گزارش جی پلاس

آرژانتین بی‌خطر و کسل‌کننده مقابل برزیلی‌های بی‌رقیب/ یک لشکر پشت نیمار؛ مسی تنها!

تیم ملی آرژانتین بدون درخشش و با انجام بازی های کسل کننده توانست به یک چهارم نهایی کوپا آمه‌ریکا صعود کند اما برزیل با قدرت حریفانش را شکست داد و راهی مرحله حذفی شد.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس، هفته سوم مرحله گروهی کوپا آمه‌ریکا ۲۰۲۱ به پایان رسید و برزیل و آرژانتین به دور بعد راه یافتند. دو تیم بزرگ قاره آمریکای جنوبی با دو چهره متفاوت حضورشان را در مرحله یک چهارم نهایی قطعی کردند. آلبی سلسته با رهبری لیونل مسی در میدان و سرمربی جوانش لیونل اسکالونی در سه بازی نخست گروه پنج تیمی اش دو پیروزی کسب کرد و برابر شیلی متوقف شد. در ظاهر به نظر می رسد آرژانتین عملکرد موفقی داشته است اما در واقع با یک نمایش ضعیف چنین نتایجی را کسب کرد. تیم اسکالونی در دقایق نخست بازی ها گل می زند و با همان تک گل پیروز می شود. ستاره های آرژانتینی پس از این که نتیجه یک بر صفر به نفعشان می شود بدون داشتن برنامه ای مشخص عقب نشینی می کنند یا تنها حفظ توپ می کنند تا سوت پایان به صدا در آید. بازی آلبی سلسته در ۴۵ دقیقه دوم به شدت افت می کند. بازیکنان این تیم تک موقعیت های گلی که به وجود می آید را هم از دست می دهند تا در لحظات آخر بازی برای حفظ نتیجه حتی به وقت کشی هم متوسل شوند، روشی که برابر کلمبیا در آخرین بازی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر کاملا قابل مشاهده بود. 

تیم اسکالونی پیش از شروع کوپا در دو دیدار انتخابی جام جهانی با چنین روشی پیروزی ها را با تساوی عوض کرد تا چهار امتیاز مهم را از دست بدهد و از صدر جدول فاصله بگیرد. آرژانتین در فاصله یازده روز دو بار برابر شیلی قرار گرفت که هر دو دیدار با نتیجه مشابه یک- یک به پایان رسید. آلبی سلسته به دلیل نداشتن برنامه به راحتی سه امتیاز را از دست داد. اگر این تیم در دو بازی بعد به ترتیب مقابل اروگوئه و پاراگوئه توانست پیروز شود به این خاطر بود که حریفانش در دوران اوج خود به سر نمی برند و افت کرده‌اند. اروگوئه برابر آرژانتین حتی یک ضربه در چارچوب نداشت و پاراگوئه در باز کردن دروازه آلبی سلسته ناتوان بود. این موضوع باعث شد بینندگان شاهد کسل کننده ترین بازی جام باشند. آرژانتین در بازی آخر خود با ترکیبی نسبتا متفاوت به میدان رفت اما بازیکنان این تیم دوباره نشان دادند که در تیم ملی با سطح اصلی خود فاصله زیادی دارند و ضعیف ظاهر شدند. تعویض های بی فایده اسکالونی یکی دیگر از نکات قابل بحث است. سرمربی جوان آرژانتینی در نیمه دوم بازی ها سعی می کند با جا به جایی چند بازیکن شرایط را بهتر کند اما اغلب این تغییرها به جایی نمی رسند یا به ضرر تیم تمام می شوند. اسکالونی در شروع دوران مربیگری اش در آلبی سلسته می خواست تیمی داشته باشد که با تکیه بر مالکیت توپ و بازی تهاجمی پیروز شود اما اکنون آلبی سلسته تنها نتیجه مورد نظر را به دست می آورد البته آن هم برابر تیم هایی که قدرتمند نیستند. به نظر می رسد کادر جوان آرژانتین در این رقابت تنها به کسب نتیجه فکر می کند تا شاید بتواند به این شکل در نهایت جام قهرمانی را بالای سر ببرد. 

آرژانتین می داند که شانس نخست قهرمانی نیست. برخی از بازیکنان این تیم به صورت علنی در مصاحبه ها برزیل را بخت نخست عنوان کرده اند. آلبی سلسته با این شکل بازی کردن برابر سلسائو به مشکل خواهد خورد و به احتمال زیاد با شکست روبرو شود. شاگردان تیته با حضور نیمار به عنوان ستاره تیم همانطور که در دو بازی انتخابی جام جهانی نشان دادند که بدون رقیب هستند در شروع کوپا هم نتایج قاطعی کسب کردند. در دیدار نخست ونزوئلا را با سه گل شکست دادند و در هفته دوم پرو را گلباران کردند. برزیل تنها در دو بازی هفت گل به ثمر رساند و دروازه اش را بسته نگه داشت. این تیم در بازی های قبل خود نیز گلی دریافت نکرده بود و چهار پیروزی را به نام خود ثبت کرده بود. این روند خوب بدون شک  در دو مرحله گروهی و حذفی ادامه خواهد داشت. یکی از نکات قوت تیم تیته داشتن نیمکت خوب است و اگر این تیم به مشکل بر بخورد می تواند با استفاده از ذخیره ها شرایط را به نفع خود پیش ببرد. در دیدار برابر پرو پس از پیروزی یک بر صفر در نیمه اول ذخیره هایی همچون اورتون ریبیرو، ریچارلیسون، روبرتو فیرمینیو، لودی و امرسون به میدان رفتند و سه بار دیگر دروازه مهمان را باز کردند. برزیلی که ها نمی خواستند کوپا آمه‌ریکا در بحران کرونا در کشورشان برگزار شود و پیش از آغاز جام به فکر انصراف از این بازی ها بودند به نظر می رسد مسیر سختی برای قهرمانی نداشته باشند چون ۹ تیم دیگر توانایی رقابت با این برزیل آماده را ندارند‌.

دیدگاه تان را بنویسید