عقب‌نشینی جشنواره برلین از یک تصمیم جنجالی

جشنواره فیلم برلین پس از انتقادهای فراوان، دعوت خود از چند سیاستمدار راست افراطی را به افتتاحیه این رویداد سینمایی پس گرفت.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، پیش از این، تصمیم برلیناله برای دعوت از اعضای حزب راست افراطی آلمان به مراسم افتتاحیه این رویداد سینمایی اعتراض و انتقادهایی را برانگیخته و سرانجام مسئولان این رویداد سینمایی در تصمیم خود تجدید نظر کردند و دعوت خود را پس گرفتند. 

ایسنا نوشت؛ «کریستین برینکر» و «رونالد گلسر» از جمله سیاستمداران حزب راست افراطی آلمان و اعضای پارلمان ایالتی برلین بودند که به مراسم افتتاحیه برلیناله در ۱۵ فوریه دعوت شده بودند و این دعوت‌ها خشم عده‌ را برانگیخته و گروهی از متخصصان سینما از برلین و خارج از آلمان طی نامه‌ای سرگشاده اعتراض خود را به این تصمیم جشنواره ابزار کردند.

بودجه برلیناله عمدتاً توسط دولت تأمین می شود و دولت فدرال سالانه حدود ۱۴ میلیون دلار به جشنواره کمک می‌کند.

پیش از این بیش از ۲۰۰ متخصص سینما که بیشتر آنها از صنعت فیلم آلمان بودند اما شامل برنامه نویسان، تهیه کنندگان و کارگردانانی از آمریکا، بریتانیا و سایر نقاط اروپا نیز می شدند، با امضای نامه‌ای سرگشاده دعوت از سیاستمداران افراطی را با تعهد بیانیه برلیناله به «محل همدلی، آگاهی و درک» ناسازگار دانستند و از برلیناله درخواست کردند که در این دعوتنامه‌های توهین‌آمیز تجدید نظر و انها را لغو کند.

هفتاد و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین از تاریخ ۵ تا ۲۵ فوریه ۲۰۲۴ (۲۶ بهمن تا ۶ اسفند) در آلمان برگزار می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید