گزارش جی پلاس از دو روی برخورد با اقدام امنیتی

حمله به اتوبوس دورتموند 14 سال زندان؛ حمله به اتوبوس پرسپولیس 2 سال ممنوعیت حضور در ورزشگاه!

در حالی که حدود چهارسال پیش فردی به خاطر حمله به اتوبوس دورتموند با بمب دست ساز به 14 سال زندان محکوم شده بود اما مسئولان کمیته انضباطی خاطیان و حمله کنندگان به اتوبوس پرسپولیس را فقط دو سال از حضور در ورزشگاه محروم کردند!

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ "14 سال زندان برای فرد حمله کننده به اتوبوس دورتموند" این جریمه مسئولان برای "سرگی دابلیو" مردی بود که با بمب دست ساز به اتوبوس تیم دورتموند حمله کرد و باعث مصدومیت مارک بارترا و البته یک مامور پلیس شد. این شخص قبل از بازی دورتموند و موناکو در لیگ قهرمانان اروپا در راه عزیمت تیم به ورزشگاه با بمب دست ساز باعث آسیب به اتوبوس باشگاه شد.

حمله به اتوبوس دورتموند و پرسپولیس

"2 سال محرومیت از حضور در ورزشگاه برای حمله کنندگان به اتوبوس پرسپولیس"؛ کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال پس از بررسی تخلف مهرداد حسن پور و پارسا کریمی به دلیل پرتاب مواد محترقه و محرز شدن تخلف این افراد، اعلام کرد که هر کدام به مدت ۲ سال از ورود به ورزشگاه‌های فوتبال و فوتسال کشور و جبران خسارات مالی وارده محکوم شدند و رای صادره قابل اجرا بوده و ظرف مهلت ۷ روز از تاریخ این ابلاغ، قابل اعتراض نزد کمیته استیناف است.

حمله به اتوبوس دورتموند و پرسپولیس

بدون هیچ توضیح و تفسیری مقایسه این دو اتفاق و احکامی که در خصوص آن ها صادر شده نشان می دهد تا چه اندازه فوتبال ایران از نظر اجرای قوانین و مقررات دچار ضعف است. با وجود اینکه اقدام این دو نفر می توانست به واژگونی اتوبوس باشگاه پرسپولیس و حتی اتفاق فاجعه بار دیگری هم منجر شود اما بعد از یک ماه جریمه عجیب و غریبی برای آن ها در نظر گرفته شد که به  هیچ عنوان بازدارنده نیست. نکته مورد نظر در خصوص جریمه دو نفر هم کاملا شبیه به طنز و یک شوخی است؛ دو سال محرومیت از حضور در ورزشگاه؟! اصلا چه زمانی قرار است تماشاگران اجازه حضور در ورزشگاه ها را پیدا کنند؟ کدام سیستم می تواند ورود این دو نفر به استادیوم ها را بررسی کند و از حضور احتمالی آن ها جلوگیری کند؟!

در جریان حمله سرگی به دورتموندی ها (فارغ از اهداف) به خاطر شکستن شیشه بارترا آسیب دید و حتی بازی به زمان دیگری موکول شد. بسیاری از باشگاه ها از جمله ولفسبورگ با زردپوشان ابراز همدردی کردند و فیفا هم بیانیه فوری در این باره منتشر کرد. حتی پلیس امنیت آلمان هم وارد ماجرا شد اتفاقی که در پرونده پرسپولیس رخ نداد. نکته قابل توجه دیگر هم این است که مسئولان کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایرران هیچ جریمه ای برای باشگاه ذوب آهن که مسئول حفظ امنیت تیم مهمان بود در نظر نگرفت و به همین راحتی از آن گذشت. حتی در دقایق ابتدایی رخ دادن این حادثه دائم این موضوع تکذیب شد و یک ادعای بی اساس از سوی پرسپولیس به حساب آمد!

حمله به اتوبوس دورتموند و پرسپولیس

اینکه یک طرف ماجرا پرسپولیس است و طرف دیگر ذوب آهن و سپاهان تفاوتی ندارد و حتی اگر جای این تیم ها عوض می شد یا این اتفاق برای تیم دیگری رخ می داد بازهم این رای عجیب بود. اگر در جریان لیگ قهرمانان آسیا این اتفاق برای حریف خارجی رخ می داد چه می شد؟ آیا بازهم سن کم یا شیطنت این دو نفر ملاک قرار می گرفت یا AFC با شدیدترین جرایم باشگاه را نقره داغ می کرد؟

همین حالا نیز اگر ماجرای این پرونده به گوش مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا برسد که حتما اینگونه خواهد شد، آن ها در میزبانی های بعدی تیم های ایرانی حتما این مسائل را مورد توجه قرار خواهند داد. وقتی برای یک بازی در لیگ برتر امکان اجرای امنیت کامل وجود ندارد چگونه تیم ها می توانند امنیت مسابقات بزرگ را تضمین کنند؟

مسئولان باشگاه زنیت امروز برای امضای قرارداد خواهرخواندگی وارد اصفهان شدند، قطعا برای آن ها هم تعجب برانگیز خواهد بود که چنین اتفاقی در یک بازی لیگ برتری ایران رخ داده باشد و مسئولان تا این حد نسبت به آن بی اهمیتی کنند. قطعا حفظ امنیت این افراد با وجود اینکه به عنوان کاروان تیم زنیت به اصفهان نیامدند برعهده سپاهان است. اگر اتفاقی مشابه برای این گروه روسی رخ بدهد چه واکنش هایی در سطح بین الملل به همراه خواهد داشت؟

حمله به اتوبوس دورتموند و پرسپولیس

برای چنین اتفاقاتی فارغ از بحث فوتبالی آن ها می توان پای پلیس امنیت را هم به ماجرا باز کرد اما فدراسیون با مهربانی و عطوفت عجیب و غریبی با خاطیان برخورد کرد تا دیگران هم برای انجام اقدام مشابه تشویق شوند!

بحث های رنگی و اینکه فدراسیون از چه تیمی حمایت می کند و با کدام تیم دشمنی دارد ملاک غیر منطقی و نادرستی برای بررسی چنین موضوعاتی است. در طول برگزاری مسابقات فوتبال ایران همواره مماشات عجیب در پرونده های مختلف صورت گرفته و همین سبب شده که در هر هفته از رقابت ها شاهد مسائل تاسف باری باشیم. هنوز کسی آب معدنی ها جادویی را فراموش نکرده و سرانجام هم مشخص نشد کاری که می توانست منجر به مرگ بازیکنان شود توسط چه کسانی صورت گرفته بود!

 

دیدگاه تان را بنویسید