جی پلاس

دربی از فغانی چه انتظاری دارد؟

داور برجسته ایران، قاضی فینال المپیک و رده بندی جام جهانی به عنوان داور دربی انتخاب شد تا شاید فضای ملتهب حاکم بر فوتبال ایران و جامعه داوری قدری التیام بیابد.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ تیم های پرسپولیس و استقلال در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی روز پنج شنبه با هم روبرو خواهند شد. قضاوت این دیدار حساس بر عهده علیرضا فغانی گذاشته شده که مدتی است در ایران حضور ندارد و در استرالیا سوت می زند. 

حساسیت دیدار روز پنج شنبه به واسطه دربی بودن مانند همه دیدارهای قبلی دو تیم که پابرجاست اما تقابل این دو تیم به شکل حذفی یعنی برنده لازم، شرایط را سخت تر می کند. چرا که امکان تساوی وجود ندارد و یک تیم باید حذف شود. این یعنی در پایان بازی احتمالا یک تیم خشمگین خواهیم داشت! 

نبود VAR، عملکرد بد داوران و فرار رو به جلو کمیته داوران، قضاوت های پرحرف و حدیث و پایین آمدن آستانه تحمل مربیان و بازیکنان از جمله مسائلی بوده که باعث شده فضای داوری در فوتبال ایران به شدت ملتهب باشد. این فضای ملتهب داوران را به سمت احتیاط و اداره بازی برده و همین مساله خود باعث به وجود آمدن حاشیه های دیگری شده است.

یکی از خصوصیات مورد تحسین فغانی در زمینه داوری، قاطعیت و بی تعارف بودن اوست. خصوصیتی که می تواند بسیار به کمک جامعه داوری بیاید. در هفته های اخیر داوران خصوصا در دیدارهای حساس این اصل مهم و حیاتی داوری را به دست فراموشی سپرده اند و باعث ایجاد جنجال بیشتری شده اند. مماشات با بازیکنان و مربیان خاطی و معترض با برچسب مدیریت بازی هرگز در فوتبال ایران جواب نداده و وضعیت فعلی ناشی از همین مدیریت های بیجاست.

برای مثال یحیی گل محمدی پس از اعتراض شدید و البته بی موردی که در بازی با گل گهر انجام داد، از بازی اخراج نشد. ترس از دادن کارت قرمز کاملا در چهره داور هویدا بود و همین عدم اجرای قانون دستاویزی برای تیم رقیب شد. در صورت برخورد قاطع و قانونی با گل محمدی حتی امکان محرومیت بیش از یک جلسه ای او هم وجود داشت، چرا که مدل پرخاشگری او به هیچ وجه طبیعی نبود.

در سوی مقابل بازیکنی مانند قایدی به گواه کارشناسان بارها در زمین عمل شبیه سازی را انجام داده و کارت زرد نگرفته است. مجیدی بارها از صحبت در نشست خبری خودداری کرده است. اگر داوران در همین دو مورد قاطع برخورد می کردند شاید پرسپولیس بدون سرمربی باید دربی را بازی می کرد و استقلال بدون مهره کلیدی اش یعنی قایدی به میدان می رفت. 

اگر فغانی همانی باشد که همیشه بوده، اگر توصیه ای به او نشده باشد، اگر قصد نداشته باشد به هر شکلی فقط بازی را مسالمت آمیز تمام کند و در سوت پایان بدمد، اگر همان داوری باشد که با خشم در چهره فوق ستاره آلمانی ها نگاه می کند و به او می گوید به من نزدیک نشو، دربی روز پنج شنبه تلفات زیادی خواهد داشت. در شرایطی که هر دو تیم پرسپولیس و استقلال در روزهای اخیر به شدت به هم حمله کرده و یکدیگر را زیر سوال برده اند، یک خطای خشن می تواند جرقه ای بر انبار باروت باشد. آن وقت تخمین این که بازی 22 نفره با چند نفر تمام می شود کار آسانی نیست! 

دیدن دربی تمیز، کم برخورد، با کیفیت، کم کارت و فنی آرزوی همه فوتبال دوستان و هواداران هر دو تیم است، اما این اتفاق باید توسط تیمها، اندیشه های تاکتیکی مربیان و کیفیت فنی بازیکنان رقم بخورد نه مصلحت اندیشی داور. این که بازی کم تنش و به دور از حاشیه باشد وظیفه بازیکنان و کادر فنی دو تیم است نه فغانی و او وظیفه دارد هرگونه کج روی و حاشیه سازی را مطابق قانون مجازات کند. این صراحت در اجرای قانون و بی پروایی تنها انتظاری است دربی از فغانی دارد و البته احتمالا تنها دلیلی که قضاوت این بازی به او سپرده شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید