هفت‌خوان رستم سر راه کارگردان‌های جوان تئاتر؟!

کارگردان نمایش «یک اتفاق ساده» گفت: کارگردانان جوان تئاتر باید هفت‌خوان رستم و مسائل زیادی را برای فعالیت هنری خود بگذرانند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، فاطمه کاظمی کارگردان نمایش «یک اتفاق ساده»، درباره مشکلات کارگردان‌های جوان تئاتر گفت: کارگردان‌های جوان تئاتر باید هفت خوان رستم را بگذرانند که کار را دشوار می‌کند؛ بعضاً سخت‌گیری‌ها بجا نیست و مثل سلاخی کردن ایده‌ است.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت؛ او معتقد است هنر و خود تئاتر مد نظر برخی مسئولان نیست؛ بلکه حاشیه‌ها و پیرامون آن مد نظر قرار می‌گیرد و هنرمندان مجبور به خودسانسوری می‌شوند. 

کاظمی همچنین برپا شدن جشنواره‌های تئاتر در ایران را نقطه قوت می‌داند؛ اما معتقد است چندین نسل تئاتری در ایران داریم و مواجه شدن با نگاه‌ها و رویکردهای جدید به تئاتر هنوز کمرنگ است. 

او درباره دلیل انتخاب عنوان «یک اتفاق ساده» برای نمایشش گفت: این اسم یک کلیشه برعکس است؛ زندگی که شاهدش هستیم زندگی معمولی نیست و همه اتفاقات به اتفاقی عادی در جریان زندگی تبدیل می شوند. در طراحی صحنه این نمایش، یک مکعب مستطیل شیشه‌ای تابوت‌وار داریم، که نمادی از تمام حبس هایی است که هر کدام از افراد نمایش ممکن است دچارش شوند. تابوت نمادی از تمام سرگشتگی‌ها و تنگی‌نفس شخصیت نمایش است.

 

دیدگاه تان را بنویسید