گزارش جی پلاس؛

ایران در آستانه کسب رکورد تاریخی در المپیک توکیو/ زنان تاریخ‌ساز می‌شوند؟

نمایندگان ایران تاکنون 61 سهمیه قطعی المپیک 2020 توکیو را کسب کردند که با کسب سه مجوز دیگر و رسیدن به عدد 64 رکورد تاریخی کسب سهمیه المپیک شکسته می شود.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس، رقابت های المپیک 2020 پس از یک سال تاخیر به دلیل پاندمی کرونا قرار است از اوایل مرداد ماه به میزبانی توکیو برگزار شود. از همان روزی که کرونا در سراسر جهان پخش شد تلاش ها برای لغو المپیک نیز آغاز شد. مردم ژاپن مخالف برگزاری این رقابت ها بودند و هستند؛ هرچند که آمار مبتلایان و تعداد کشته ها خیلی پایین آمده اما آنها حتی جامعه پزشکی، کنشگران اجتماعی و خیلی های دیگر را با خودشان همسو کرده تا اجازه ندهند که المپیک در کشورشان برگزار شود. با این حال ضررهای مالی هنگفت و البته تضمین کمیته بین المللی المپیک برای ایمن برگزار کردن این رقابت ها باعث شد تا علیرغم همه این مخالفت ها مرداد 1400 بازی های المپیک در ژاپن برگزار شود.

البته این برگزاری به همین سادگی ها نیست. محدودیت های سفت و سخت دولت ژاپن و تمهیداتی که اندیشید باعث شده تا خیلی ها از همین حالا المپیک توکیو را یک المپیک بی روح بنامند. عدم حضور تماشاگران خارجی، گرفتن 2 تست کرونا به فاصله هر 96 ساعت از همه، کنترل رفت و آمد در سطح شهر، استفاده از جی پی اس برای ورزشکاران و خبرنگاران (برای جلوگیری از تردد در مناطق غیر مجاز) و ... همه باعث شده تا حداقل خیال مردم توکیو از این بابت راحت باشد.

مقایسه آمار کسب سهمیه المپیک توکیو با ریو

المپیک توکیو در ۱۷ روز در ۳۳ رشته ورزشی برگزار می شود. 5 رشته کاراته، اسکیت برد، صخره نوردی، موج سواری و بیس بال به رشته‌های المپیکی در این رقابت ها اضافه شده است. تعداد نمایندگان ایران که در این دوره سهمیه کسب کردند تا الان 61 نفر است که 52 مرد و 9 زن را شامل می شود.

با توجه به اینکه در المپیک ریو 9 سهمیه به بانوان و 56 سهمیه به آقایان اختصاص یافت، امید است رکورد کسب سهمیه زنان نیز در این دوره از بازی ها شکسته شود.

ایران در ادوار گذشته سابقه حضور در ۱۶ دوره بازی‌های المپیک را دارد که بیشتر سهمیه‌های کسب شده به المپیک ریو ۲۰۱۶ اختصاص دارد.

ایران در ریو  ۶۳ سهمیه در ۱۴ رشته ورزشی کسب کرده بود که در نهایت با ۶۲ ورزشکار در رشته‌های کشتی آزاد و فرنگی، وزنه‌برداری، تکواندو، بوکس، تیراندازی، تیر و کمان، قایقرانی، تنیس روی میز، دوچرخه‌سواری، دوومیدانی، شمشیربازی، والیبال، جودو و شنا عازم برزیل شد.

این آمار نشان می دهد با کسب 3 سهمیه دیگر برای توکیو و رسیدن به عدد 64 رکورد سهمیه المپیک ریو شکسته می شود.

لازم به ذکر است که در سال 1976 در المپیک توکیو، 88 شرکت کننده از ایران(بیشترین آمار حضور نمایندگان در ادوار المپیک) حضور داشتند که در آن زمان مسابقات کسب سهمیه المپیک برگزار نمی شد و ورزشکاران بدون کسب سهمیه در رقابت ها حاضر می شدند.

تاریخچه حضور بانوان ورزشکار ایرانی در بازی های المپیک به این شرح است:

 المپیک ۱۹۶۴ توکیو: نازلی بیات ماکو (پرش ارتفاع)، ژولیت گفرکف (پرتاب دیسک)، سیمین صفامهر (دوی ۱۰۰ متر و پرش طول) و جمیله سروری (ژیمناستیک)

المپیک ۱۹۷۶ مونترال: مریم آچاک، ژیلا الماسی، گیتی محبان و مهوش صفایی (شمشیربازی)

المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا: لیدا فریمان (تیراندازی ۱۰ متر تفنگ بادی)

المپیک ۲۰۰۰سیدنی: منیژه کاظمی (۱۰ متر تپانچه بادی)

 المپیک ۲۰۰۴ آتن: نسیم حسن‌پور (۱۰متر تپانچه بادی)

المپیک ۲۰۰۸ پکن: نجمه آبتین (تیروکمان)، هما حسینی (قایقرانی) و سارا خوش‌جمال فکری (تکواندو)

المپیک ۲۰۱۲ لندن: الهه احمدی و مه‌لقا جام‌بزرگ (تیراندازی)‌، ندا شهسواری (تنیس روی میز)، سوسن حاجی‌پور(تکواندو)، زهرا دهقان (تیروکمان)، سولماز عباسی و آرزو حکیمی (قایقرانی) و لیلا رجبی (پرتاب وزنه)

المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو: لیلا رجبی (پرتاب وزنه)، کیمیا علیزاده (تکواندو)، الهه احمدی، نجمه خدمتی، گلنوش سبقت الهی و مه لقا جام بزرگ (تیراندازی )، ندا شهسواری (تنیس روی میز)، زهرا نعمتی (تیروکمان)، مهسا جاور (قایقرانی)

سهمیه های کسب شده برای المپیک 2020 توکیو تا به امروز

دوومیدانی: دو سهمیه
احسان حدادی، حسن تفتیان

تیراندازی: ۶ سهمیه
نجمه خدمتی، آرمینا صادقیان، هانیه رستمیان، فاطمه کرم زاده، مهیار صداقت، جواد فروغی

کشتی آزاد: ۶ سهمیه
رضا عطری، حسن یزدانی، یدالله محبی، امیرمحمد یزدانی، یونس امامی و محمدحسین محمدیان

کشتی فرهنگی: ۵ سهمیه
علیرضا نجاتی، محمدعلی جرایی، امیر قاسمی منجزی، حمیدرضا گرایی و محمدهادی سارودی

دوچرخه سواری: یک سهمیه
در رشته جاده فقط یک سهمیه به ایران اختصاص یافته است.

تیر و کمان: یک سهمیه
میلاد وزیری

تکواندو: سه سهمیه
آرمین هادی پور، میرهاشم حسینی، ناهید کیانی

شمشیربازی: ۴ سهمیه
مجتبی عابدینی، علی پاکدامن، محمد رهبری، محمد فتوحی

کاراته: ۴ سهمیه
بهمن عسگری، سجاد گنج زاده، حمید عباسعلی، سارا بهمن یار

بوکس: دو سهمیه
دانیال شه بخش و سیدشاهین موسوی

تنیس روی میز: یک سهمیه
نیما عالمیان

قایقرانی: دو سهمیه
علی آقامیرزایی و نازنین ملایی

والیبال: ۱۲ سهمیه
بسکتبال: ۱۲ سهمیه

لازم به ذکر است که ۱۰۵۸ مدال در المپیک توکیو توزیع می‌شود که شامل ۳۳۹ طلا، ۳۳۹ نقره و ۳۸۰ مدال برنز است. 

دیدگاه تان را بنویسید