حراج یک نقاشی رکورد زد

یک تابلو نقاشی اثر «لئونورا کرینگتون» رکورد گران‌ترین تابلو نقاشی فروخته شده که توسط یک هنرمند زن متولد بریتانیا خلق شده است را در یک حراجی شکست.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش جماران؛ یک تابلو نقاشی اثر «لئونورا کرینگتون» که در حراجی به قیمت ۲۲.۵ میلیون پوند فروخته شده است، رکورد گران‌ترین اثر فروخته‌شده توسط یک هنرمند زن متولد بریتانیا را شکست.

«گاردین» نوشت، تابلو نقاشی «حواس‌پرتی‌های داگوبرت» در حراجی «ساتبیز» نیویورک پس از یک رقابت ۱۰ دقیقه‌ای بین خریداران در نهایت به قیمت بیش از ۲۲.۵ میلیون پوند به یک تاجر آرژانتینی و بنیانگذار موزه هنر آمریکای لاتین در بوئنوس آیرس فروخته شد.

از این تابلو نقاشی همواره به عنوان شاهکاری یاد می‌شود که فعالیت هنری «کرینگتون» را توصیف می‌کند و نمایشی غنی از تصاویر سورئال و رنگ‌های خیره‌کننده است.

عنوان این تابلو نقاشی برگرفته از نام «داگوبرت»، یکی از پادشاهان مروونژی‌ است که در اوایل قرن هفتم میلادی بر «گال» حکومت می‌کرد.

زبان بصری «کرینگتون»‌ برای نخستین‌بار زمانی شکل گرفت که او جنبش سوررئالیسم را در نمایشگاه بین‌المللی سوررئالیست‌ها در لندن در سال ۱۹۳۶ کشف کرد. در اینجا، او روح هنری خویش را در آثار «برتون»، «سالوادور دالی»، «من ری» و «مکس ارنست» یافت که مانند او مجذوب رویاها، ناخودآگاه و عالم پنهان بودند.

«کرینگتون» تابلو «حواس‌پرتی‌های داگوبرت»‌ را در سال ۱۹۴۵ یعنی دو سال پس از اینکه به مکزیک نقل مکان کرده و به جمع هنرمندان سورئال مهاجر پیوسته بود، نقاشی کرده بود.

این تابلو نقاشی درحالی روز چهارشنبه به مزایده گذاشته شد که مدتی است استقبال از آثار هنرمندان زن جنبش سورئال که مدت‌ها نادیده گرفته شده بودند، افزایش پیدا کرده است. در سال‌های اخیر آثار این گروه از هنرمندان در نمایشگاه‌های مختلف موزه‌های سراسر جهان از جمله «سورئالیسم و جادو» در «پگی گوگنهایم» تحسین شده است.

همچنین آثار هنرمندان زن جنبش سورئالیسم نیز در سال‌های اخیر در حراجی‌ها با افزایش قیمت مواجه بوده‌اند، به نحوی که در سال ۲۰۲۱،‌ «دیه‌گو و من» اثر «فریدا کالو» به قیمت رکوردشکن ۳۴.۹ میلیون دلار در حراجی ساتبیز نیویورک به فروش رسید و رکورد گران‌ترین اثر فروخته شده یک هنرمند اهل آمریکای لاتین شکسته شد و همچنین این نقاشی به دومین اثر هنری گران یک هنرمند زن تبدیل شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید