جی پلاس

صعود موشکی والیبال ژاپن/ باز هم پای میکاسا در میان است؟

تیم ملی والیبال ژاپن در حالی به جایگاه ششمی رده بندی جهانی دست یافت که در سال های گذشته رنگ رتبه یک رقمی را به خود ندیده بود.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ سیستم جدید رده بندی بهترین تیم های والیبال جهان شرایط عجیب و غریبی را رقم زده است. قرار گرفتن ژاپن در رده ششم جهان و خروج ایتالیا از جمع ده تیم برتر دنیا اتفاق عجیبی است که مشخص می کند سازوکار رده بندی جدید ایراداتی دارد و باید اصلاح شود.

این که انجام هر بازی در  رده بندی تاثیرگذار باشد، به خودی خود ایراد ندارد چرا که در بسیاری از رشته ها از جمله فوتبال سیستم به همین شکل است اما این که تیمی مانند ایتالیا با دو سه باخت جایگاهش در جمع ده تیم را از دست بدهد و ژاپن با سه پیروزی به رده ششم جهان برسد نشان می دهد که در بحث ارزش گذاری بازی های مستقیم، بیش از اندازه اعتبار درنظر گرفته شده است. چرا که منطقی به نظر نمی رسد تیمی در حد و اندازه های ایتالیا با کلکسیونی از افتخارات جهانی و المپیکی این قدر سریع از جمع ده تیم برتر جهان خارج شود.

ژاپنی ها سال های سال زیر سایه ایران و چین سومین تیم برتر آسیا بودند و رده ای بین 15 تا 20 را در اختیار داشتند، حالا به لطف سیستم جدید و البته عملکرد درخشان خود به جایگاه ششم رسیده اند. در این که چشم بادامی ها تا اینجای لیگ ملت ها عملکرد درخشانی داشته اند و هر سه بازی خود از جمله روسیه قدرتمند را شکست داده اند تردیدی نیست اما آیا درخشش در سه بازی برای داشتن عنوان ششمی جهان کافیست!؟

این که همه چیز برای ژاپنی ها خوب پیش می رود با نگاه خوش بینانه به عملکرد این تیم بر می گردد اما اگر نگاه بدبینانه ای داشته باشیم بعید نیست پای نفوذ همیشگی آنها در والیبال جهان هم بخشی از ماجرا باشد. اسپانسرینگ شرکت میکاسا مساله پنهانی نیست و همه می دانند که بخش عمده ای از مسائل مالی فدراسیون جهانی با کمک های مالی این شرکت ژاپنی حل و فصل شده است. میزبانی های پیاپی ژاپنی ها در رقابتی مثل جام جهانی که پای ثابت آن بودند هم نتیجه همین اسپانسرینگ بود اما آیا این بار بحث حمایت از ژاپن فراتر از اعطای میزبانی است.

به هر حال فدراسیون جهانی والیبال پذیرفته که سیستم جدید رده بندی نسخه نهایی و قطعی نیست و از نتایج این مسابقات به عنوان آزمون و خطا استفاده می شود تا اصلاحات لازم انجام شود. اما هر چه هست فعلا ژاپن تیم ششم جهان است، صربستان دهم و ایتالیا یازدهم!

 

دیدگاه تان را بنویسید