طرح عربستان و ایتالیا برای میزبانی مشترک جام جهانی 2030!

عربستان قصد دارد میزبانی جام جهانی 2030 را مشترک با ایتالیا برگزار کند و در حال برنامه ریزی برای این اتفاق بزرگ است.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ عربستان سعودی برای میزبانی جام جهانی 2030 خیز برداشته و قصد دارد این میزبانی را به طور مشترک با ایتالیا به دست بیاورد. دو کشوری که بیش از 2000 مایل با یکدیگر فاصله دارند.

ورزش سه نوشت: تلاش ها برای گرفتن میزبانی جام جهانی 2030 از مدتی پیش شروع شده و برای مثال اخیرا بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس خبر از احتمال میزبانی مشترک انگلیس و ایرلند برای این رقابت ها داد. اسپانیا و پرتغال نیز چنین ایده ای را در نظر دارند و میزبانی مشترک را تقاضا کرده اند.

جام جهانی 2030 احتمالا با 48 تیم برگزار خواهد شد و شاهد انجام 80 مسابقه خواهیم بود و به همین دلیل فیفا ایده میزبانی مشترک دو کشور را بیشتر مورد توجه قرار خواهد داد.

طبق گزارش منتشر شده در نشریه اتلتیک، عربستان سعودی در حال همکاری با شرکت مشاوره جهانی "Boston Consultancy Group" مستقر در ایالات متحده برای پیدا کردن کشوری برای میزبانی مشترک است و فعلا ایتالیا بیشترین شانس را دارد.

همچنین عربستان میزبانی مشترک با دو کشور عرب زبان شمال آفریقا و خاورمیانه ای مصر و مراکش را نیز در نظر دارد ولی مشکل اینجاست که این دو کشور از لحاظ بودجه و نیز زیرساخت، کمبودهایی جدی دارند.

عربستان چند سالی است که در ورزش شروع به سرمایه گذاری های جدی کرده است و به خصوص پس از رسیدن میزبانی جام جهانی 2022 به کشور همسایه قطر، حالا به طور جدی کسب میزبانی بزرگترین تورنمنت فوتبالی جهان را هدف گذاری کرده است.

عربستان در سال های اخیر میزبانی چند رویداد ورزشی معتبر را برعهده داشته است. دسامبر 2019 دیدار بوکس سنگین وزن جهان بین آنتونی جاشوا و اندی روئیز در این کشور برگزار شد. رالی داکار و گرندپریکس فرمول یک (برای نخستین بار) از دیگر رویدادهای مهم برگزار شده در عربستان بوده اند.

در یکی دو سال گذشته بحث خرید مالکیت باشگاه نیوکاسل توسط محمد بن سلمان نیز در میان بوده که به سرانجام نرسیده است.

ارتباط ایتالیا و عربستان در زمینه ورزشی هم در چند سال اخیر رشد داشته و برای مثال تاکنون دو دیدار سوپرکاپ ایتالیا در عربستان برگزار شده و سومی را نیز سال آینده شاهد خواهیم بود. ایتالیا اخیرا توانست فاتح یورو 2020 شده و بار دیگر بر قله فوتبال اروپا قرار بگیرد.

عربستان اما برای کسب میزبانی جام جهانی با موانعی جدی نیز روبرو است. مشکلات مربوط به حقوق بشر که باعث شد تا بن سلمان نتواند مالکیت نیوکاسل را برعهده بگیرد، جنگ یمن و نیز ترور جمال خاشقچی در سفارت عربستان در ترکیه، از دیگر معضلات عربستان در راه میزبانی جام جهانی هستند.

دیدگاه تان را بنویسید