چه زمانی از الواح هخامنشی رونمایی می‌شوند؟

مدیر اداره‌کل موزه‌ها از زمان برگزاری نمایشگاه و رونمایی از الواخ هخامنشی که به تازگی از آمریکا بازگردانده شده‌اند خبر داد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، ۳۰ شهریورماه سال جاری بود که رئیس‌جمهور در بازگشت از سفرش به آمریکا، سوغاتی‌هایی از جنس فرهنگ، تمدن و تاریخ ایران را به همراه آورد. این محموله حاوی الواح هخامنشی و درواقع پنجمین محموله‌ای‌ست که به کشور بازمی‌گردد. الواح مذکور در ۹ صندوق به وزن ۷۵ کیلوگرم، شامل ۸۳۶ قطعه لوح کوچک به خط آرامی و ۲۶۷۰ قطعه لوح بزرگ به خط عیلامی به موزه ملی ایران تحویل داده شد. 

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت؛ هادی میرزایی مدیر اداره‌کل موزه‌ها درخصوص زمان برگزاری نمایشگاه و رونمایی از الواح هخامنشی که به تازگی از آمریکا به ایران بازگردانده شده‌اند، گفت: همانگونه که مستحضرید بخش دیگری از الواح هخامنشی موجود در موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو شامل ۳۵۰۶ عدد لوح در آخرین سفر رییس محترم جمهور و در بازگشت از مقرر سازمان ملل متحد به ایران مسترد گردید. این محموله پس از ورود به ایران و تحویل به بخش کتیبه‌های باستانی موزه ملی ایران جهت رونمایی در حال آماده‌سازی است. متن کتیبه‌ها پس از دریافت از موسسه شرق‌شناسی ترجمه شده و در ویترین‌های مخصوص در سالن ایران باستان آماده رونمایی است. 

به گفته او مقرر شده این نمایشگاه در اواخر دی ماه سال جاری افتتاح و در معرض دید پژوهشگران و علاقمندان و عموم مردم قرار گیرد. 

 

دیدگاه تان را بنویسید