تندیس جایگزین به جای اسکار «بر باد رفته»

آکادمی اسکار اعلام کرد که به جای جایزه اعطا شده به «هتی مک‌دنیل» بازیگر فیلم «بر باد رفته» که سال‌هاست مفقود شده، تندیس جدیدی را جایگزین خواهد کرد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، به نقل از هالیوود ریپورتر، اولین اسکار رقابتی که به یک سیاهپوست اعطا شد، اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن بود که «هتی مک‌دنیل» برای بازی در فیلم «بر باد رفته» در سال ۱۹۴۰ دریافت کرد.

این جایزه که که بر اساس وصیت «مکدنیل» پس از مرگش (در سال ۱۹۵۲) به دانشگاه هاروارد واگذار شده بود از اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی مفقود شده است. آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک اعلام کرد که به جای این جایزه مفقود شده، یک تندیس جایگزین به کالج هنرهای زیبای چادویک بوسمن دانشگاه هاوارد اعطا خواهد کرد.

البته جایزه‌ای که «مک‌دنیل» در سال ۱۹۴۰ دریافت کرد، تندیس نبود بلکه یک لوح بود، همانطور که همه برندگان نقش مکمل از سال ۱۹۳۶ تا ۱۹۴۲ لوح یادبود دریافت کردند. اما جایگزین این لوح گمشده یک تندیس اسکار خواهد بود.

«بیل کرامر» مدیر عامل آکادمی، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «هتی مک‌دنیل هنرمندی پیشگام بود که مسیر سینما را تغییر داد و بر نسل‌هایی از بازیگران پس از خودش، تأثیر گذاشت. ما بسیار هیجان زده هستیم که جایگزینی برای جایزه اسکار او به دانشگاه هاروارد ارائه کنیم».

در دوازدهمین مراسم جوایز اسکار که در کلوپ «Cocoanut Grove» برگزار شد، «مک‌دنیل» در پشت اتاق، نزدیک آشپزخانه نشسته بود تا هنگامی که نام او را به عنوان برنده اسکار بهترین نقش مکمل زن صدا زدند. او پس از ار دریافت جایزه گفت: «آکادمی علوم و هنرهای تصویری متحرک، اعضای دیگر صنعت فیلم سینمایی و مهمانان محترم، این یکی از شادترین لحظات زندگی من است و می خواهم از تک تک شما که در انتخاب من نقش داشتید تشکر کنم. این جایزه به من احساس فروتنی زیادی داده است و همیشه آن را به عنوان چراغی برای هر کاری که ممکن است در آینده انجام دهم نگه خواهم داشت. من صمیمانه امیدوارم که همیشه اعتباری برای نژاد خود و صنعت سینما باشم».

فیلم ۲۲۱ دقیقه‌ای «بر باد رفته» محصول  ۱۹۳۹ به کارگردانی «ویکتور فلمینگ» موفق به کسب هشت جایزه اسکار شد. «کلارک گیبل» و «ویوین لی» ایفای دو نقش اصلی آن را بر عهده داشتند. «لسلی هاوارد»، «اولیویا دی هاویلند»، «هتی مک‌دنیل» و «ان رادرفورد» از دیگر بازیگران این فیلم هستند.

«هتی مک‌دنیل» اولین بازیگر زن سیاه‌پوستی بود که توانست جایزه اسکار بازیگری کسب کند اما به دلیل جداسازی نژادی در مراسم اعطای جایزه اسکار، ناگزیر بود دور از سایر عوامل فیلم «بر باد رفته» و در عقب سالن مراسم اسکار بنشیند.

 

دیدگاه تان را بنویسید