جلال مقامی مقابل دوربین کامران نجف زاده

جلال مقامی، دوبلور پیشکسوت کشور که پنجم آبان بر اثر ایست قلبی در گذشت، مصاحبه‌ای ماندگار از برنامه دیدنی‌ها به یادگار گذاشته است.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، جلال مقامی متولد ۲ مرداد ۱۳۲۰ در تهران مدیر دوبلاژ، دوبلور، بازیگر ایرانی بود.

فارغ التحصیل دیپلم دبیرستان حافظ واقع در بازار تهران است، اصالتا اهل کاشان بود. جلال مقامی به دلیل اجرای برنامه دیدنی‌ها شهرت دارد.

دیدنی‌ها، یک برنامه تلویزیونی بود که در سال‌های دههٔ شصت و هفتاد با اجرای جلال مقامی، روز‌های یکشنبه از شبکه دو پخش می‌شد. غلامحسین میرزاده، تهیه کننده این برنامه بود و طرح و ایدهٔ اصلی این برنامه از سوی وی پیشنهاد شد.

پخشِ این برنامهٔ تلویزیونی از سال ۱۳۶۲ آغاز شد و به مدت ۱۲ سال ادامه یافت. این برنامه در آن سال‌ها که با دوران جنگ هشت ساله همزمان بود، به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های تلویزیونی در ایران تبدیل شد و در حال حاضر از آن به عنوان برنامه‌ای نوستالژیک یاد می‌شود.

مقامی در سال ۱۳۴۴ در ۲۴ سالگی با فیلم من مادرم اولین تجربه بازیگری خود را بدست آورد و تا شروع انقلاب اسلامی در ۴ کار سینمایی ایفای نقش کرد.

او در بخشی از مصاحبه خود درباره عارضه سکته و تاثیر آن بر صدایش گفته بود: در سال ۱۳۹۳ در رادیو البرز گویندگی داشتم. صبح سرویس آمد که با هم به رادیو برویم. راننده سرویس سلام داد و من نتوانستم جواب او را بدهم. راننده اول فکر کرد شوخی می‌کنم؛ اما وقتی دید واقعا نمی‌توانم صحبت کنم، سریع من را به بیمارستان رساند.

این سکته روی صدای من تاثیر گذاشت و مدتی نمی‌توانستم صحبت کنم. آن روز‌ها دلم شکست؛ البته به لطف خداوند بهتر شدم، ولی صدایم مثل اول نشده است.

آثار جلال مقامی

بعد از لورنس عربستان، دیوید لین فیلم دکتر ژیواگو را با همکاری عمر شریف: ساخت. در هر دو فیلم جلال مقامی صدای عمر شریف را گفت. ژیواگو دکتری با احساس در زمان: خفقان شوروی استالین است. صدای مقامی روی کاراکتر به خوبی شرایط دوران و شخصیت را بازگو: می‌کند. صدای مقامی در این فیلم متاثر از خصوصیات کاراکتر است. مردی متشخص که سعی می‌کند احساسات درونی اش را در اختیار داشته باشد. در عین حال صلابت شخصیت از طریق صدا منتقل می‌شود. لورنس عربستان دیگر فیلمی است که جلال مقامی به جای عمر شریف حرف زد. گفته می‌شود چند نفر نامزد صداپیشگی عمر شریف بوده اند، اما صدای مقامی در همان جلسه اول مورد تایید قرار می‌گیرد.

بیشترین دوبله او برای رابین ویلیامز بوده است. صدای جلال مقامی در چند سریال ماندگار نیز شنیده شده: ارتش سری، پوآرو، شرلوک هولمز، هشدار برای کبری ۱۱ و…

این استاد برجسته در تاریخ ۵ آبان ۱۴۰۱ در اثر ایست قلبی به دیار باقی شتافت و فردا یک‌شنبه ۸ آبان راهی خانه ابدی می‌شود.

 

حجم ویدیو: 3.94M | مدت زمان ویدیو: 00:02:56 دانلود ویدیو

وبگردی

    دیدگاه تان را بنویسید