدیریتی تیم ها به بالاترین حد خود رسیده و یحیی و فرهاد، سرمربیان استقلال و پرسپولیس هشدارهایی را درباره تقابل با رقبای خود داده اند.

*الهلال و النصر عربستان

سعودی ها هر ساله میلیون ها دلار برای جذب بازیکنان خارجی با کیفیت بسیار زیاد کنار می گذارند. آن ها در فصل نقل و انتقالات امسال هم دست به جیب شدند و از الان ستاره هایی را برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا جذب کرده اند.

لئوناردو ژاردیم، مربی صاحب سبک و پرتغالی سابق موناکو که ستاره هایی کنونی فوتبال فرانسه مانند کیلیان ام باپه را  معرفی کرده، سورپرایز الهلال برای تغییر ساختار فوتبال این باشگاه بود. او در حال ایجاد تغییرات گسترده ای است که منجر به افزایش ثبات و قدرت الهلال برای ارائه فوتبالی فراتر از فوتبال آسیا خواهد شد. این مربی پرتغالی – کلمبیایی با حضور در الهلال خواستار تغییرات گسترده در بازیکنان تیمش شده است. از خریدهای مطرح الهلال برای فصل جدید باید به جذب موسی مارگا، مهاجم سابق پورتو و همبازی مهدی طارمی اشاره کرد. آن ها همچنان در حال مذاکره برای جذب ستاره هایی دیگری از تیم های مطرح اروپا و آمریکا هستند تا هسته مرکزی تیم خود را با این قبیل بازیکنان باکیفیت تقویت کنند. در کنار مارگا باید به 6 بازیکن خارجی دیگر این تیم اشاره کرد که شاید برخی از آن ها در روزهای آینده از این تیم جدا شوند و جای خود را به ستاره های مدنظر ژاردیم بدهند.

مارگا

در النصر عربستان هم اوضاع به همین شکل است. اگر چه این تیم به اندازه الهلال از ساختار مدیریتی مناسبی برخوردار نیست ولی در خرید و جذب بازیکن به همین اندازه دست و دلباز است. آن ها با جذب مانو منزس، سرمربی نام آشنای برزیلی که هدایت سلسائو را در جام جهانی 2010 بر عهده داشت، وارد گود شده اند.

رامیرو فونس موری از ویارئال، تالیسکا از گوانگژو چین و همینطور وینست ابوبکر از بشیکتاش ترکیه سه خرید بزرگ النصر برای جبران ناکامی فصل گذشته مقابل پرسپولیس است. طلایی پوشان عربستان که رقابت تنگانگی هم با الهلال دارند، همچنان ستاره های خود مانند عبدالرزاق حمدالله را حفظ کرده اند و ماشاریپوف، ستاره ازبک را هم از الاهلی امارات پس گرفتند تا کاملا آماده دیدار با تراکتور و ادامه مسابقات لیگ قهرمانان شوند.

*الشارجه و الوحده امارات

تیم های اماراتی هم به همین اندازه برای تقویت ترکیب خود سرمایه گذاری کرده اند. شارجه، بهترین تیم کنونی امارات برنارد، ستاره سابق موناکو و بازیکن فصل گذشته اورتون را به خدمت گرفته که پیش از این زیر نظر لئوناردو ژاردیم بازی می کرد. همچنین کایو لوکاس، بازیکن فصل گذشته بنفیکا هم اخیرا به خدمت شارجه در آمده تا خط حمله این تیم اماراتی تقویت شود.

خربین

هنک تن کاته برای تقویت تیمش برای موفقیت در این رقابت ها، مهاجم برزیلی یعنی ژوائو پدرو با ارزش سه میلیون یورو را به خدمت گرفته و همچنان بازیکنان خارجی و تاثیرگذار خود مانند تیم ماتاژ و عمرخربین را هم در اختیار دارد تا از یک خط حمله بسیار خطرناکی بهره مند شود.

*در ایران چه خبر است؟

وضعیت در تیم های ایرانی خوب نیست. لیگ برتر تازه به اتمام رسیده و تیم ها زمان بسیار کوتاهی برای استراحت و تمرین خواهند داشت؛ این در حالی است که لیگ عربستان و امارات مدت ها قبل خاتمه یافته و الان هم در تمرینات پیش فصل به سر می برند.

از حیث بحث نقل و انتقالات هم اوضاع بر وفق مراد نیست. همین الان گل محمدی و مجیدی به فکر تسویه حساب قرارداد بازیکنان خود از فصول قبل هستند و برای فصل آینده هم دغدغه ماندن این بازیکنان را دارند. در واقع وضعیت به گونه ای است که شاید نمی توانند به جذب بازیکنان بزرگ فکر هم کنند. وضعیت تراکتور هم بدتر از این دو تیم است.

دربی 96 - پرسپولیس استقلال عیسی آل کثیر

با این وضعیت مالی ورشکسته و دلخوری بازیکنان از دریافت نکردن حقوق خود، امیدی به تقویت و آماده سازی تیم ها برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا نیست. حداقل فعلا دورنمای امیدوارکننده ای وجود ندارد ولی همیشه استعداد بهتر تیم های ایرانی بوده که رقبای متمول عربی را سر جای خود نشانده است.

با این حال وقتی بازیکنان ستاره سه تیم آسیایی بروند، در این صورت کاری از چند بازیکن جوان و نسبتا سن و سال دار ایرانی هم بر نمی آید و نمی توان انتظار معجزه داشت!

دیدگاه تان را بنویسید