گزارش جی پلاس از لیگ ملت های والیبال ۲۰۲۱

تیم ملی والیبال ایران چگونه راهی نیمه نهایی می شود؟/ حذف شدیم اما هنوز حذف نشدیم!

تیم ملی والیبال ایران همچنان روی کاغذ شانس صعود به جمع 4 تیم پایانی رقابت های لیگ ملت ها را ولو با شانسی کمتر از یک درصد از دست نداده است.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ تیم پرنوسان والیبال ایران پس از 5 پیروزی پیاپی، 5 باخت پیاپی متحمل شد تا عملا شانسی برای قرار گرفتن در بین تیم های برتر نداشته باشد. اما در حالی که اخبار منتشر شده از مسجل شدن حذف ایران سخن می گویند، روی کاغذ و از نظر ریاضی هنوز شانس بسیار اندکی برای صعود وجود دارد که نیازمند اما و اگرهای فراوان است.

طبق برنامه از پیش اعلام شده 4 تیم برتر به مرحله نیمه نهایی راه پیدا می کنند و به شکل ضربدری با هم بازی کرده تا فینالیست ها مشخص شوند. در حال حاضر برزیل با 11 برد، لهستان با 10 برد و اسلوونی با 9 برد از دسترس ایران که فقط 5 برد و سه بازی پیش رو دارد خارج شده اند. اما شانس قرار گرفتن در رتبه چهارم هرچند بسیار اندک همچنان وجود دارد.

پس از سه تیم برزیل، لهستان و اسلوونی سه تیم روسیه، فرانسه و صربستان با 8 برد در رده های بعدی قرار دارند که دو تیم اول 26 امتیاز و صربستان 22 امتیاز دارند. ایران در حال حاضر با 5 برد 18 امتیاز دارد و اگر هر سه بازی هفته پایانی را با پیروزی های خوب پشت سر بگذارد، دارای 8 برد و 27 امتیاز خواهد شد.

در این صورت اگر هر سه تیم روسیه، فرانسه و صربستان هر سه بازی خود را واگذار کنند، این احتمال بسیار ضعیف و معجزه وار تبدیل به واقعیت می شود و ایران بالاتر از این تیمها به عنوان تیم چهارم صعود می کند. علاوه بر این تیم های دارای 6 برد نهایتا حتما یکی از سه بازی خود را ببازند. البته همان گونه که گفته شد احتمال این مساله بسیار اندک است اما صفر نیست.

یکی از مسائلی که به ایران شانس بسیار اندکی می دهد این است که سه تیم فرانسه، روسیه و صربستان در هفته پنجم و پایانی رقابت ها با هم بازی نمی کنند و نتایج شان از هم مستقل است. به همین دلیل این امکان وجود دارد که هر سه تیم هر سه بازی را ببازند، اما اگر دیداری بین این سه تیم در هفته پایانی برگزار می شد، همین شانس اندک صعود ایران نیز تبدیل به حذف می شد چرا که در دیدار مستقیم دو تیم دارای 8 برد، بالاخره یک تیم پیروز می شد و تعداد بردهایش به 9 می رسید.

پس به طور خلاصه ایران می تواند تحت شرایطی بسیار خاص و نادر به مرحله بعد صعود کند منوط به این که تمام اتفاقات زیر همزمان رخ دهد!

پیروزی ایران در هر سه دیدار باقی مانده برابر آرژانتین، لهستان و فرانسه (بدون 5 گیمه شدن)

شکست فرانسه برابر لهستان و آرژانتین با نتایج 3-0 یا 3-1 (بازی دیگر با ایران که در بخش قبل لحاظ شده است)

شکست روسیه در هر سه دیدار برابر آلمان، ایتالیا و برزیل با نتایج 3-0 یا 3-1

شکست صربستان در هر سه دیدار برابر هلند، استرالیا و کانادا (حداکثر در 4 گیم)

تمام مسائل مطرح شده البته درباره بررسی احتمالات روی کاغذ و بدون در نظر گفتن قدرت تیم ها و ... مطرح شده است. مثلا این که صربستان سه بازی آسان پیش رو دارد و خیلی بعید است که به هر سه تیم ببازد. به این ترتیب عملا شاگردان آلکنو که باید با لهستان، فرانسه و آرژانتین بازی کنند، را باید حذف شده دانست مگر این که یکی از عجیب ترین معجزه های ورزش رخ دهد!

 

جدول رده بندی لیگ ملت های والیبال
رده تیم بازی برد باخت امتیاز
1 برزیل ۱۲ ۱۱ 1 ۳۲
2 لهستان 12 10 2 ۳۰
3 اسلوونی  12 9 3 ۲۶
4 روسیه 12 8 4 ۲۶
5 فرانسه 12 8 4 ۲۶
6 صربستان 12 8 4 ۲۲
7 آمریکا 12 6 6 ۱۷
8 آرژانتین 12 6 6 ۱۷
9 ایتالیا 12 6 6 ۱۶
10 ژاپن 12 6 6 ۱۶
11 ایران 12 5 7 ۱۸
12 کانادا 12 4 8 ۱۳
13 آلمان 12 4 8 ۱۳
14 هلند 12 2 10 ۷
15 بلغارستا 12 2 10 ۷
16 استرالیا 12 1 10 ۲

دیدگاه تان را بنویسید