جی پلاس

#استراماچونی_را_برنگردانید!

سرمربی اسبق استقلال پس از سپری شدن آخرین روزهای استراحت با حقوق، سرانجام هدایت تیم فوتبال الغرافه را بر عهده گرفت.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ آندره‌ا استراماچونی که حدود دو سال پیش از هدایت استقلال کنار رفت، سرانجام با امضای قراردادی سنگین هدایت تیم فوتبال الغرافه را بر عهده گرفت تا باز هم حرفه مربیگری را در خاورمیانه ادامه دهد. زمانبندی استراماچونی برای پیوستن به الغرافه بسیار دقیق بود و البته کاملا در تناقض با تمام صحبت هایی که پس از خروج از استقلال مطرح کرده بود.

پس از جدایی استراماچونی هشتگ استراماچونی را بازگردانید تبدیل به یک ترند شد. خود مربی ایتالیایی هم همیشه تاکید می کرد که آماده بازگشت است و تنها رفتار مدیران مانع از حضور دوباره او در استقلال شده است. صحبت هایی که حالا کاملا مشخص شده که واقعیت نداشت و استراماچونی هیچ تمایلی برای بازگشت نداشت چرا که به خوبی می دانست می تواند در خانه بنشیند و بدون هیچ دردسری تا آخرین ریال (بخوانید یورو) را از حلقوم استقلال بیرون بکشد.

در این بین صفحات هواداری با تکیه بر استوری ها و پست های عوام فریبانه استراماچونی عنوان می کردند که او عاشق استقلال است و تمایل دارد برگردد. اختلافات و بحث های زیادی بر سر بازگشت او صورت گرفت. فتح الله زاده آمد و نیامده رفت. بحث مذاکره مجدد با استراماچونی، شکایت به دادگاه و ... وقت زیادی از استقلال تلف کرد و در نهایت مشخص شد که استراماچونی کاملا با برنامه این مدت را سپری کرده است.

در این که مدیران استقلال با بی تدبیری باعث انباشته شدن بدهکاری به او شدند و این امکان را در اختیارش گذاشتند که از حقش استفاده کرده و از تیم جدا شود و خسارت بگیرد تردیدی نیست، اما روی صحبت با هواداران ساده دلی است که گمان می کردند استراماچونی عاشق استقلال و ایران است که اگر چنین بود با توجه به عملکرد خوبی که با آبی پوشان پایتخت از خود بر جای گذاشته بود و حتی پیشنهاد هم داشت می توانست هدایت یک تیم دیگر را بپذیرد تا استقلال مبلغ کمتری بابت خسارت به او بپردازد اما او تا آخرین روزی که می توانست صبر کرد و هدایت هیچ تیمی را نپذیرفت تا بتواند کل طلبش از استقلال را وصول کند.

کسی از استراماچونی انتظار بخشش نداشت اما حتی اگر پول مهم بود برای او چه  فرقی می کرد که از استقلال بگیرد یا باشگاهی دیگر اما او نشان داد که حاضر است تا آخرین روز در خانه بنشیند، باشگاهی که مدعی بود عاشق هوادارانش است را به خاک سیاه ورشکستگی بنشاند اما هدایت تیمی دیگر را قبول نکند.

او حتی در زمان خروجش از ایران نیز صادقانه رفتار نکرد. ابتدا مدعی شد که اگر بخشی از طلبش پرداخت شود باز می گردد. با شرایط تحریم و اوضاع بی پولی باشگاه استقلال، مبلغ مورد نظر او با وساطت بانک مرکزی، وزارت خارجه و سفارت ایران در ایتالیا و ... به هر شکلی بود پرداخت شد اما او پولش را گرفت و پای میز مذاکره حرف های قبلی اش را زد تا مشخص شود حرکتش صرفا تلاشی بوده برای زنده شدن بخشی از طلبش و نه هموار شدن مسیر برای مذاکره و بازگشت.

زمانی هم که صحبت از بازگشت مجدد او برای امضای قرارداد شد، پیج های هواداری باز هم فریب خوردند و اعلام کردند که بازگشت استراماچونی به صرفه است چرا که اگر او بازگردد پول طلب قبلی اش هزینه قرارداد جدید خواهد بود اما این ادعا هم درست نبود و استراماچونی صراحتا اعلام کرد قرارداد قبلی باید تسویه و سپس قرارداد جدیدی باید امضا شود.

استراماچونی حتی حدود ده روز پیش که با الغرافه به توافق رسیده بود، تعمدا و با علم به مدت زمان سپری شده از فسخ قراردادش با استقلال، روند امضای قرارداد با تیم قطری را کش داد تا بتواند پولش را کامل بگیرد و البته همچنان هستند هوادارانی احساسی که گمان می کنند او در همان مدت کوتاه چنان عاشق استقلال شده که حاضر است از همه چیزش بگذرد!

 در فوتبال ایران که مسائل فنی با عرق هواداری و تعصب و ... گره خورده شاید بتوان کسانی را پیدا کرد که به خاطر علاقه و احساسات شان از خیر پولشان بگذرند، البته آن هم نه در عصر حاضر بلکه حدود دو سه دهه پیش. چرا که بازیکنان کنونی هم که داعیه عشق به رنگ و لوگو دارند، پای عمل که رسید پول را انتخاب کردند. قرمز و آبی هم ندارد؛ در جمع آبی ها مدیرعامل وقت استقلال عنوان کرد حاضر شده گران ترین قرارداد تاریخ فوتبال ایران را به علی کریمی بدهد اما او تصمیم به رفتن گرفت. در جمع قرمزها شجاع خلیل زاده که هواداران پرسپولیس سر تعصب و عشق به پیراهنش قسم می خوردند، به راحتی راهی قطر شد و بوسه اش را به لوگوی تیم جدیدش منتقل کرد!

اما حتی با پذیرش این که هنوز بازیکنان وطنی هستند که فراتر از مسائل مالی به عشق پیراهن تیمشان بازی می کنند.  در فوتبال حرفه ای و خصوصا از نوع اروپایی اش چنین مسائلی وجود ندارد و استراماچونی هم مانند هر مربی دیگری که به ایران آمد، مذاکره کرد، قرارداد بست، پول گرفت، خسارت گرفت و رفت. به همین راحتی و بدون هیچ چیز کم و زیاد.

تلاش و تعصبی که هواداران استقلال برای بازگشت استراماچونی با هشتگ زدن در فضای مجازی و ... به خرج دادند، اگر در مسیر دیگری مانند تغییر ساختار مدیریتی باشگاه، جلوگیری از قراردادهای نجومی و ... انجام می دادند، فواید بیشتری برای تیم مدنظرشان به دنبال داشت.

دیدگاه تان را بنویسید