پایان دور اول جام جهانی شطرنج

صعود طباطبایی و ایدنی به دور دوم/ قائم مقامی حذف شد

دور نخست رقابت های جام جهانی شطرنج با صعود طباطبایی و ایدنی به مرحله بعد و حذف قائم مقامی و علی نسب به پایان رسید.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ دور اول جام جهانی شطرنج که در سوچی روسیه برگزار می شود، با صعود دو نماینده در بخش آزاد و حذف قائم مقامی و علی نسب به پایان رسید. محمدامین طباطبایی و پویا ایدنی به دور دوم راه یافتند، اما احسان قائم مقامی و مبینا علی نسب از دور رقابت ها کنار رفتند.

محمد امین طباطبایی 2.5 

بشیر (یمن) 1.5

در دیدارهای فکری (کلاسیک) طباطبایی بازی اول را به راحتی برد و در شرایطی که انتظار این می رفت که صعود آسانی داشته باشد در بازی دوم ناباورانه باخت تا کار به دیدارهای تکمیلی کشیده شود. در دیدار های تای بریک (با زمان 30 دقیقه) طباطبایی با مهره سیاه حریفش را شکست داد و در دیدار دوم در حالی که در وضعیت برنده بود ریسک نکرد و با تساوی صعودش را قطعی کرد. حریف بعدی طباطبایی در دور بعد فرانس برکس از فرانسه با ریتینگ 2673 در جایگاه 64 (مشترک) رده بندی خواهد بود

پویا ایدنی 2

رحمان زیار (بنگلادش) 0

دیگر استاد بزرگ شطرنج ایران در هر دو دیدار فکری، حریفش را شکست داد تا صعودش را بدون نیاز به دیدارهای تکمیلی قطعی کند. ایدنی در دور دوم به مصاف دیوید آنتون گیهارو،  استاد بزرگ اسپانیایی با ریتینگ 2673 خواهد رفت و دیدار سختی خواهد داشت. گیهارو که در حال حاضر رنک 63 دنیاست سابقه عبور از ریتینگ 2700 را نیز در کارنامه دارد.

احسان قائم مقامی 1.5

سوسانتو مگارانتو 2.5

باسابقه ترین عضو تیم ملی شطرنج در دور نخست نتوانست انتظارات را برآورده کند و با قبول شکست مقابل استاد بزرگ اندونزیایی وداعی زودهنگام با رقابت ها داشت. هر دو دیدار فکری با نتیجه مساوی دنبال شد اما در دیدارهای رپید مگارانتو یک تساوی و یک پیروزی کسب کرد تا قائم مقامی از جدول خارج شود. اولین استاد بزرگ شطرنج ایران در دوره گذشته با حذف یانئی، چهره سرشناس شطرنج چین شگفتی ساز شده بود.

مبینا علی نسب 0.5

بتول ییلدیز 1.5

استاد بین المللی شطرنج بانوان با قبول شکست در مجموع دو دیدار فکری مقابل حریف ترک از دور رقابت ها کنار رفت. علی نسب در دوره گذشته با درخششی خیره کننده توانسته بود به عنوان تنها ایرانی در تاریخ ادوار جام های جهانی به دور سوم رقابت ها راه پیدا کند.

پرهام مقصودلو و سارا خادم الشریعه به دلیل داشتن جایگاه مناسب در رده بندی جهانی در دور اول با قرعه استراحت روبرو بودند و کار خود را از دور دوم آغاز خواهند کرد. به این ترتیب ایران 4 نماینده در دور دوم جام جهانی خواهد داشت.

 

دیدگاه تان را بنویسید