جی پلاس

کرونا و یک اتفاق بی سابقه در جام جهانی شطرنج

شطرنجباز اندونزیایی در حین بازی مقابل نفر دوم جهان به دلیل مثبت شدن تست کرونا بازنده اعلام شد.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس، در حالی که دور دوم رقابت های جام جهانی شطرنج در سوچی روسیه در حال برگزاری است، یک اتفاق عجیب و کم سابقه در دور دوم رخ داد. بازی سوسانتو مگارانتو استاد بزرگ اندونزی با فابیانو کاروآنا از آمریکا در حال برگزاری بود که داور سر میز آمد و با اعلام این که تست کرونای بازیکن اندونزیایی مثبت شده از ادامه بازی وی جلوگیری و برایش باخت ثبت کرد.

این اتفاق در حالی رخ داد که بازی در حرکت 15 در حال پیگیری بود، اما قوانین و پروتکل های سفت و سخت مسابقات به داوران این اجازه را می دهد که در هر مرحله ای از مسابقات به محض اطلاع از تست مثبت یک بازیکن او را از جدول خارج کنند. به این ترتیب کاروانا که نفر دوم حال حاضر جهان نیز هست در بازی نخست پیروز شد. شطرنجباز اندونزیایی نیز بلافاصله از سالن خارج شد اما بنا به گفته سرداور همچنان امکان حضور او در بازی دوم وجود دارد و این اتفاق منوط به منفی شدن تست بعدی بازیکن خواهد بود. کاروانا نیز مجددا تست کرونا خواهد داد.

مگارانتو در دور نخست با حذف قائم مقامی به مرحله دوم رسیده بود. به این ترتیب شطرنج باز ملی پوش کشورمان که دو روز گذشته چهار بار با این بازیکن کرونایی پای میز نشسته باید بسیار مراقب باشد و تست های تشخیصی را با دقت انجام دهد. پیش از این محمد عرفان، دیگر شطرنجباز اندونزیایی نیز در دور اول نتوانسته بود به دلیل کرونا مقابل حریف ازبک بازی کند.

اما این تنها حمله کرونا به جام جهانی نبود. لوون آرونیان سوپراستاد بزرگ سرشناس ارمنی هم ظاهرا تب داشته مقابل حریف خود بازی نکرده و باخت فورفیت (عدم حضور) خورده است. مسئولان اعلام کردند که حال آرونیان کاملا خوب است و علایمی ندارد اما به دلیل احتیاط و حفظ سلامتی سایر بازیکنان به او اجازه بازی داده نشده است. بازی دوم نیز منوط به انجام آزمایش های بیشتر است.

دیدگاه تان را بنویسید