جی پلاس

طباطبایی تست دوپینگ داد/ مقصودلو: در عمر شطرنجی ام چنین چیزی ندیده ام!

ستاره شطرنج ایران پس از صعود به مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی تست دوپینگ داد. مساله ای که تعجب شطرنج باز شماره یک ایران را هم به دنبال داشت.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ استاد بزرگ محمدامین طباطبایی در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی مارتیروسیان ارمنی را کنار زد و به جمع هشت بازیکن برتر جهان راه یافت. اما با وجود اتمام بازی هنوز از سالن خارج نشده است.

مقصودلو، نفر اول شطرنج ایران که در سوچی حضور دارد درباره این مساله گفت: بیرون سالن ایستاده بودم تا امین بیاید و با هم جشن بگیریم، اما با وجود این که زمان زیادی از بازی سپری شده او هنوز بیرون نیامده است.

وی ادامه داد: بیش از یک ساعت است که منتظر امین هستم. حس و حال و هیجان جشن گرفتنم از بین رفت و الان فقط منتظر هستم امین بیرون بیاید. پرس و جویی که انجام دادم مشخص کرد که مسئولان در حال گرفتن تست دوپینگ از طباطبایی هستند. تست دوپینگ دیگر چیست؟ من تا به حال چنین چیزی در شطرنج ندیده ام!

به گزارش جی پلاس، استفاده از مواد ممنوعه صرفا به داروهایی که باعث افزایش قوای جسمانی می شوند، محدود نمی شود، بلکه مصرف بعضی داروهایی که به شکل غیرعادی باعث افزایش تمرکز می شوند مانند ریتالین و ... ممنوع است. این مساله از سال 2001 وارد شطرنج شده است. هر چند وادا شطرنج را در زمره رشته های بسیار کم خطر در حوزه دوپینگ قرار داده است.

طباطبایی با این پیروزی ضمن راه یابی به مرحله یک چهارم نهایی و قطعی کردن جایزه 35 هزار دلاری (حدود 880 میلیونی)، جوایز حضور در مسابقات گرندپری 2022 را نیز به دست آورد. کارلسن قهرمان حال حاضر جهان، دودا، فدوسیف، ویدیت، کاریاکین، شنکلند و باکرو دیگر بازیکنان حاضر در مرحله یک چهارم نهایی خواهند بود.

صعود طباطبایی که در حال حاضر رنک 186 دنیا را در اختیار دارد به جمع 8 بازیکن برتر جهان شگفتی کارشناسان و رسانه های شطرنجی را بر انگیخته است.

دیدگاه تان را بنویسید