گزارش جی پلاس از پنالتی ها در بازی استقلال و پرسپولیس؛

راز جالب ضربات پنالتی در دربی تهران؛ واقعیت یا خرافات؟!

تاکنون دو بار ضربات پنالتی تعیین کننده پیروز دربی تهران بوده اند و روز پنج شنبه امکان تقابل استقلال و پرسپولیس در پنالتی ها وجود دارد ولی آیا می توان با تحلیل و آمار و ارقام گفت که کدام تیم شانس بیشتری برای پیروزی دارد؟ آیا ضربات پنالتی شانسی است و انتخاب دروازه و اولین پنالتی صرفا یک خرافه است؟

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ استقلال و پرسپولیس در نود و ششمین دربی تهران برابر هم قرار می گیرند. با توجه به تقابل دو تیم در جام حذفی، انتظار رسیدن به ضربات پنالتی که اوج یک مسابقه فوتبال است، وجود دارد. در دیدارهای حذفی فقط دو بار ضربات پنالتی در تعیین تیم پیروز نقش داشته است که آخرین بار مربوط به جام حذفی فصل گذشته بود.

پیش تر در سال 1367 در یک چهارم نهایی جام حذفی بازی پرسپولیس و استقلال با تساوی بدون گل در وقت قانونی به پنالتی رفت و پرسپولیسی ها با نتیجه 4-1 پیروز میدان شدند. از آن بازی، هیچ کس در کادرفنی دو تیم حضور ندارد.

دومین دربی که با پنالتی ها به پایان رسید، به تابستان سال گذشته و دربی 93 مربوط می شود که گل محمدی و مجیدی هدایت پرسپولیس و استقلال را بر عهده داشتند. این دیدار در وقت های معمول 2 بر 2 تمام شد و این بار در پنالتی ها استقلال به برتری 4 بر یک دست یافت تا در نهایت هر دو تیم به تساوی یک بر یک دست یابند.

در نتیجه اگر برای سومین بار شاهد ضربات پنالتی برای تعیین تیم پیروز باشیم، در این صورت قصه داربی 96 کمی فرق می کند!  مطمئنا بخشی از تمرینات هر دو تیم در روزهای اخیر مربوط به همین سناریو است و هر دو مربی سعی کردند بهترین نفرات خود را برای این مسابقه شناسایی کنند ولی آیا ضربات پنالتی تابعی از یک سری قوانین است یا صرفا یک مسئله شانسی است؟

دربی 95 - پرسپولیس استقلال

*خرافات یا واقعیت؛ تحلیل هایی درباره ضربات پنالتی!

سایت اتلتیک در بررسی ضربات پنالتی که پس از دیدار تیم های انگلیس و ایتالیا انجام داد، می نویسد: تحقیقات نشان می‌دهد که پیروزی در ضربات پنالتی یک عادت است: «اگر تیمی در پنالتی‌های قبلی شکست بخورد، احتمال از دست رفتن پنالتی توسط بازیکنان افزایش پیدا می‌کند و اگر تیمی پیروز شود، احتمال گلزنی بازیکنان آن بالاتر می‌رود. اما به نظر می‌رسد که چنین موضوعی در ضربات پنالتی یک تورنمنت باشد، صادق نیست.»

این سایت در ادامه تحلیل خود از ضربات پنالتی می نویسد: « سپس به قرعه سکه می‌رسیم. یک رنگ به یک دروازه و رنگ دیگر به دروازه مقابل آن تعلق دارد؛ هرچند تحقیقات می‌گوید این که پنالتی‌ها در چه سمتی زده شوند، هیچ تاثیری در نتیجه ندارد»

در واقع تفکر قالب این است اگر پنالتی ها در سمتی زده شود که طرفداران یکی از تیم ها بیشتر باشد، به علت سروصدا و جو موجود، به نفع همان تیم است اما اتلتیک چنین موضوعی را رد می کند!

در ادامه آمده است: «مرحله بعد انتخاب اولین ضربه پنالتی است. هر بازیکنی می داند تیمی که اولین ضربه را بزند، دست بالاتر را دارد - هر چهار ضربات پنالتی در اتورنمنت یورو 2020 به سود تیمی به پایان رسیده که پشت اولین ضربه قرار گرفته است.»

تاریخچه تقابل های استقلال و پرسپولیس هم نشان می دهد همین وضعیت صادق است. پرسپولیس در سال 67 شروع کننده پنالتی ها بود و به پیروزی رسید و در سال 99 استقلال با دیاباته ضربات را شروع کرد و در نهایت به پیروزی دست یافت

در نتیجه این تحلیل اتلتیک می نویسد: « این اتفاق باعث شد که جرارد پیکه، مدافع اسپانیا، خواهان بازگشت به سیستم abba برای پنالتی‌ها باشد (هرچند او پس از زدن اولین ضربه توسط تیمش و پیروزی برابر سوییس چندان هیاهو نکرد).

به گفته پیکه بهتر از است ضربات به این شکل زده شود که در هر دو یک تیم ضربه نخست را بزند؛ یعنی اگر استقلال پنالتی اول را زد، پرسپولیس پنالتی اول و دوم خود را پشت سر هم بزند و بعد استقلال پنالتی های دوم و سوم خود را روانه دروازه کند. سپس پرسپولیس پنالتی سوم و چهارم خود را بزند و به این ترتیب ضربات ادامه یابد. آمارهای اتلتیک نشان می دهد این ایده کاملا منصفانه بوده است!

اتلتیک نوشت: « این سیستم به صورت آزمایشی در فاصله سال‌های 2017 تا 2019 اجرا شد و آمار آن به صورت خلاصه بدین صورت است که این سبک در 36 ضربه پنالتی مورد استفاده قرار گرفت: تیمی که پشت اولین ضربه ایستاد 18 بار و تیمی که دومین ضربه را زد هم 18 بار برنده شدند. هر چند گفته شد که دنبال کردن سیستم گلزنی از نظر مردم بسیار پیچیده بوده و بنابراین استفاده از آن کاملا منتفی شد.»

*ضربات پنالتی شانسی است؟

تمامی مربیان انگلیس که تیم‌شان در پنالتی‌ها شکست خورد، معتقد بودند که ضربات پنالتی مانند بخت‌آزمایی است و نمی‌توان برای آنها تمرین کرد و آماده شد.

دیدیه دشان مربی تیم ملی فرانسه هم بعد از حذف مقابل سوئیس در ضربات پنالتی بر این نکته تاکید کرد که ضربات پنالتی شانسی است و نمی توان براساس تحلیل ها و آمار و ارقام به این موضوع نگاه کرد.

با این حال ساوت‌گیت باور دارد پنالتی‌ها مهارتی قابل تمرین هستند که می‌توانند بهبود پیدا کنند،: «این به من مربوط است. این مسئولیت من است. من کسانی که پشت ضربه ایستادند را انتخاب کردم. من پنالتی‌زن‌ها را بر اساس عملکردشان در تمرینات انتخاب کردم و هیچکس به خواست خودش پشت ضربه نایستاد. این انتخاب من است. مسئولیت آن با من است. ما در تمرینات روی پنالتی کار کردیم. این ترتیبی بود که به آن رسیدیم. می‌دانستیم که آنها بهترین پنالتی‌زن‌هایی هستند که در زمین باقی مانده‌اند.»

برخی از تیم ها و مربیان در هنگام ضربات پنالتی از بازیکنان می خواهند که به صورت دلخواه داوطلب شوند اما در مواقعی این مربیان هستند که براساس اطلاعات خود، بازیکنان را انتخاب می کنند.

به گزارش جی پلاس؛ درباره یحیی گل محمدی و فرهاد مجیدی اطلاعاتی در دست نیست که چه نگرشی به پنالتی دارند اما مسئله که می دانیم این است که هر کسی که پنالتی ها را شروع کند، شانس بیشتری برای پیروزی دارد.

دیدگاه تان را بنویسید