در گفت وگو با جی پلاس مطرح شد

VAR را به ایران بیاورید تا دنیا به ما نخندد!

مشکلات داوری در فوتبال این روزها به اوج خود رسیده و مربیان نتیجه نگرفتن تیم خود را به گردن داوران می اندازند.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس، در حالی که به هفته های پایانی و حساس لیگ برتر فوتبال نزدیک می شویم و در بالا و پایین جدول رقابت تنگاتنگی بین تیم ها برای قهرمانی، کسب سهمیه آسیایی و بقا وجود دارد اما اشتباهات داوری  بیش از حد شده و به معضل اساسی برای فوتبال کشورمان  تبدیل شده است.

البته مشکلات داوری در فوتبالمان زیاد است اما فدراسیون فوتبال  هم برای کاهش سوت های اشتباه و پیشرفت داوری کاری نکرده است. بنابراین با این شرایط و حقوق پایین داوران نباید توقع داشته باشیم که داوران با تمرکز لازم و درست سوت بزنند.

ضیا عربشاهی پیشکسوت فوتبال کشورمان درباره مشکلات داوری فوتبال در گفت و گو با خبرنگار جی پلاس اظهار کرد: کمیته داوران که برای قضاوت بازی ها چیدمان می کند، آیا حق و حقوق آنها را می دهد؟ به نظرم داوران مظلوم واقع شدند. اشتباه در داوری وجود دارد اما داوران برای سوت زدن یک بازی خیلی فشار را تحمل می کنند و باید به آنها حق بدهیم.

او در ادامه گفت: به نظرم باید حق و حقوق داوران را بدهیم و مسئولان فوتبال برنامه ای در نظر بگیرند که اگر داوران اشتباهی مرتکب شدند، آنها را جریمه شان کنند. به طور مثال اگر داوران یک میلیون حقوق می گیرند، در صورتی که اشتباهی مرتکب شدند فقط  قضاوت یک بازی را به آنها بدهیم. ما حق داوران را می دهیم که از آنها توقع داشته باشیم به نحو احسن سوت بزنند. داوران ما مغرضانه سوت نمی زنند.

عربشاهی گفت: یکسری از مربیان زمانی که تیمشان شکست می خورد، داور را مقصر می دانند و این اصلا درست نیست. در همه جای دنیا حتی کوچکترین کشور آسیایی از VAR استفاده می شود و با وجود اینکه فوتبال ما در آسیا حرف اول را می زند اما  سیستم کمک داور ویدیویی نداریم. به نظرم عزیزی خادم به جای برگزاری جشن و اهدای کارت هدیه ، سیستم کمک داور ویدیویی برای فوتبال کشورمان خریداری کند تا دنیا به ما نخندند.

پیشکسوت پرسپولیس درباره اظهارات استقلالی ها مبنی بر اینکه داوری ها به نفع پرسپولیس است، گفت: تیم پرسپولیس مقتدرانه بازی های خود را برنده می شود و سرخپوشان شخصیت برد دارند و  داوری در نتایج آنها تاثیری ندارد. همچنین داور فقط تعیین کننده نتایج نیست و 22 بازیکنی که در مستطیل سبز بازی می کنند در کسب نتایج دخیل هستند. علاوه بر این، بازیکنان خلاقی در پرسپولیس هستند که با کارهای انفرادی خود می توانند گره بازی را باز کنند. به نظرم درست نیست که بگوییم داوران به نفع پرسپولیس سوت می زنند.

او افزود: به نظرم جنگ روانی برای پرسپولیس به راه انداختند تا روحیه بازیکنان را کاهش بدهند اما آنها نمی دانند که این موضوع روی عملکرد پرسپولیسی ها تاثیری ندارد و آنها انگیزه شان برای بردن بیشتر می شود. همچنین سپاهان تنها رقیب سرسخت پرسپولیس است که می تواند برای سرخپوشان دردسر ساز شود.

دیدگاه تان را بنویسید